Gäddsjön - Fiskesnack.com - För oss bakom flötet...

Allmänt meddelande

Collapse
No announcement yet.

Gäddsjön

Collapse
X
 
  • Filter
  • Klockan
  • Visa
Clear All
new posts

  • Zombie Perch
    replied
    coolt

    Lämna en kommentar:


  • RoBoT
    replied
    Hej! Tack för svaret. Kanske får bli provfiske i vår.

    Lämna en kommentar:


  • Esson86
    replied
    Hej! Jag har varit där.
    var där i sep förra året.

    Tog mycket gädda den helgen. Men alla var väldigt långa, smala och såriga. Förmodligen för lite betesfisk i sjön till förhållande till hur mkt gädda det finns. Men klart värt och testa. bara upplevelsen var rolig i sig. Fin natur.

    Lämna en kommentar:


  • RoBoT
    replied
    Är det fortfarande efter flera år ingen som har varit där? Och kom nu inte dragandes med en massa Rätt/fel strunt!

    Lämna en kommentar:


  • Masken_Gurra
    replied
    Ursprungligen postat av Azphyxia
    Var lite halvsugen på att besöka denna pöl - tills jag läste här om svältande fisk.

    Men min fråga är, borde de inte äta upp varandra om de nu svälter?
    Det släpps bara in stora gäddor där, och en 120cm gädda kan knappast klämma i sig en 100cm gädda...
    Dem får ingen mat, som DavidL sa så är dem ovana i vattnet och vet inte vad dem ska göra så dem hugger på det som gör mest reklam för sig (dvs. 25cm långa spinnare med flashabou och stora dubbla blad).

    Lämna en kommentar:


  • JTL85
    replied
    Ursprungligen postat av Cupid Visa inlägg
    Precis läst alla inlägg och jag personligen spenderar hellre 5 år på fånga dröm gäddan än fuska till mig priset... Det är som spela spel med fusk.
    Man KAN faktiskt både ha kakan och äta den. (läs: både fiska på riktigt efter en "äkta" rekordgädda och kul-fiska efter en stor)

    Lämna en kommentar:


  • karki
    replied
    Jag har nu bokat upp mig på 10 turer i gäddsjön 2011. Mitt mål med 2011 är att vinna meterligan på Fiskejournalen.

    Sen jämförelsen med havsöring och gös i östersjön kan jag inte hålla med om. Östersjön är stor, och fisken sprider ut sig och hinner acklimatisera sig.

    Men kan inte neka att det är är en smart idé av grundarna rent affärsmässigt. Dock vill jag personligen fånga min PB gädda i ett naturligt vatten.

    Lämna en kommentar:


  • MastaPike
    replied
    Det stora problemet som jag ser det i Gäddsjön är att de inte har tagit gäddans populations dynamik i hänseende. Biomassan av gädda är vanligtvis inte särskilt hög i de flesta system och ligger på ungefär 3-10 kg/ha i vanliga sjöar. De begränsande faktorerna för antalet gäddor i ett naturligt system är många men i fallet där merparten av fisk kommer ifrån isättningar blir födotillgången snabbt en av de begränsade förutsättningarna. Sätter man i en biomassa vilken långt överstiger de naturliga nivåerna är det självklart att konkurrensen kommer öka med en försämrad tillväxt.

    Lämna en kommentar:


  • world in my eyes
    replied
    Att gäddorna håller dålig kondition får väl ses som att fisken "mår dåligt", har svårt att anpassa sig till ett nytt vatten. Alternativet är att det skulle vara ont om bytesfisk i sjön. Tror dock mer på det förstnämda. Gäddorna som sätts i, är som jag förstår det, större och därmed äldre individer, dessa fiskar har fått ett långsiktigt betende från det ursprungliga vatten dom levt i. Detta betende, i form av val av bytesfisk, jaktbeteende osv., har fisken säkerligen svårt att förändra på kort sikt.
    Ett rovdjur som vant sig med att jaga i en regnskog blir plötsligt tvunget att jaga på en savann eller tvärt om. Säger sig självt att det djuret får det svårt...

    Lämna en kommentar:


  • crotalus81
    replied
    det är väl inte första gången den här sjön diskuteras.Med tanke på hur smala och storhuvade de gäddor de får i sjön är så tror inte jag fisken har det så bra som den hade haft om den fick simma kvar där den fiskades upp från början.Den sjön fungerar väl som någon reklamfabrik för de som vill sätta sina beten i munnen på en gädda med storlek.Tycker hela grejen känns dålig.Den är lika dålig som många av specimenfiskarna som hamnar i småländskan och svenskan. Fiskar som planterats in i småvatten som får växa sig stora där och sen fiskas upp och anmäls.Bara det att gäddsjön är ännu sämre då fisken inte verkar ha mat nog och dessutom ta fisken från vatten som redan är på nedgång med gäddan.Sen skiter jag i om så alla sveriges duktigaste gäddfiskare skulle sitta och talar gott om den sjön här.

    Lämna en kommentar:

Foton

Collapse

Det finns inga resultat som uppfyller dessa kriterier.

Relaterat

Collapse

Ämnen Statistik Senaste inlägg
Startad av pikeman59, 2025-03-27, 08:17
5 svar
671 visningar
0 gillar
Senaste inlägg Team Colibri  
Startad av BjornHans, 2025-07-03, 13:54
5 svar
519 visningar
0 gillar
Senaste inlägg HarpoonMan  
Startad av Oskar Berglund, 2025-09-29, 11:22
2 svar
547 visningar
0 gillar
Senaste inlägg martinek  
Startad av Quarker, 2026-09-20, 05:57
2 svar
216 visningar
0 gillar
Senaste inlägg Quarker
av Quarker
 
Arbetar...
X