Ursprungligen postat av baronen
Visa inlägg
Allmänt meddelande
Collapse
No announcement yet.
Fiske byxor
Collapse
X
-
-
Jag! Är ofta ute på längre utflykter med båten, både i Stockholms skärgård och även en del i Ålands skärgård och då blir det en hel del sitta mellan fiskeplatserna. Och att stanna inne bara för att det regnar kommer inte på fråga.Ursprungligen postat av christer Visa inläggjag köpte ett par geoff zone för under tusenlappen. finns ett ställe i gbg som har 30% de funkar bra men inte om man sitter på en blöt tofft ett par timmar.. men vilka gör det.
Använder inte Geoffen när det regnar, då har jag olika byxor från Fjällräven. De klarar lätt en heldag i regn där man sitter en stor del av tiden på blöta tofter. (jaktbyxor (höst/vår/vinter) samt regnbyxor (sommar), båda med Hydraticmembran). Helt plötsligt så gör det inte så mycket att man är ute i ösregn i 14 timmar...
Fast det kan vara lite känsligt att komma under 1000-lappen tyvärr, men med lite letande efter t ex utgående modeller så kan det gå.
/D
Kommentera
-
"kolla på här http://www.idefixteko.se/open_produk...&plats_id=1359"
Köpte ett par sådana här byxor nu i veckan. Grymt sköna! Skall testa dem i hårt väder nu i helgen, men jag tror att dessa é riktigt heta! Dessutom är de "ljudlösa" samtigt som de uppges skydda mot vind och även vara vattentäta..
Försvarets m69 är annars stabila grejer! Kan du säkert få tag på för en 20:-
Kommentera
-
Vi fiskare är lite roliga ibland det är helt okej å köpa beten för 300 kr st men brallor får inte kosta nåt , eller spön så funkar mina polare.Ursprungligen postat av spinn_is_the_shit Visa inläggHar tänkt mig att köpa ett par nya byxor som kommer användas vid fiske och annat frilufts liv. Enda kravet är att dom är någolunda vind och vatten täta ( ska klara typ regn) och priset får helst inte ligga över 1000 lappen. Någon som har förslag?
Ja har Urus Geoff Andersson gamla modellen ja köpte mina för 1200 det är iof nåt år sen , men dom kosta 1700 då också. Det är bara å pruta ja köpte mina på sportfiskeboden I täby.Ibland kan det löna sig å lägga till extra det har man igen. Köpa dyrt är å köpa billigt som min pappa brukar säga.
Kommentera
-
Ursprungligen postat av Dalis Visa inläggPinewood har en modell för drygt 900 som jag har använt i tre år nu utan att de ens ser slitna ut, och jag har verkligen använt dom mycket! Tål en hel del vatten, även om man kanske inte kan sitta i vatten i flera timmar utan att det börjar krypa in via sömmarna
Dock ganska varma om man har dom på sommaren, men överlag en toppenbyxa
Har samma modell och är mycket nöjd... Du blir inte besviken om du köper den byxan iallafall.varför nappar det aldrig?
Kommentera
Foton
Collapse
-
Svar till Visa upp era ambassadeurerav DonosoLägger upp en bild på min 6500 Pro Rocket. Använde den tidigare till torskfiske i Öresund, men när det...1 Foto
-
Kanal: Allmänt om fiskeutrustning
2025-07-14, 15:30 -
-
av ToolazyTja.
har denna rullen fick den av en bekant för kanske 15år sedan
jag fick även med 2 flugspö...5 Foton-
Kanal: Allmänt om fiskeutrustning
2025-07-12, 09:00 -
-
Svar till Fråga om gammalt träspö.av Jimmbalaiah3 Foton
-
Kanal: Allmänt om fiskeutrustning
2025-05-16, 01:01 -
Relaterat
Collapse
| Ämnen | Statistik | Senaste inlägg | ||
|---|---|---|---|---|
|
Startad av MAW, 2014-11-12, 18:13
|
14 svar
2 049 visningar
0 gillar
|
Senaste inlägg
av engqvist
2025-05-11, 19:20
|
||
|
Startad av Plums, 2015-01-23, 12:11
|
6 svar
10 973 visningar
19 gillar
|
Senaste inlägg
|
||
|
Startad av gabbu, 2015-12-04, 08:57
|
3 539 svar
252 150 visningar
12 gillar
|
Senaste inlägg
av JontaK
2025-11-26, 11:37
|
||
|
Startad av JontaK, 2019-03-28, 21:01
|
97 svar
11 506 visningar
5 gillar
|
Senaste inlägg
av JontaK
2025-10-14, 14:05
|
||
|
Startad av senzitivity, 2022-12-28, 20:41
|
110 svar
16 752 visningar
4 gillar
|
Senaste inlägg
av Robalm
2025-10-07, 01:13
|
Kommentera