Liten fundering på hur ni andra placerar ut era spön/angeldon? T.ex om ni kommer på en sjö som ni knappt vet nåt om hur ser ut eller ja oavsett kanske jag skall säga då. har ni nån strategi som efter vasskanter landet sick sack eller cirklar eller vad? jag själv har ju det där gammla sättet att man skall sätta dom mer eller mindre på rad efter utanför land eller vassen. Vore kul o höra era åsikter om detta.
Allmänt meddelande
Collapse
No announcement yet.
Hur placerar ni era don?
Collapse
X
-
Vi brukar köra 30 talet don på 2 Pers och har borrat minst det dubbla antalet hål. Börjar med att sprida rejält och variera så ser man vart trenden går.
Allt från under metern ut mot 12m eller en bit bortom djupkant för att kolla av.
Är gäddorna på gång kan man med fördel hålla upp djupet på agn. Gäddorna ser mycket bättre uppåt än nedåt så ligger de inte lusiga och trycker på botten så finns det ingen idé att lägga sig för djupt.
Kör vi tävling är det ofta max 15 don och vi utgår med ca 40 hål och provar oss fram över lottade rutan. Då har vi iaf "grannar" att kolla på om det hugger strandnära eller ute på.. ofta är det fiskat i alla hål vid avslut ändåAlumacraft så klart!
Kommentera
Foton
Collapse
Det finns inga resultat som uppfyller dessa kriterier.
Relaterat
Collapse
Ämnen | Statistik | Senaste inlägg | ||
---|---|---|---|---|
Startad av Sundström76, 2024-12-30, 23:58
|
9 svar
251 visningar
0 gillar
|
Senaste inlägg
![]()
av Sundström76
2025-01-11, 22:56
|
Kommentera