DAM Impulse X Feeder - Fiskesnack.com - För oss bakom flötet...

Allmänt meddelande

Collapse
No announcement yet.

DAM Impulse X Feeder

Collapse
X
 
  • Filter
  • Klockan
  • Visa
Clear All
new posts

  • Metamera
    replied
    Tack för svar Sir !

    Skulle 2 spön bli bättre? Ett med kast vikt 25-75 12 fot (havsöring, plattfisk) och ett med kast vikt 50-100 12 fot (abborre, gös med betesfisk)

    Har även blivit erbjuden att köpa Prologic MP specialist 1,75lb med 3 olika quivertoppar. Jag förstår det som att ett specialist spö med vanlig topp går att flötmeta med och med quivertopparna går att bottenmeta med. Men hur är 1.75lb att drilla havsöring, abborre med?

    Lämna en kommentar:


  • Sir Fish-a-lot
    replied
    Spöna du länkar till har ryggrad nog för en större öring (i de högre kastvikterna).
    Du skulle kunna kombinera fiske efter samtliga nämnda arter men spöet kan bli lite väl stabbigt för abborre.

    Ett feederspö på 13 fot och kastvikt på minst 100 gram borde göra jobbet - har spöet ryggrad nog för så tunga kast så drillar det stor fisk.
    Du kan då kasta långt och relativt tungt om du vill fiska med betesfisk.

    Men tänk bara på att feedermete är ett aktivt fiske där du stirrar på toppen konstant. Gå ifrån och storöringen drar med sig spöet ut i vattnet.

    Du behöver även köpa banksticks och spöklykor.

    Lämna en kommentar:


  • Metamera
    started a topic DAM Impulse X Feeder

    DAM Impulse X Feeder

    Hallå kära metare!
    Vill i år satsa på mete och framförallt bottenmete efter olika arter.
    De arter jag är sugen på att meta efter är Havsöring längs Kalmarsund kuster från land under vår/sommar.
    Grov abborre men även gös.
    Har aldrig bottenmetat förut och är väldigt sugen men har haft svårt att förstå olika slags spön man kan behöva. Har kunnat läsa mig till att ett feeder spö med olika quiver toppar ska funka till detta fiske. Vad jag inte har en aning om än är vilka vikter på spö man ska ha till de olika arter. En spöserie som jag har hittat heter DAM impulse X Feeder



    Om ni tittar i rullgardinen på länken så ser ni att det finns många olika längder och vikter på spö. Vad skulle ni rekommendera för spö till abborre, havsöring och gös?
    Kan man täcka allt med endast ett spö eller behöver man gå upp till 2 o kanske även 3 olika kastvikter på spö för bästa resultat.
    Alla inputs och tankar uppskattas. Skriv gärna hur ni tänker och vad jag bör tänka på vid köp av utrustning.

    Tacksam för svar

Foton

Collapse

Det finns inga resultat som uppfyller dessa kriterier.

Relaterat

Collapse

Ämnen Statistik Senaste inlägg
Startad av Metamera, 2025-03-11, 21:46
12 svar
640 visningar
0 gillar
Senaste inlägg jimmy85
av jimmy85
 
Startad av efc__, 2025-06-04, 14:25
9 svar
496 visningar
3 gillar
Senaste inlägg UL haspel sthlm  
Startad av Tofft Hilding, 2026-04-08, 10:28
3 svar
116 visningar
0 gillar
Senaste inlägg Sir Fish-a-lot  
Arbetar...
X