Båt av hardtopp model för fiske? - Fiskesnack.com - För oss bakom flötet...

Allmänt meddelande

Collapse
No announcement yet.

Båt av hardtopp model för fiske?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Klockan
  • Visa
Clear All
new posts

  • #11
    Ryys var namnet. Är för mycket reklamationer att jag skulle nappa på en Ryys. Vill man chansa på nån där priset är oförskämt billigt. Då kan det vara nåt. För min del skulle jag köpa allt utom just en Ryys. Dom är alldeles för oskrivna för sprickor i botten. Ojämn kvalite över lag. Därför är dom ofta billiga. Sen att det sålts massor gör också att priset är lägre. Men att dom är billigare än andra märken också i inköpspris. Skulle satsa på en Örnvik, Crescent, Askeladden, Yamarin, Uttern, eller nåt annat märke med bättre rennome.
    Kan ge lite tips om abborrfiske och göstrolling.

    Kommentera


    • #12
      Jag köpte en HT som verkade vara en bra kompromiss i början, men jag insåg snabbt att den var trång att fiska ifrån och skulle man på utflykt i finvädret satt passagerarna inhukade under taket i skuggan.
      Det är skönt att kunna sitta "inomhus" när det är dåligt väder, men det blir så förbannat trångt om man är två som ska fiska från det öppna utrymmet bakom hardtoppen.
      Du kommer garanterat bli less på att klättra runt hardtoppen på skarndäck varje gång du ska in och ut ur båten eller lasta den.

      Min var en Ryds och det var rätt kass kvalitet.
      Beslag som lossnade och sen sprack akterspegeln så jag fick puttra hem lugnt och sakta så inte hela motorn skulle åka i sjön.

      Sålde HT'n redan efter ebn sässong och köpte en 5Meters styrpulpet med 60HK, den är perfekt för både fiske och skärgårdsutflykter.
      Man åker hälst ut i fint väder och den minimala sovplats som finns i en liten HT är IMO en så dålig kompromiss att den inte används mycket, vi sov inte en enda natt i vår båt.

      Köp en vanlig styrpulpet och ta med tält om ni vill övernatta i naturen, det är 100 ggr bättre än den halvkompromiss en liten HT ger.

      Kommentera


      • #13
        Håller med Test005. Hade själv liknande fungeringar inför båtköpet. Är glad att jag köpte en vanlig styrpulpetare istället. Kör dagsutflykter med tjejen och fiske med polarna, alla nöjda och glada!

        Kommentera


        • #14
          Satsar du på trolling så är min åsikt styrpulpet fakirer fy tusan inget vindskydd alls!
          HT helt överlägset utrustar du den på rätt sätt finns ingen anledning att gå upp på fördäck, hardtoppen ger dej dessutom en bättre säkerhet våg som fyller styrpulpetare studsar av en HT snabb övernattning med kapell ytterligare plus i kanten, tjejen lär föredra HT ganska säkert köper du rätt HT med riktigt fördäck är du inte ett skit handikappad jämfört med pulpet båt även vid kastfiske, själv byter jag aldrig tillbaka urless på blåst och vågor rakt i ansiktet!
          Lycka till med köpet!
          I hate the smell of twostrokes in the morning, so do all in the harbour!

          Kommentera


          • #15
            Ivman, kolla på båtmässan nästa vecka.
            Fundera på vad det får kosta och åk dit 2 ggr, så du inte gör ett förhastat köp.
            Jag var där förra året för att kolla in en liten styrpulpet.
            då hade jag tänkt mig en Terhi eller buster, sen blev till slut en begagnad Linder 400 nån månad senare.
            Det valet har jag inte ångrat, tycker det är en kanonbåt för mina ändamål.
            Ola

            Kommentera


            • #16
              Nyare modeller från Crescent tycker jag känns väldigt tveksamma i kvaliten, samma sak med Örnvik.

              Jag själv kör "amerikans skräp" en DC med V8, djup v-botten, går kanonbra i alla väder 46 knop på topp, bra utrymmen för både fiske och fest. Skitkul båt men jag funderar på att byta till en Ryds 600 Big Fish...

              Med dina önskemål så är nog en WA det ultimata...
              http://teamjoj.blogspot.com/

              Kommentera


              • #17
                Vilken båt man ska använda beror mycket på vilket fiske man har tängt att bedriva från den. Här uppe är det nog 80% som har någon typ av HT när dom trolling fiskar. Men är det mera spin fiske så är nog en WA att föredra om du också vill ha ett litet krypin.


                http://teamchar.blogspot.com/

                Kommentera


                • #18
                  köp min båt om du är osäker

                  jag ska ju byta till en större nu det är en ht båt lite äldre modell
                  men laxarna bryr sig inte dom hugger ändå

                  Kommentera


                  • #19
                    Min tjej är faktiskt mer nöjd med styrpulpetaren än med HT'n.
                    Det finns gott om plats att ligga och sola i fören och man har mer "yta" att röra sig på helt enkelt.
                    En annan fördel är att hon inte måste klättra runt det minimala och halkiga skarndäcket när vi lägger till... Med styrpulpeten är det enkelt att lägga till själv vid bryggor utan Y-bom och på det hela taget är den mer lättanvänd och lättmanövrerad.

                    Ang vind och vågor i ansiktet;
                    Klart att en HT säkert är bra för trolling, men det spinnfiske/utflykter jag kör är styrpulpet helt enkelt smidigare. Har man en rejäl båt med stor ruta får man heller ingen vind eller vatten på sig när man kör.

                    Kommentera


                    • #20
                      Ursprungligen postat av Unregistere
                      jag ska ju byta till en större nu det är en ht båt lite äldre modell
                      men laxarna bryr sig inte dom hugger ändå
                      Tssk... Klart laxarna bryr sig.

                      Kommentera

                      Foton

                      Collapse

                      Relaterat

                      Collapse

                      Ämnen Statistik Senaste inlägg
                      Startad av MAW, 2014-11-12, 18:13
                      14 svar
                      1 981 visningar
                      0 gillar
                      Senaste inlägg engqvist  
                      Startad av Plums, 2015-01-23, 12:11
                      6 svar
                      10 593 visningar
                      19 gillar
                      Senaste inlägg Sir Fish-a-lot  
                      Startad av gabbu, 2015-12-04, 08:57
                      3 478 svar
                      245 426 visningar
                      12 gillar
                      Senaste inlägg barnmorskan  
                      Startad av senzitivity, 2022-12-28, 20:41
                      109 svar
                      16 123 visningar
                      3 gillar
                      Senaste inlägg Stefanr72  
                      Startad av Retroräven, 2023-05-05, 20:42
                      33 svar
                      3 899 visningar
                      9 gillar
                      Senaste inlägg Retroräven  
                      Arbetar...