Tack för återkoppling, Artur och Elias.
Allmänt meddelande
Collapse
No announcement yet.
Funderingar kring att köpa metspö
Collapse
X
-
Precis kikat genom dem. En del nytt, en del som jag redan har koll på. Mycket trevliga filmer.http://enamatorfiskare.blogspot.se
Instagram enamatorfiskare
Kommentera
-
Toppen. Såg att Bergman länkat dom innan. Klassiska och vraUrsprungligen postat av Abramis Brama Visa inläggPrecis kikat genom dem. En del nytt, en del som jag redan har koll på. Mycket trevliga filmer.
Kommentera
-
Tjena! Var idag iväg till min lokala butik som hade ett feederspö på lager. Dock ett, för mig, okänt märke. De menar att mete inte säljer tillräckligt för att vara värt att ha i butik men att de gärna beställer hem ett spö till mig. Saken är den att jag har presentkort här så vill gärna köpa via dem istället för att beställa från England. Så metare, hjälp mig med vad jag ska beställa.
Är det här ett rimligt spö att beställa utifrån de preferenser jag beskrivit i första inlägget?
Senast ändrad av Abramis Brama; 2016-03-07, 15:13.http://enamatorfiskare.blogspot.se
Instagram enamatorfiskare
Kommentera
-
Drennan är en välrenommerad brittisk producent av moderna metspön av olika slag.
Deras rullar har jag inte provat men gillar inte designen - andas lite tidigt 90-tal.
De utvecklar och saluför även allsköns kringutrustning såsom håvar, krokar m.m.
Drennans Avon/quiver 1,5 lbs är utan tvekan ett fint allroundspö till braxen, sutare, abborre m.m.Senast ändrad av Sir Fish-a-lot; 2016-03-08, 10:58.sigpic Man lever inte för att fiska - man fiskar för att leva!
Kommentera
-
Själv köpte jag, för något år sedan, ett Fladen Maxximus Avon. Testkurva okänd men det är ett snyggt och välbyggt spö. Tre olika quivertips följer med. Man kan dessutom variera längden vilket är en fin finess. Kork, spöringar och rullfäste verkar högkvalitativa.
Kommentera
Foton
Collapse
Det finns inga resultat som uppfyller dessa kriterier.
Relaterat
Collapse
Kommentera