Nej använd inte låsningsmedel!!!!! Jag mena inte alvar (satte en ironigubbe bakom). Men jag tror inte du skulle få upp rullen längre om du la Loctite mellan gängorna (om du inte slår sönder den).
Allmänt meddelande
Collapse
No announcement yet.
Liten eon-varning!
Collapse
X
-
EP: en kamerat som er service mann hos purefishing norge sier der bare er sånn.. mulig det er noe med slirbromsen, inte vet jag, men irriterende hvis man ikke følger med.
En annen ting jeg opplevde var etter jeg hadde desinfisert snella i Virkon-S (Pga Vasspest) så ble den stålstangen som lineføreren sitter på svart.... Det skjedde ingenting med ProShopen, som lå i samme badet.
Og EON'n er en kanon snelle, men Tornø er bedre, synes jeg.
Prisen på min EON 500.- med venstre sveiv, 400.- for Tørnon
Michael'dawg, mans best friend!
Kommentera
-
och då undrar man raskt vad FRB har att tillägga om denna rulle? många har rosat, och några har risat (i sann hans sheikeanda). således är FRB´s omdöme intressant, framför allt på ett tekniskt plan.achilles
Brokeback Fishing Team
http://gaydogpikehonkeys.spaces.live.com/photos/
--------------------------------------------------
\m/
Kommentera
-
I mina ögon sett är Eon-rullar och efterföljare fortfarande "nya" modeller. Jag är försiktig att uttala mig om sådana men följer med spänning vad alla som använder dessa säger. M.a.o. är denna tråd riktigt intressant och slutomdömet av dessa rullar får vi nog vänta med ytterligare några år.
En sak vill jag dock påpeka utan att för den sak skull vara en alltför extrem "bakåtsträvare".
Man tar alltid en risk när man köper nya modeller även om det är ABU som är tillverkare. Genom åren har ABU till och från kommit med modeller som blivit relativt kortlivade. Den klassiska Ambassadeurkonstruktionen som fortfarande finns i Classic, C3, C4, C5, Rocket m.fl. har däremot visat sig pålitlig genom åren.
Men från oss försiktiga (fega) själar som bara köper Classic-rullar vill jag framföra ett stort tack till alla er som köper dessa nya rullar. Det är ju tack vare er vi får veta vad dessa går för i slutänden.
Kommentera
-
FRB: Jeg synes PGS'n tok litt raskt over for EON snella, om du skjønner. Det er vel ikke mange årene siden EON kom, og den er blirr forandra alerede.. Eller om PGS er en helt ny rulle så er det jo enda verre, da er jo EON fjerna og blitt erstattet.
Har ikke helt satt meg inn i EON vs PGS enda.
J*vligt billig= 3 stk EON Pro som en kamerat kjøpte for 1500NOK for alle 3.
Michael'dawg, mans best friend!
Kommentera
-
Jag använder EON, tycker den ligger riktigt bra i handen.. Problemet med rullgaveln är inte särskilt stor då man ändå håller handen där för det mesta...Http://blogg.dragsosportfishing.se - Team Dragsösportfishing blogg
Kommentera
Foton
Collapse
-
Svar till Den stora tråden om finesse abborreav FlexNästan Hyffsad Borre...1 Foto
-
Kanal: Spinnfiske - Allmänt
2026-06-28, 21:12 -
-
Svar till Den stora tråden om finesse abborreav FlexHyffsad Borre 800gr1 Foto
-
Kanal: Spinnfiske - Allmänt
2026-06-23, 10:35 -
-
Svar till Den stora tråden om finesse abborreav FlexHyffsad Borre 800gr1 Foto
-
Kanal: Spinnfiske - Allmänt
2026-04-29, 14:13 -
Relaterat
Collapse
| Ämnen | Statistik | Senaste inlägg | ||
|---|---|---|---|---|
|
Startad av daikai1, 2013-08-09, 18:02
|
1 690 svar
372 246 visningar
0 gillar
|
Senaste inlägg
av TiSo
2026-05-19, 18:19
|
||
|
Startad av WeededSix, 2020-08-17, 19:33
|
16 svar
2 220 visningar
0 gillar
|
Senaste inlägg
av LordDan
2026-06-22, 06:33
|
||
|
Startad av Benjamin S, 2021-04-20, 11:10
|
872 svar
78 841 visningar
6 gillar
|
Senaste inlägg
av Flex
2026-06-28, 21:12
|
||
|
Startad av Sajmen, 2021-08-28, 17:30
|
11 svar
828 visningar
0 gillar
|
Senaste inlägg
av Zionnoiz
2025-08-03, 18:39
|
||
|
Startad av Serben_, 2025-04-26, 20:31
|
8 svar
801 visningar
0 gillar
|
Senaste inlägg
av Serben_
2025-12-29, 13:44
|

Kommentera