lång eller kort? - Fiskesnack.com - För oss bakom flötet...

Allmänt meddelande

Collapse
No announcement yet.

lång eller kort?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Klockan
  • Visa
Clear All
new posts

  • lång eller kort?

    Hello på er,
    har spanat in nya Mora Nova som jag tänkte köpa eftersom jag behöver en borr till. Vad jag förstått är Novas reservskär hälften så dyra som Rantanens, borren ngt lättare och den har fina borregenskaper. Finns lite åsikter om kronan men de är rätt gamla vad jag kan se i olika sammanhand på nätet så jag misstänker att de kommit tillrätta med ev brister i Nova borren nu.

    Nackdelen är väl priset och här kommer vi in på kort (max 90cm is) eller om man ska välja lång borr (max 140cm is). Vad har ni valt och varför? Kort borr, lättare, tar mindre plats dock risk för att springa på isar man inte tar sig igenom...Lång..ja du kommer förmodligen alla isarna jag ev kommer att fiska på men större, otympligare.

    Hur har ni resonerat?
    - Go for the big ones you must!
    https://www.youtube.com/watch?v=PzOKf9A3oqc

  • #2
    Skönare med en lång om du frågar mig, så slipper man stå på knä om det är tjock is.

    Kommentera


    • #3
      Den med långa spiralen hade jag valt, blir det när min ur rantanen vill bytas ut. Novas borrkrona har nog blivit bättre. Hörde flera som borrat sönder sina i början.
      I varje motgång finns ett frö till framgång.....

      Kommentera

      Foton

      Collapse

      Det finns inga resultat som uppfyller dessa kriterier.

      Relaterat

      Collapse

      Ämnen Statistik Senaste inlägg
      Startad av Sundström76, 2024-12-30, 23:58
      9 svar
      256 visningar
      0 gillar
      Senaste inlägg Sundström76  
      Arbetar...