Ursprungligen postat av Team Colibri
Visa inlägg
Allmänt meddelande
Collapse
No announcement yet.
Ekolod och batteri
Collapse
X
-
Det var huvudmotorns batteri jag funderade på, men det blev ett separat batteri.Ursprungligen postat av Riccardo Visa inläggAtt köra ekolod på samma batteri som elmotor är inte att rekommendera. Har läst många som fått problem på det viset.
Kommentera
-
klokt....Ursprungligen postat av Mikael Visa inläggDet var huvudmotorns batteri jag funderade på, men det blev ett separat batteri.Never let your memories be greater then your dreams...
I händerna på ett klantarsel blir även den dyraste utrustning förvandlad till odugligt skit...
Kommentera
-
Följer tråden lite, farsan köpte ett TI 7" i helgen, så har varit å monterat givaren på båten och lekt runt i enheten utan givare. tror dock givaren hamnade snett, men det får vi ta då.Ursprungligen postat av Mikael Visa inläggKompletterande fråga:
Vilka krokodilklämmer/kabelskor använder ni för att fästa strömkabeln i batteriet? Vill inte ha en fast lösning utan kunna plocka med mig batteriet hem för laddning.
Såg att strömkablarna var extremt tunna så det bör kanske fungera med vad som?
vi har för nuvarande ett 12v 20ah blyack, men klurar på en mer permanent lösning, eller större båt med mer plats och ännu permanentare lösning
Kablarna kopplade jag med kläm-skor liknandes dessa nedan, passade bra på polerna och skyddar så det inte blir kortslutning allt för lätt.
lödde ihop säkringen man fick med till pluskabeln och hade krympslang över kopplingen.
för att få kablarna att sitta bra i klämman klämdes en ringkabelsko på kablarna och sedan skruvades fast i en av skruvarna på batteriklämman.
pluskabeln blev en 20cm längre än minuskabeln, men kände att det inte gjorde något då det är typ så långt mellan polerna.
Nu ska jag bara hitta någon app för att kunna dela skärmen, testade någon, men fick det inte till att fungera.
Och fyfan vad irriterad jag var när jag satt i köket och inte fattade varför skärmen inte ville känna av mina fingertryck, hittade sen att man behövde jorda sig med den lilla avklippta kabeln som stack ut vid minus-sladden
Kommentera
-
Jag är inne på samma sak gällande mitt (nya) lod. Men någon sa att det blir en massa störningar om jag kör lodet på samma batteri som jag kör elmotorn på, vad har du för åsikter om detta?Ursprungligen postat av joens Visa inläggDet drar på sin höjd ca 1.2A vilket på 12h blir 14,4Ah.
Ett batteri bör du inte ladda ur mer än max, 50%. helst inte mer än 70% för att det ska hålla bra.
Så om du skaffar ett förbrukningsbatteri på sådär en 30-45Ah så är du på rätt sida.
1,2A gäller på max skärmstyrka, kör man på mellan så är det mer 0,9A och min styrka är ca 0,6-0,7A.
Under dagen kör man mycket max, i mörker gör man ju inte det.
Så minst 30Ah. Helst ett 45Ah skulle jag säga
Jag kommer köra mitt med elmotorns/förbrukningsbatteriet.
Förresten, tack för affären vi gjorde via facebook.
Kommentera
-
Kört samma och det funkar fint. Men risk för störningar helt klart.Ingen fisk är chans för fisk.
https://ingenvidarefiskeblogg.wordpress.com/
Kolla gärna in min Youtube-Kanal. Finns en massa kul skit där.
https://www.youtube.com/user/jurgenjons
Kommentera
Foton
Collapse
-
Svar till Ladda upp social map till Lowrance Eagleav FasslVet inte om jag är dålig på att leta men jag hittar inget om att ladda upp social maps i manualen....3 Foton
-
Kanal: Elektronik
2026-01-19, 15:14 -
Relaterat
Collapse
| Ämnen | Statistik | Senaste inlägg | ||
|---|---|---|---|---|
|
Startad av nivv, 2025-04-10, 15:27
|
14 svar
613 visningar
0 gillar
|
Senaste inlägg
av Maxxim
2025-07-28, 18:47
|
||
|
Startad av McAdam, 2025-07-23, 12:17
|
2 svar
325 visningar
0 gillar
|
Senaste inlägg
av McAdam
2025-07-23, 18:40
|
||
|
Startad av fixarn, 2025-08-04, 16:37
|
9 svar
358 visningar
0 gillar
|
Senaste inlägg
av fixarn
2025-08-15, 15:45
|
||
|
Startad av Gussy, 2025-09-01, 16:36
|
11 svar
628 visningar
0 gillar
|
Senaste inlägg
av DIFAnders
2026-02-02, 18:51
|
||
|
Startad av Sadda, 2025-10-11, 10:22
|
3 svar
183 visningar
0 gillar
|
Senaste inlägg
av Team Colibri
2025-10-12, 18:33
|
Kommentera