Allmänt meddelande
Collapse
No announcement yet.
FS AbborreFemma 2020
Collapse
X
-
Trögt idag, bara några enstaka pet och en 3 hektos borre upp. Det bästa idag var fikarasten som avnjöts i strålande sol i en södervänd skogsbacke.
- Gillar 1
-
Jag ska ta en paus från gäddfisket ett tag nu och leta lite abborre... Jag har verkligen ingen aning om vart dom kan tänkas hålla till i sjöarna nära mig så här års men jag gissar att dom större följer dom stora betesstimmen på djupet.
Ska nog ta mig en tur i morgon eftermiddag.
Lämna en kommentar:
-
Kul, bra jobbat! Tänkte försöka komma ut nästa vecka, men din ledning är nog ohotad från min sida i alla fall :-)Ursprungligen postat av Kr0nbl0m Visa inläggVar ute på hemmasjön för att testa några nya gädd och abborrjiggar. Hade inga stora föhoppningar idag men lyckades få 3 borrar på min nya jigg Boris som är 9cm!
Lämna en kommentar:
-
Var ute på hemmasjön för att testa några nya gädd och abborrjiggar. Hade inga stora föhoppningar idag men lyckades få 3 borrar på min nya jigg Boris som är 9cm!
2 Foton
- Gillar 2
Lämna en kommentar:
-
Själv har jag valt att vänta till sommaren. Känns mer jämnt då.
Har dock hittat en utmanande sjö! Frustrerande att vara på. Men härligt när det händer. Var där i förrgår. Gjorde säkert 150 hål. Fick en matfisk och säkert 1 kg med 25-50 gramare. Och då är det 4 grynnor där, alla med slutande kanter mot 20 meters djup. Men bara smått.
Gick ut vid en annan del av sjön idag. Där en numera avliden fiskare brukade sitta. Blåste och regnade hela dagen. När jag åkte med sparken såg det ut som jag åkte båt. Fläckvis var det 10 cm vatten på isen
Idag dock började det bra. Fick en i första hålet, Gränsfall till matfisk. Hittade på ett hål till sen med matfisk i. Fick en 4 st innan jag lyckades dra av linan på nåt bättre, troligtvis hade det blivit en vindknut på linan.
Borrade mig ut mer på sjön och testade kanter och flak. Men bara smått. Framåt 1-2 tiden så började jag lessna på regnet och tänkte ge mig hemåt. Men fick ett infall att testa där jag fick fisk på 13 meter. Borrade 4 hål. I sista hålet händer det. En 4 hg vandrar in nån meter från botten, möter pirken och nyper tag. Drar den 5 meter innan den lossnar. Men sen händer det som bryter mot alla regler. Den följer pirken ner och nyper tag igen. Nu kom den upp.
Sen vandrar det in fler i samma kaliber men då regnet dränkt mig totalt och det börjar droppa om rocken så beger jag mig hemåt.
På måndag ska jag ge den fläcken en till chans.
Bjuder på en bild från en sjö där jag besökte första gången i mitt liv i veckan som var.
Dit blir det fler resor.
Gäddan ligger i ugnen nu.
Lämna en kommentar:
-
någon som fiskar borre i blekinge som vill ge mig lite tips? skärgården känns inte så hett. tänkte satsa mer på borre iår istället för gäddan som jag gjort de senaste 10 åren, men har verkligen noll koll. tänkte prova dropshot, köpte nåt färdigkitt på dollarstore för 40 kr haha.
Lämna en kommentar:
Foton
Collapse
-
av MaxximJo, sesong 2025 är nog ny klappad och klar. Sjöarna här börjar frysa till. Sista fisketuren gav sex...1 Foto
-
Kanal: Fisketävlingar
2025-11-19, 23:07 -
-
av MrRodarchTjenare alla fiskesugna!
Jag tillsammans med några klasskamrater på Forshagaakademin har startat...-
Kanal: Fisketävlingar
2025-11-08, 13:31 -
-
av MaxximFina fiskar har registrerats. Har fått en hel del själv också, men ingen updatering på gäddfemman. Har...3 Foton
-
Kanal: Fisketävlingar
2025-10-02, 18:19 -
Relaterat
Collapse
| Ämnen | Statistik | Senaste inlägg | ||
|---|---|---|---|---|
|
Startad av mrfisker, 2023-09-06, 11:42
|
3 svar
418 visningar
0 gillar
|
Senaste inlägg
av chipprid
2024-12-31, 03:03
|
||
|
Startad av hnkm, 2024-01-13, 08:15
|
42 svar
2 545 visningar
5 gillar
|
Senaste inlägg
|
||
|
Startad av Fiskefuralles, 2025-01-07, 09:18
|
15 svar
936 visningar
4 gillar
|
Senaste inlägg
av DJ Mqt
2025-06-26, 19:47
|
||
|
Startad av BrainDisorder, 2025-01-09, 10:54
|
35 svar
2 169 visningar
3 gillar
|
Senaste inlägg
av tomsve
2025-11-22, 17:58
|
||
|
Startad av MrRodarch, 2025-11-08, 13:31
|
4 svar
202 visningar
1 gilla
|
Senaste inlägg
av MrRodarch
2025-11-08, 17:56
|
Lämna en kommentar: