Det var min andra jerktur och han hade haft cardiffen ett år och jag min Pro Rocket(första multirullen) i 2 fisketurer och han kom också längre med rocketen.
Allmänt meddelande
Collapse
No announcement yet.
Shimano Cardiff 301 jerkbaitset.
Collapse
X
-
Ursprungligen postat av birkan Visa inläggAntar att du gett cardiffen lika mkt tid som du gett din egna pro rocket?
Verkar inte som det när du skriver iaf. Du dyngar längre med en cardiff inget snack om saken. Sen handlar det om att lita på sina saker. Som Mascot skriver, lindspridaren i mitten. Sen är det bara skjuta för kung och fosterland. Linan löper fritt, ingen evighetsskruv som måste snurra med i utkastet.
Jag själv har fiskat toktungt med min cardiff. Känns inte direkt gedigen nog för att panga mag bullar överdrivet länge. Men som ovan skriver, kalasrulle att fiska med de lite lättare >150 gram. Därefter kör man med Shimano Curado.
over n out
Kommentera
-
okok, jag ger mig. Köp en amb som alla andra. Det blir du nog nöjd med. Bli inte ledsen när du ramvrider stativet bara...
Kommentera
-
Såja Oscar! Man kan inte alltid vara på topp! ^^
Kommentera
-
Inte behöver det väl vara bättre med ambassadeur, det var synkad linspridare jag trodde vi pratade om. Jag tycker cardiffen är trevlig och skön och hålla i och det är ju inte så att man kastar dubbelt så långt bara för att man har ambassadeur. Shimanos dyrare runda rullar har väl synkad spridare, eller?
Kommentera
-
Bra fråga där... Det har jag ingen aning om. Jag håller mig till mina "små" Shimanorullar då jag tycker amb är för stora. Klart jag förespråkar mina Shimano då.
Kommentera
-
Cardiff är en bra rulle som kastar tryggt och så länge man smörjer lagren så håller de otroligt bra. Synkad linspridare eller inte kan jag inte påstå att det är något att hänga upp sig över. På smalare rullar brukar de vara osynkade för att mindre kraft ska stjälas av att dra runt en evighetsskruv med linspridare. På bredare rullarv så blir det för mycket vinkel så linspridaren är då synkad. En fördel är att du greppar en Cardiff mycket lättare än en Ambassadeur då den har en rullfot som sitter högre upp i rullen och något lägre gavlar (total 13mm höjdskillnad). Att skaffa utrustning för att dänga 150gr+ beten skulle jag inte rekommendera utan fokusera på de beten som fångar överlägset mest och störst fisk (70-120gr).
Kommentera
-
Tack så mycket för infon.
Om jag säger såhär, en ambassadeur vore ju <3. Hur fina som helst och verkar vara nåt att ha också.
Men vi får se hur det blir, ekonomin kör ihop sig... svårt att trigga sig själv också när man aldrig provat jerk heller :S
Tack för all information iallafall med linspridare och allt vad det är, sånna som er som gör att man faktiskt lär sig saker.
// Andreas
Kommentera
Foton
Collapse
-
Svar till Den stora tråden om finesse abborreav NappenBottHar haft bra fiske med freerig, tog denna kluns häromdan i en Stockholmssjö på en freeriggad Keitech...1 Foto
-
Kanal: Spinnfiske - Allmänt
2025-04-23, 19:56 -
-
Svar till Håller Ambassadeur 2500c för jerk <100g?av SwangstaGammal tråd men jag har gjort något liknande (tror jag) i försöket att göra om min 2500C till en havsöringsrulle....5 Foton
-
Kanal: Spinnfiske - Allmänt
2025-03-23, 16:06 -
Relaterat
Collapse
Ämnen | Statistik | Senaste inlägg | ||
---|---|---|---|---|
Startad av Stizo, 2003-10-23, 07:14
|
23 svar
4 249 visningar
1 gilla
|
Senaste inlägg
![]()
av Peter B
2024-07-05, 09:55
|
||
Startad av Bongoloid, 2007-05-31, 20:16
|
51 svar
6 305 visningar
0 gillar
|
Senaste inlägg
![]()
av MathiasJK
2024-12-10, 00:08
|
||
Startad av Bolin, 2008-02-20, 21:08
|
3 svar
2 760 visningar
0 gillar
|
Senaste inlägg
![]()
av Swangsta
2025-03-23, 16:06
|
||
Startad av ackeliba, 2008-06-12, 14:57
|
25 svar
3 115 visningar
0 gillar
|
Senaste inlägg
![]()
av Chrispenborn
2025-04-17, 18:42
|
||
Startad av daikai1, 2013-08-09, 18:02
|
1 682 svar
364 990 visningar
0 gillar
|
Senaste inlägg
![]()
av .art
2025-06-02, 22:44
|
Kommentera