Tror ni att det var en mink eller en gädda som tog lommen?? Om det var en gädda så bör det ta ganska lång tid att smälta lommen, framförallt skelettet.. Den bör vara ganska fet ett tag isåfall..
Allmänt meddelande
Collapse
No announcement yet.
Gädda tog storlommen??
Collapse
X
-
Snubblade över den här gamla tråden när jag googlade på om någon annan varit med om just detta. För nåt år sen så fick jag se exakt samma sak som beskrivs i första inlägget. Två st storlomar som lugnt guppade på ytan och lite då och dök ner för att hämta käk. Plötsligt sugs den ena rakt ner. Den hinner få ut ett skrik innan det blir helt tyst. Den kvarvarande lomen simmar sedan runt och "ropar" efter den andra, som aldrig dyker upp igen.
Kommentera
-
Om de sugs ner känns det spontant mer som mal än gädda, men jag är ingen expertUrsprungligen postat av Chrispenborn Visa inläggSnubblade över den här gamla tråden när jag googlade på om någon annan varit med om just detta. För nåt år sen så fick jag se exakt samma sak som beskrivs i första inlägget. Två st storlomar som lugnt guppade på ytan och lite då och dök ner för att hämta käk. Plötsligt sugs den ena rakt ner. Den hinner få ut ett skrik innan det blir helt tyst. Den kvarvarande lomen simmar sedan runt och "ropar" efter den andra, som aldrig dyker upp igen.
- Gillar 1
Kommentera
-
I vilken del av landet hände detta?Ursprungligen postat av Chrispenborn Visa inläggSnubblade över den här gamla tråden när jag googlade på om någon annan varit med om just detta. För nåt år sen så fick jag se exakt samma sak som beskrivs i första inlägget. Två st storlomar som lugnt guppade på ytan och lite då och dök ner för att hämta käk. Plötsligt sugs den ena rakt ner. Den hinner få ut ett skrik innan det blir helt tyst. Den kvarvarande lomen simmar sedan runt och "ropar" efter den andra, som aldrig dyker upp igen.
Kommentera
-
Kul gammal tråd, har läst den med stigande intresse.
Har själv bara sett gädda ta ankungar och vid ett tillfälle ngn sorts sork.
Tänker själv mest på mink och mal när det rör sig om en såpass stor fågel.
Såg ang mal ett naturprogram från Ebro, en flod i Spanien där ngn Tysk i smyg för ett antal år sen släppte i ungar av samma sorts mal som finns på våra breddgrader. De var nu riktigt stora och tog bla drickande duvor i strandkanten.
Kommentera
Foton
Collapse
-
av FlexHar fastnat för det här fisket som är riktigt roligt och vilka fajter det blir när något större går...8 Foton
-
Kanal: Spinnfiske - Allmänt
2025-08-31, 12:17 -
-
av TylerdurdennHar nyss köpt en stuga utanför Flen i närheten av sjön ”Valdemaren” och är sugen på att...1 Foto
-
Kanal: Spinnfiske - Allmänt
2025-07-02, 10:52 -
-
Svar till Den stora tråden om finesse abborreav NappenBottHar haft bra fiske med freerig, tog denna kluns häromdan i en Stockholmssjö på en freeriggad Keitech...1 Foto
-
Kanal: Spinnfiske - Allmänt
2025-04-23, 19:56 -
Relaterat
Collapse
| Ämnen | Statistik | Senaste inlägg | ||
|---|---|---|---|---|
|
Startad av Bongoloid, 2007-05-31, 20:16
|
51 svar
6 402 visningar
0 gillar
|
Senaste inlägg
av MathiasJK
2024-12-10, 00:08
|
||
|
Startad av Bolin, 2008-02-20, 21:08
|
3 svar
2 846 visningar
0 gillar
|
Senaste inlägg
av Swangsta
2025-03-23, 16:06
|
||
|
Startad av ackeliba, 2008-06-12, 14:57
|
25 svar
3 283 visningar
0 gillar
|
Senaste inlägg
av Chrispenborn
2025-04-17, 18:42
|
||
|
Startad av daikai1, 2013-08-09, 18:02
|
1 689 svar
366 611 visningar
0 gillar
|
Senaste inlägg
|
||
|
Startad av daikai1, 2016-07-08, 19:30
|
77 svar
15 521 visningar
0 gillar
|
Senaste inlägg
av .art
2025-06-02, 13:19
|
Kommentera