Om det skiljer mycket mellan ”vevbroms” och spolbroms så är det något som är trasigt i rullen. Värdena ska vara väldigt lika om rullen är korrekt monterad. Det finns några faktorer som kan påverka negativt vid vevning. Främst att vevrörelsen är ryckig. Speciellt om bromsen är hårt ansatt, Det är inte lätt att veva mjukt med samma kraft hela varvet när man måste ta i ordentligt. Med en lätt åtdragen broms är det däremot rätt lätt. Om en fisk rusar så blir det en mer stabil rörelse. En väl konstruerad och underhållen broms har inga som helst problem med vevbroms eller vevkraft eller vad ni vill kalla det. Skillnaden ska vara minimal. Speciellt om man inte har dragit bromsen i botten.
Om lamellerna har för mycket fett på sig så kan bromskraften skilja rätt mycket. För när bromsen väl släpper så blir det pga utväxlingen mer brutalt än om kraften kommer från spolen och lamellerna kommer bara att halka runt i fettet. Tänk på hur ett däck fungerar på snö. När det väl börjat spinna så behövs inte lika mycket kraft längre. Jämför även hur olika lätt det är att få däcket att börja spinna på ettan jämfört med fyran. Men om bromsen är väl underhållen så är skillnaden minimal.
Så svaret är att det ska inte vara någon skillnad OM bromsen är hel och väl underhållen. Använder du en våg och provdrar genom att bara backa bakåt och genom att veva så ska värdena bli i princip identiska. Precis som mina tester visat.
Allmänt meddelande
Collapse
No announcement yet.
Allvarliga krokningsproblem
Collapse
X
-
Överlag är det väl inte detsamma, ffa inte för vissa runda Ambassadeurer men några andra visade väl bättre, jämnare värden om jag minns tråden rätt och LP rullar bättre, orkar inte läsa på nytt... samtidigt kan konstateras att alla inte behöver vevkraft (winchkraft som jag kallade det) i nivå med bromskraft, de är nöjda som det är.
Nån hade nån rulle som bara vevade ca 500g och det är nog i underkant, säkert något fel på den eftersom andra levererar bättre och det är inte acceptabelt men vad det beror på i det fallet är oklart...Senast ändrad av anteman; 2017-12-09, 14:22.
Lämna en kommentar:
-
Hej,
Har läst igenom tråden nu i morse först. Är ju kaffekvarnsvevare ...
Men,
Jag har inte riktigt förstått om ni kommit fram till varför ”vevkraft” blev lägre än ”bromskraft” för vissa i vissa tester. Bara att vissa tester kanske inte varit helt representativa. (Eller så har jag missförstått. Fullt möjligt.)
Så,
Med ”vevkraft” (eller vevförmåga) menar jag kraften som anbringas med vevning och yttrar sig så att bromspaket *snurrar* och släpper vid ”vevkraften”, samt anbringas från schassidelen.
Med ”bromskraft” (eller bromsförmåga) menar jag kraften som anbringas genom att linan dras ut och yttrar sig så att bromspaket *är stillastående* och släpper vid ”bromskraften”, samt anbringas från rulldelen.
Relativt sett i bromspaket torde detta vara samma sak, teoretiskt. Men i praktiken kan det ju finnas skillnader.
- Kraften vid invevning kanske anbringas lite ”skevt” pga instabilt schassi.
- vid vevning anbringas kraften med högre momentan ökning (acceleration) pga annan utväxling så att bromspaket inte hinner med och upplevs släppa vid lägre anbringad kraft.
- Dvs, är det utrett om ”vevkraft” och ”bromskraft” är olika eller lika för rullarna?
Nyfiken.
Lämna en kommentar:
-
Inte en susning.
Ang prislappen så kostar väl stativet till Beast ung lika mycket. Så ni som vill ha en vänster eller en original så finns det ju redan i form av stativet från Beast. I tråden som handlar om trimning av Ambassadeurer så har både prislappen och artikelnummer varit uppe,
Lämna en kommentar:
-
Vet du om den finns i vänster?Ursprungligen postat av Mankan G Visa inlägg
Lämna en kommentar:
-
Ursprungligen postat av anteman Visa inläggNja,1500 ((+frakt, tull, moms) är kanske inte dyrt i små serier men nog är det mycket givet att en hel, rund Ambarulle kan kosta ungefär detsamma. Men vad sjutton vill man så gör man som man vill om man kan!
Linföraren följde ju med oxå!!
Lämna en kommentar:
-
Nja,1500 ((+frakt, tull, moms) är kanske inte dyrt i små serier men nog är det mycket givet att en hel, rund Ambarulle kan kosta ungefär detsamma. Men vad sjutton vill man så gör man som man vill om man kan!
Lämna en kommentar:
-
Min spöhållare lossnade från takräcket på väg hem från ett dygns fruktlöst laxfiske .Ursprungligen postat av Mankan G Visa inläggHar för mig att det redan finns att få tag på. Om jag inte missminner mig så har Mr Ambassadeur sålt sådana stativ. Om de fortfarande finns att få tag på vet jag ej. Han säljer även extraförstärkta mässingsstativ. Vad det ska vara bra för vet jag inte heller. Jag har aldrig lyckats ha söndet ett enda stativ. Dock har jag läst att det har hänt.... överkörd av en stridsvagn kanske.....
Det var inte bra för varken flugrullen eller den Amba 6000 jag lånat från farsgubben , bägge spön blev kaffeved .
Flugrullen , en Abu Diplomat blev tämligen skev men kunde riktas hjälpligt med gummiklubba mot smidesstädet .
6000-stativet höll men linföraren och veven böjdes , gavlarna blev repade , några nya delar köptes och den används än idag 28 år senare .
Hade detta hänt en modern Chinese Plastic Edition MGX-R skulle flisorna sputat i trädtoppshöjdSenast ändrad av Sälstryparn; 2017-12-06, 23:41.
Lämna en kommentar:
-
Såg dyrt ut...Ursprungligen postat av anteman Visa inläggJa inte för att det "behövs" men en variant på denna med linförare vore både snyggt och funktionellt men den kostar nog mer än det smakar...
[ATTACH=CONFIG]97957[/ATTACH]
Lämna en kommentar:
Foton
Collapse
-
av FlexHar fastnat för det här fisket som är riktigt roligt och vilka fajter det blir när något större går...8 Foton
-
Kanal: Spinnfiske - Allmänt
2025-08-31, 12:17 -
-
av TylerdurdennHar nyss köpt en stuga utanför Flen i närheten av sjön ”Valdemaren” och är sugen på att...1 Foto
-
Kanal: Spinnfiske - Allmänt
2025-07-02, 10:52 -
Relaterat
Collapse
| Ämnen | Statistik | Senaste inlägg | ||
|---|---|---|---|---|
|
Startad av daikai1, 2013-08-09, 18:02
|
1 689 svar
369 159 visningar
0 gillar
|
Senaste inlägg
|
||
|
Startad av daikai1, 2016-07-08, 19:30
|
77 svar
15 795 visningar
0 gillar
|
Senaste inlägg
av .art
2025-06-02, 13:19
|
||
|
Startad av Benjamin S, 2021-04-20, 11:10
|
864 svar
76 659 visningar
6 gillar
|
Senaste inlägg
av lsjonsson
2026-01-30, 05:24
|
||
|
Startad av Sajmen, 2021-08-28, 17:30
|
11 svar
797 visningar
0 gillar
|
Senaste inlägg
av Zionnoiz
2025-08-03, 18:39
|
||
|
Startad av kenwald, 2024-08-06, 19:11
|
12 svar
831 visningar
0 gillar
|
Senaste inlägg
av efc__
2025-06-01, 10:27
|
Lämna en kommentar: