Allmänt meddelande
Collapse
No announcement yet.
Allt om mörtstugor!!!
Collapse
Detta är ett klistrat ämne.
X
X
-
Ja kul att man har något o glädja sig med iallafall...
Ja isen runt 20 cm här med . Och med 18 minus o morse så fick man " isa" hålen ofta .
Dock börjar det bli jobbigt o få upp stugorna nu när isen sätter sina spår.
Men man får väll välpumpade muskler lagom till beachen i sommar...
Lämna en kommentar:
-
Ja ge inte upp, du hittar rätt med mörtstugorna till slut
Gott att du haft tur med anglingen, vi har varit ute några gånger och ismetat men inte fått en enda fisk...och det har varit riktigt kallt nu ett tag så 20-25cm is att borra varje gång man vill ha i något.
Pimplat har vi gjort också, nästan helt utan framgång.
Isfiske är verkligen inte min grej :P
Lämna en kommentar:
-
Fortfarande ingen utdelning på min mjärde...
Snart klar med min andra hemma gjorde mjärde . Så imon lägger ja bägge i samma sjö på ett nytt ställe ... Ska testa jämte ett utlopp med vass omkring . Kanske borde funka ??
Dock fick ja utdelning när jag anglade idag . 14 gäddor som var uppe o vände och 6-8 bom, blev även en bonus som bestod av en halvkilos borre
Så nu måste jag få mört i mina mjärdar så jag kan angla igen !!!
Lämna en kommentar:
-
Okey, så lägger mjärden 5-10 meter utanför en vass där djupet är mer än 2 meter ungefär ?
Lämna en kommentar:
-
Ja kan man säga.Ursprungligen postat av lill_soren Visa inläggrätt säker på att han menar en vass med en brant ner till djupet intill vassen...
Där det är djupt in till vasskanten helt enkelt, oftast så blir det ju 1,5-2,5 meter in till vassen. Ibland ännu grundare, iaf i mina vatten. Så om man hittar en vass där det r lite djupare än normalt precis utanför så kan det var ett hett alternativ.
Lämna en kommentar:
-
rätt säker på att han menar en vass med en brant ner till djupet intill vassen...Ursprungligen postat av Superfiskaren Visa inläggdjupvass ? Du menar som en djuphåla ?
Lämna en kommentar:
-
Ursprungligen postat av Superfiskaren Visa inläggdjupvass ? Du menar som en djuphåla ?
Där det är relativt djupt enda in till vassen! 3-5 meter sådär iaf.
Lämna en kommentar:
-
Jag skulle testa lite djupare, 5+ iaf. Om sjön har ett sådant djup? Eller vid någon djupvass. Speciellt denna årstid.Ursprungligen postat av Superfiskaren Visa inläggOkey, Något tipps där mörten brukar stå nu på vintern i en insjö ?
Lämna en kommentar:
Lämna en kommentar: