Stormjigg till hälleflundra - Fiskesnack.com - För oss bakom flötet...

Allmänt meddelande

Collapse
No announcement yet.

Stormjigg till hälleflundra

Collapse
X
 
  • Filter
  • Klockan
  • Visa
Clear All
new posts

  • #11
    Ursprungligen postat av fillefisk Visa inlägg
    Trekrok bakom enkelkroken är rätt onödigt ändå, de enda du missar är små flundror. En lite större flundra tar en hel storm hur lätt som helst.
    Även en stor flundra kan vara försiktig! Kör med trekrok! Har sett när det är trögt fiske att flundror oavsett storlek tar jiggen försiktigt bakifrån, visst är man kylig och låter de då tugga i sig hela så går det väl utan trekrok (om de nu inte hinner spotta), men vem fan kan hålla sig från att göra mothugg? :P
    // Johan Sjölén

    http://johansjolen.blogspot.com/

    Kommentera


    • #12
      Ursprungligen postat av fillefisk Visa inlägg
      Trekrok bakom enkelkroken är rätt onödigt ändå, de enda du missar är små flundror. En lite större flundra tar en hel storm hur lätt som helst.
      Helt rätt att en större flundra tar jiggen hur lätt som helst. Men att det är onödigt med en trekrok det håller jag inte med om. Oftast tar flundran jiggen bakifrån en flundra på 5 eller 50 kg kan bara nafsa till jiggen längst bak. Om du då har en trekrok längst bak så ökar krokningsprocenten avsevärt. Bara för att flundran är större så betyder det inte att den sväljer hela jiggen på en gång. För att ta ett exempel vi hade flundra på 66 kg nu på söröya den satt på trekroken, sen hade vi en på 18 kg satt också på trekroken. Det var dom jag kom i håg som satt på trekroken i alla fall. Så att det är onödigt det håller jag inte med om.

      Dom nya jiggarna som kommer ut till hösten från Savage gear ser riktigt grymma ut och har levererat grymt på testfisket. Där har dom bland annat två trekrokar den längst bak löser ut från jiggen vilket gör att fisken inte kan snurra sig loss. Det ska bli kul att testa dessa nya jiggar i Norge nästa år...
      Bifogade filer
      Senast ändrad av Patrik (Team Poseidon); 2009-08-29, 09:17.
      Team Poseidons hemsida www.teamposeidon.se

      Kommentera


      • #13
        Jiggskallarna på bilden är inte från Savage gear utan Royberlures. Dock ser de annorlunda ut mot de bilder de har på sin hemsida http://www.royberlures.com/
        På hemsidan ser det ut som wire mellan krokarna och här ovan verkar det vara ett stålstag.

        Tittade förra veckan i en katalog med bl a Savage gears nya produkter och den jigg som var med där hade endast en vanlig jiggkrok från ryggen, har de även vaiant med liknande krokuppsättning som ovan?

        Mvh / CERO

        Kommentera


        • #14
          Kollade på RoyberLures och visst är det RoyberJig. Finns i jättestorlek (40cm) och massor av kombinationer vikt/kropp. Man kanske skulle fixa några, men vilka ...?
          Senast ändrad av Wachtel; 2009-09-08, 14:25.

          Kommentera


          • #15
            Jag vet har inte pallat gå in och ändra det så det är helt rätt.
            Team Poseidons hemsida www.teamposeidon.se

            Kommentera

            Foton

            Collapse

            Det finns inga resultat som uppfyller dessa kriterier.

            Relaterat

            Collapse

            Ämnen Statistik Senaste inlägg
            Startad av Gäddgubben, 2017-03-02, 10:34
            5 svar
            949 visningar
            0 gillar
            Senaste inlägg davidmartin  
            Startad av Kaell, 2025-01-21, 19:15
            4 svar
            727 visningar
            0 gillar
            Senaste inlägg dianereese  
            Startad av Andreasbd, 2025-02-03, 21:04
            12 svar
            1 005 visningar
            0 gillar
            Senaste inlägg Knug87
            av Knug87
             
            Startad av Krisochpanik, 2025-05-14, 15:14
            7 svar
            518 visningar
            0 gillar
            Senaste inlägg Mikael.T  
            Arbetar...
            X