Not made in sweden anymore - Fiskesnack.com - För oss bakom flötet...

Allmänt meddelande

Collapse
No announcement yet.

Not made in sweden anymore

Collapse
X
 
  • Filter
  • Klockan
  • Visa
Clear All
new posts

  • #21
    Ursprungligen postat av Träben Visa inlägg
    Frågan är väl snarare varför du vill ha en rulle i 7000-storlek till gäddfiske? Det låter klart överdimensionerat i mina öron. Köp en rulle i 5000- eller 6000-storlek istället. Mer lämplig storlek och det finns många modeller som fortfarande tillverkas i sverige.
    Den må vara lite stor men samtidigt är det i mina ögon den mest estetiska storleken

    Kommentera


    • #22
      En anledning till den stora utflyttningen är den korta tid som många vd sitter på sina poster innan de hoppar till nästa.
      Kortsiktigt blir det billigare när man jämför lönekostnader.
      Vd får en fin bonus för att sparat pengar och när problem börjar komma genom bl.a. Bristfällig kvalité så har han redan ett nytt uppdrag på ett annat företag.
      Det är tyvärr inte det långsiktiga tänkandet som det var förr.
      Snabba vinster gäller!!!

      Kommentera


      • #23
        Ursprungligen postat av OjaOnej Visa inlägg
        Nej inte alls meningslöst. Intressant tycker jag. Jag tror att problemet var man tog beslutet att flytta produktionen utan att ha gjort den analysen tidigare. Görs den idag och man får ett positivt resultat är det klart mycket bättre. Tror många företag insåg de dolda kostanderna efter hand. Som även nämns av Slaktmasken i ett senare inlägg.

        Sen är det väl beroende på vad man tillverkar för produkt.
        Absolut, det du skriver om produkter spelar en stor roll.
        Sen när man pratar om att kvaliten försämras beror en stor del på sitt egna företag, allting handlar tillslut om vad man själv har för kvalitets tänk på sitt företag, vad som är acceptabelt i sin egna produktion kontra produktion i ett annant land, kontra pris till kund.

        De produkter jag arbetar med är textil (fallskärmar, säkerhetsutrustning etc till militären ) så vi är tvugna att toppstyra den produktion som vi har lagt utomlands.
        Vi kan inte tumma något med kvalite, vi får lika bra kanske även bättre produkter mot en tiondel av kostnaden som det skulle ha kostat att tillverka det i Sverige.

        Vad jag vill ha sagt är att det handlar mycket om vad man har för företagskultur på sitt företag när det gäller att acceptera kvaliten när man lägger ut produktionen utomlands
        Senast ändrad av grilja; 2011-08-10, 21:19.

        Kommentera


        • #24
          Ursprungligen postat av OjaOnej Visa inlägg
          Hej, tack för intressanta synpunkter. Du nämner några saker jag själv hade tänkt få ur mig

          Jag har också gott in på grejor med mer kvalite.


          Om jag får spåna vidare ytterligare så tror jag att framtiden kommer att inbära mer produkter som är närproducerat. Kina kommer lyckas med sin plan att gå över till att konsumera allt mer. Billiga länder runt om Kina kommer förse dem med allt mer produkter. Europa kommer att få mer produkter från lågkostnadsländer i närheten. Och USA kommer handla mer ifrån Mexico.

          Anledning till att jag tog upp den här tråden från börjar är (inser jag nu) inte att jag frågar mig varför de flyttar tillverkning, utan jag vill nog bara uttrycka min besvikelse. Jag har allt för dålig erfarenhet av diverse maskiner tillverkade i lågkostnadsländer.
          Dina tankar är sunda och relevanta. Detta aber går som en löpeld genom hela den "Svenska" produktionen för alla vill tjäna mer även han som köper i slutändan,men tyvärr så får man iskallt räkna med att inte få samma kvalité om du köper billigare. Så enkelt är det bara och så kommer det att förbli.
          Vad gäller fiskeprylar så finns det utomordentligt bra grejer att köpa "det är bara att ta fram libran" men snöa inte in på att det måste stå Made in Sweden på allt som du tror ska va bra,se längre än näsan räcker.
          Detta fenomen hör till det förgångna i dagens värld är det andra normer som gäller som vi alla vet.

          Kapitalets cirkus måste rulla vidare. Kan liknas vi vågen på en fotbollsmatch

          Kommentera


          • #25
            Ursprungligen postat av grilja Visa inlägg
            Absolut, det du skriver om produkter spelar en stor roll.
            Sen när man pratar om att kvaliten försämras beror en stor del på sitt egna företag, allting handlar tillslut om vad man själv har för kvalitets tänk på sitt företag, vad som är acceptabelt i sin egna produktion kontra produktion i ett annant land, kontra pris till kund.

            De produkter jag arbetar med är textil (fallskärmar, säkerhetsutrustning etc till militären ) så vi är tvugna att toppstyra den produktion som vi har lagt utomlands.
            Vi kan inte tumma något med kvalite, vi får lika bra kanske även bättre produkter mot en tiondel av kostnaden som det skulle ha kostat att tillverka det i Sverige.

            Vad jag vill ha sagt är att det handlar mycket om vad man har för företagskultur på sitt företag när det gäller att acceptera kvaliten när man lägger ut produktionen utomlands

            Jag kanske har en felaktig bild av hur textilbranschen ser ut men är inte det något som länge varit utflyttat från Sverige, således borde det finnas mer kunskap utomlands?
            Är då även löner lägre så borde det finnas mycket att vinna om man kontrollera det.

            Kommentera


            • #26
              Finns gott om produkter som tillverkas i kina som håller hög kvalitet. Det handlar inte om vilket land det tillverkas i utan vilka fabriker och hur bra kontrollen är.

              Iphone och Ipods mm är till exempel tillverkade i kina. Vill inte påstå att min 3gs som snart rullat i 2 år är av dålig byggkvalitet direkt. Snarare den bästa telefonen jag ägt. Ska jag dra en produktionsrelaterad jämförelse kan jag ta Sony Ericsson som jag ägt flertalet av och de har gått sönder som papp, mer eller mindre. Monteras i sverige.

              Hoppas ni förstår min mening.

              Kommentera


              • #27
                Ursprungligen postat av Harmageddon Visa inlägg
                ...

                Vad gäller fiskeprylar så finns det utomordentligt bra grejer att köpa "det är bara att ta fram libran" men snöa inte in på att det måste stå Made in Sweden på allt som du tror ska va bra,se längre än näsan räcker.

                ...
                Jo, min näsa sträcker sig ändå bort till Kina

                Köper in en stål-produkt till vårt företag från både Sverige, Kina och Korea och det funkar bra. Som exempel, för 2 år sedan låg Korea ungefär på 1/3 av priset hos en svensk tillverkare.
                Sist vi handlade från Korea för ca 1 år sedan så låg de på 60% av svenska. Nämnas skall att kineserna har hela tiden varit billigare men jobbigare att ha att göra med.
                Nu senast för ca 3 månader sedan låg Kina på 60% av det svenska priset. Gissningsvis ligger Korea på 70% av svenska priset (har inte kollat på ett tag)

                Under denna 2-års period har svenska priser också stigit men inte alls lika mycket procentuellt. Det har väl stigit ungefär motsvarande uppgången i stålpriserna.

                Men just en fiskerulle som ambassadeur har ju en del "finlir" i sig. ABU-Svängsta började väl som en klocktillverkare en gång i tiden? Roade mig med att läsa lite mer om just ambassadeur på amerikanska forum där de även plockat isär och jämfört kina vs. sweden. Och den gamla hederliga svenska ser typ ut som en klocka inuti medans den kinesiska dito innehåller en massa plast. Jag får inte riktigt känslan av att det är en hållbarhets/performance optimering annant än i tillverkningskostnaden.

                Självklart kan kineserna plocka ihop en rulle och den kontrolleras att den uppfyller standarden. (De sätter ju ihop iPhones. Gissningvis så är det bra mycket krångligare.)
                Risken tycker jag är stor att ABU urholkar sitt eget varmärke, just varumärken är otroligt viktigt idag. Men som sagt och nämnts tidigare, allt är kortsiktigt. En VD vill väl eg bara trycka ett bra kvartal. Kan tänka mig att det hände hos Alstom och Siemens när de bestämda sig för att "hjälpa" kina med höghastighetståg. Men det är en annan lustig historia.

                Klart, gör man en rulle som håller tillräckligt länge för att inte upplevas som dålig men som går sönder direkt efter så får man ju sälja fler

                Kommentera


                • #28
                  I min mening har ABU urholkat sitt märke rätt rejält. Jag köpte ett par ambassadeurer på 80talet och de går lika fint än. Sen köpte jag en 5000 nånting för ett par år sen och den skar ihop efter ett år bara. Så kvaliten är helt klart sämre nu. Inte ens de enklaste ambassadeurerna förr i tiden hade detaljer i plast. Funderar på att köpa mig en ny lågprofilare till vertikal och annat nu och det är frågan om man vågar satsa på en ny typ Revo Toro eller om jag rent av ska köpa en gammal ultramag från 80talet?

                  Sen kan man fundera över varför. Om man har ett fint företag som går bra och levererar prylar kunderna gillar, varför ska man försöka snåla in på kvaliteten för att tjäna lite mer? Eller om man ser det till fiske, om det hugger bra där man är, men man inte får så stora varför är man dum nog att byta ställe? Chansen är inte så stor att nästa spot är ännu bättre, men rejält stor att att man slösar bort hela huggperioden med at åka båt. Vi är allt bra dumma!

                  Finns det förresten någon sajte eller nåt annat sätt man kan se vad som görs i Svängsta nuförtiden? Kan man förresten åka ner och handla där?

                  Kommentera


                  • #29
                    Ursprungligen postat av Höstrusk Visa inlägg
                    I min mening har ABU urholkat sitt märke rätt rejält. Jag köpte ett par ambassadeurer på 80talet och de går lika fint än. Sen köpte jag en 5000 nånting för ett par år sen och den skar ihop efter ett år bara. Så kvaliten är helt klart sämre nu. Inte ens de enklaste ambassadeurerna förr i tiden hade detaljer i plast. Funderar på att köpa mig en ny lågprofilare till vertikal och annat nu och det är frågan om man vågar satsa på en ny typ Revo Toro eller om jag rent av ska köpa en gammal ultramag från 80talet?

                    Sen kan man fundera över varför. Om man har ett fint företag som går bra och levererar prylar kunderna gillar, varför ska man försöka snåla in på kvaliteten för att tjäna lite mer? Eller om man ser det till fiske, om det hugger bra där man är, men man inte får så stora varför är man dum nog att byta ställe? Chansen är inte så stor att nästa spot är ännu bättre, men rejält stor att att man slösar bort hela huggperioden med at åka båt. Vi är allt bra dumma!

                    Finns det förresten någon sajte eller nåt annat sätt man kan se vad som görs i Svängsta nuförtiden? Kan man förresten åka ner och handla där?
                    Var slutmontering sker går nog att ta reda på. Men även om många rullar monteras i Sverige så kan många av ingående komponenter vara Kinesiska.
                    Regel nr1:
                    Har man inte släppt styret har man inte ramlat.

                    Kommentera


                    • #30
                      Ursprungligen postat av Sg Visa inlägg
                      Finns gott om produkter som tillverkas i kina som håller hög kvalitet. Det handlar inte om vilket land det tillverkas i utan vilka fabriker och hur bra kontrollen är.

                      Iphone och Ipods mm är till exempel tillverkade i kina. Vill inte påstå att min 3gs som snart rullat i 2 år är av dålig byggkvalitet direkt. Snarare den bästa telefonen jag ägt. Ska jag dra en produktionsrelaterad jämförelse kan jag ta Sony Ericsson som jag ägt flertalet av och de har gått sönder som papp, mer eller mindre. Monteras i sverige.

                      Hoppas ni förstår min mening.
                      Jag skulle gissa att även 99% av Ericssons ingående komponenter kommer från Taiwan, Kina, USA eller liknande. Från samma källa som Iphones komponenter
                      Och elektonikmontering är nästan helt automatiserat. Var robotar eller monteringslinor kommer ifrån är nog troligtvis västvärlden.
                      Varken Iphone eller Ericsson är dessutom konstruerad i Kina så ........gick dina telefoner sönder på grund av produktionstekninska fel eller för att det var en dålig konstruktion?

                      Skulle vilja säga att din jämförelse inte säger någonting om Kinesisk VS västerlänsk kvallitet
                      Senast ändrad av Slaktmasken; 2011-08-11, 09:55.
                      Regel nr1:
                      Har man inte släppt styret har man inte ramlat.

                      Kommentera

                      Foton

                      Collapse

                      Relaterat

                      Collapse

                      Ämnen Statistik Senaste inlägg
                      Startad av mikee, 2005-05-17, 22:24
                      11 svar
                      13 614 visningar
                      0 gillar
                      Senaste inlägg jimmy85
                      av jimmy85
                       
                      Startad av NickeGbg, 2019-07-07, 21:25
                      173 svar
                      16 991 visningar
                      2 gillar
                      Senaste inlägg Shifts
                      av Shifts
                       
                      Startad av Classe69, 2023-04-12, 20:23
                      68 svar
                      4 171 visningar
                      1 gilla
                      Senaste inlägg engqvist  
                      Startad av Bjorn88, 2023-10-23, 20:10
                      6 svar
                      894 visningar
                      0 gillar
                      Senaste inlägg Villespinn91  
                      Startad av Peter B, 2025-01-09, 17:07
                      11 svar
                      831 visningar
                      2 gillar
                      Senaste inlägg Peter B
                      av Peter B
                       
                      Arbetar...
                      X