montering givare på båt - Fiskesnack.com - För oss bakom flötet...

Allmänt meddelande

Collapse
No announcement yet.

montering givare på båt

Collapse
X
 
  • Filter
  • Klockan
  • Visa
Clear All
new posts

  • montering givare på båt

    Kan man såga ut en liten bit skärbräda sen bara limma fast den i båten sen skruva på givaren där så de slipper bli massa hål?

  • #2
    Kan kan man väl men jag har dåliga erfarenheter av pålimmade skivor för det ändamålet och vad gör det att borra några hål i båten?
    Bara täta med sikaflex 291 så är det lugnt och sitter som berget, allra bäst med ett höj/sänkbart givarfäste så kan Du enkelt justera givaren för optimal funktion och det krävs då bara 1 enda hål under vattenlinjen ;-)

    Kommentera


    • #3
      En medelväg är ju att köpa en bit som man skruvar dit.

      Gör det riktigt med tätning mellan och efteråt. Sen kan man oroad skruva hål efter hål i biten.

      Westgear och Borgs Motor bla säljer den ändamålsenliga och dyrare skärbrädan
      Alumacraft så klart!

      Kommentera


      • #4
        Tjenare!
        Ni som fiskar både trolling och vertikalt (prickskytte) hur gör ni med givaren? Jag har två givare så tänkte skruva fast den ena där bak där stången är nu och sen använda stången bredvid där jag sitter på grabbräcket, så givaren kommer vara nedanför Rapala märket. Så man får jiggen så nära givaren som möjligt. Har ni andra ideér?

        Har även en till fråga
        Där jag har givaren nu ni ser på bild. Där blir det störningar så fort jag kommer upp i 4 knop. Då ser jag inget på hela skärmen. Men när jag står still eller kör långsamt ser jag dessa 2 sträck. De på 15m djup brukar vara lika starkt som den andra linjen, och den linjen på 7m djup brukar inte vara där. Vad kan detta vara för fel?

        Tack!Click image for larger version

Name:	båt.jpg
Views:	1
Size:	255,0 KB
ID:	1781133Click image for larger version

Name:	storning.jpg
Views:	1
Size:	210,1 KB
ID:	1781134

        Kommentera


        • #5
          När vi skulle montera givaren på båten så blev det en lång diskussion där den ena vela ha den monterad bak på utsidan med något sorts vinkeljärn och den andra vela borra hål i båten och plasta fast givaren osv men det blir ju bara krångel. Lösningen blev att vi tog ett mindre glasspaket i plast som placerades bredvid bilbatteriet och bensintanken längst bak, glasspaketet sattes fast med pl400 som tätar och sitter fast väldigt bra! givaren skruvades fast i glasspaketet sen klippte vi till en tvättsvamp så den passar runt givaren och håller kvar vattnet så det inte guppar och rinner över, sen på med locket bara
          har fiskar i 3 säsonger med den här setupen och allt funkar kanon, stort plus då man slipper tänka på givaren vid flytt osv.

          Kommentera


          • #6
            Använder 2 såna här då jag har dubbla lod, har aldrig lossnat under 2 års användning.



            Bort med fästesgrejen och dit med givaren, ev. behövs en eller annan bricka som distans.

            Kommentera


            • #7
              googla sternsaver. Återskapa deras grej med en vanlig skärbräda. Sedan sikaflex 291 klart.

              Kommentera


              • #8
                Jag har kört med limmad skiva av 20mm konstruktionsplast på 2 av mina båtar utan några problem. Även svågern har haft det på sina båtar. Jag sågade till en bit i lämplig storlek och gjorde sen en del gropar med en försänkare på baksidan. Detta så att SikaFlexen får ordentligt fäste. Tryckte sen dit biten och lät SikaFlexen torka. Avslutade med att lägga en fog runt plastbiten. Plastskivan sitter som berget. Fäste givaren med 18mm rostfri plåtskruv. Tänk på att förborra med ett lagom stort borr i plastbiten. Annars kan skruvens gängor skära ut plast med risk för dålig hållfasthet.
                Jag sågade plastbiten en aning större än givarens fäste så jag har lite att ge på om jag byter till en annan modell.

                Kommentera

                Foton

                Collapse

                Relaterat

                Collapse

                Ämnen Statistik Senaste inlägg
                Startad av Gussy, 2025-09-01, 16:36
                11 svar
                708 visningar
                0 gillar
                Senaste inlägg DIFAnders  
                Startad av mr_dagge, 2025-11-25, 09:39
                5 svar
                708 visningar
                0 gillar
                Senaste inlägg mr_dagge  
                Startad av Fassl, 2026-01-19, 10:32
                7 svar
                489 visningar
                0 gillar
                Senaste inlägg Fassl
                av Fassl
                 
                Startad av RK99, 2026-01-27, 18:22
                1 svar
                90 visningar
                0 gillar
                Senaste inlägg Team Colibri  
                Startad av DIFAnders, 2026-02-02, 18:42
                5 svar
                257 visningar
                0 gillar
                Senaste inlägg brollann  
                Arbetar...
                X