hejsan hur länge kan ni sumpa era mörtar och vilka typer av sumpar använder ni? behöver de mat? jag har en 90 l plasttunna som är ordentligt perforerad med 10 mm hål jag har sumpat 20 mörtar i den utan mat från november till mars men det är ju på vintern det. nu håller jag på att ladda upp inför hösten och vintern gäddmete. har för tillfället 60 st möstar i samma spann liggande i en sjö, tror ni dom klarar sig? hur gör ni? mvh J
Allmänt meddelande
Collapse
No announcement yet.
Mörtsump
Collapse
X
-
jag skall göra samma sak som dig fast jag ska ha de i ett akvarium på 100 liter o mata med fiskmat. så jag har till senhöst/vinter/våren. Jag tycker du ska ha de i en tunna hemma eller vadsomhellst och köpa någon billig pump, sen mata med vanlig fiskmat. då klarar sig de nog bäst.
-
Så de mår bra innan du trycker in trekrokarna i dem?Ursprungligen postat av Nenne Visa inläggäven om de små kräken klarar sig utan mat , så skulle jag känna mej som en bättre människa om de fick lite
I de flesta fall tror jag de mår bättre utan mat. Detta eftersom de skiter när de äter (surprise!). Skit i vattnet är inte bra för dem. Visst, byter du vatten riktigt ofta är det inget problem men då måste du göra det också (vilket många slarvar med...).
Skulle du ta mörtar i mörtstuga med mäsk måste man byta vatten riktigt ofta i början innan de "skitit av sig" eftersom de passat på att äta ordentligt.
Det är inget jag rekommenderar, men jag hade en stor mängd benlöjor i en tunna under ett halvår (okt-april) utan att en enda dog. Ett enda vattenbyte under hela denna period (behövdes inte mer eftersom de var metade och inte fick mat). Anledningen till att de fick simma där så länge var den obefintliga isen i mina hemtrakter denna vinter samt dåligt med fisketid i övrigt.
/Martin
Kommentera
-
jag hade ju inte tänkt att ha dom hemma´. tar plats, bökigt med stora kar/akvaruíum och vattentemperatur som blir för hög.en perforerad tunna i ngn lämpligt vattendrag är lättare. ingen av er som har testat det under längre tid och med mycket betesfisk?
Kommentera
-
Om vattentempen är låg och tunnan bra går det. Det är oerhört viktigt att tunnan är helt slät inuti. Slipa ner alla invändiga ojämnheter, dvs varenda borrhål. Annars blir det sår och infektioner på fiskarna. Med borrhål är det vanligt att mörtarna skadar ögonen på dessa vilket leder till infektioner och mörtar som ser ut som Marty Feldman.Ursprungligen postat av Joe Visa inläggjag hade ju inte tänkt att ha dom hemma´. tar plats, bökigt med stora kar/akvaruíum och vattentemperatur som blir för hög.en perforerad tunna i ngn lämpligt vattendrag är lättare. ingen av er som har testat det under längre tid och med mycket betesfisk?
Det är ingen slump att tvättmaskinstrummor används som sump, de är i grunden designade för att vara skonsamma mot kläderna...
/Martin
Kommentera
Foton
Collapse
-
Svar till Metare, dags att vakna! ;)Äntligen en lite större fisk. Har ni fått några större sutare på kroken i år?1 Foto
-
Kanal: Mete - Allmänt
2025-05-17, 12:24 -
Relaterat
Collapse
| Ämnen | Statistik | Senaste inlägg | ||
|---|---|---|---|---|
|
Startad av Sir Fish-a-lot, 2015-06-24, 10:36
|
656 svar
48 772 visningar
1 gilla
|
Senaste inlägg
av efc__
2025-08-27, 18:26
|
||
|
Startad av volvo51, 2021-10-19, 15:03
|
17 svar
1 761 visningar
0 gillar
|
Senaste inlägg
av JontaK
2025-10-21, 19:26
|
||
|
Startad av Peterlars, 2025-05-26, 10:43
|
5 svar
408 visningar
1 gilla
|
Senaste inlägg
av .art
2025-06-01, 21:15
|
||
|
Startad av gösen82, 2025-05-29, 07:58
|
1 svar
95 visningar
0 gillar
|
Senaste inlägg
av Stefanr72
2025-05-29, 14:18
|
||
|
Startad av efc__, 2025-07-14, 23:52
|
22 svar
399 visningar
0 gillar
|
Senaste inlägg
av efc__
2025-07-22, 16:26
|
Kommentera