Allmänt meddelande
Collapse
No announcement yet.
Aldrig mer Savage Gear!
Collapse
X
-
SG4 spön kör både ja och en polare en hel del med när det kommer till gäddfisket, gudomlig aktion för gummibeten. På tävling är dessa klockrena då man kan stå och kasta beten med angiven kastvikt hela dagen utan att bli trött, även drillningen upplever vi bättre.
Spöna stämmer bra med angiven kastvikt. Personligen skulle jag kunna ha 2-3cm kortare bakhandtag.
Kör med 80-130 samt 110-220gr SG4. Kvalitén har vi inget att anmärka på motsvarar de andra kända märkena i samma prisklass med 30t klinga.
- Gillar 1
Lämna en kommentar:
-
Har varit med om mindre problem tex färdigrigade dropshot tackel som är knutna up och ner och krokar som gått av. Men verktyg, kläder och beten har jag aldrig haft problem med.
Lämna en kommentar:
-
Surt när spön går av även vid ibland ringa belastning men det händer… Tror Cosmoz 08 ringar in det väl, som jag var inne på. Fabrikationsfel torde rimligen visa sig tidigt och äldre spön som går av har sannolikt fått sig en kyss på ett eller annat sätt. Känner inte till om spöklingor i sig styrkemässigt åldras märkbart över tid, dvs om säg materialtrötthet är en realitet på välanvända spön…
Jag skrev tidigare i en tråd att man konsekvent kanske borde passa på och maxa spöt (om rätt klassat) med de tyngsta av beten man tänker sig till just det spöt i början av levnaden för att på så sätt sålla bort Sverigeköpta spön med fabrikationsfel och låta garantin ta det, hur tänker ni där?
Lämna en kommentar:
-
Här är en bra video på hur & varför spön går sönder, har själv sett 3 spön gå sönder på sjön, 2 var självförvållat 1 var ett nytt spö.
Det är inte alltid man vet när skadan skedde för spöt kan ha fått en smäll som har tagit på ett dumt sätt & det är inga synliga skador.
Ett eget spö där spöt fick en knuff av bagageluckan bak på butten & spöt slog i något annat i bilen, inga synliga skador men efter ett par kast började det knaka om spöt & sen sprack den på längden.
Andra spöt var en kompis gäddpinne som han hade haft ett tag när spötoppen går av, först förstod vi inget för den gick av utan förvarning, men sen kom vi på det, spöt hade slagit i en trädgren (inte hårt) & det var i slutet på ett tidigare fiske-pass.
Tredje spöt var nytt, det började knaka om spöt direkt när vi började fiska & efter någon timme gick det av på mitten, kan mkt väl ha varit ett fabrikationsfel. Spöt byttes på garanti utan diskussion
Lämna en kommentar:
-
https://m.youtube.com/watch?v=acyFNh...t%3D4m&t=4m20s Videon ett sg4 knäcks vid mothugg. Aldrig haft ett sg spö själv så ingen aning om kvaliteten, men deras jiggar gillar jag!
Lämna en kommentar:
-
Kul att höra att de flesta ändå har goda erfarenheter. Har faktiskt en jacka som har hållit länge som är riktigt bra nu när jag tänker efter. Men byxorna som ingick i setet gick såklart sönder tämligen fort. Nä, för min del så fortsätter jag på det vinnande konceptet att köpa shimano så mycket det går, men jag instämmer i att spöna är trevliga att använda och därför har det ju ändå blivit ett gäng trots missödena.
Lämna en kommentar:
-
Har ett spö, en håv, ett gäng beten och ett par byxor, aldrig haft problem med något från SG. Deras Vib Blade är nog mitt näst mest fiskade bete genom tiderna!
Lämna en kommentar:
-
Har ett par spön, en håv, ett gäng beten och ett par byxor... aldrig haft problem med något från Savage Gear!
Lämna en kommentar:
-
Jag håller med trådstartaren, alltid tyckt att savage gear höll dålig kvalite. jag å mina fiskepolare kallar dom för skräpagegear. synd för deras spön verkar najs i aktion. men kvaliten på dom känns sådär. (aldrig hård testat nåt spö dock)
jag hoppas dom har bättre kvalite idag! deras 8.6 fot spön klassade upp till 110 gram verkar kul å fiska med
Lämna en kommentar:
Foton
Collapse
-
av NodittVet någon om var man kan köpa drev till den rullen så den blir lågutväxlad har en japansk 8.1 det är...2 Foton
-
Kanal: Spinnfiske - Utrustning
2026-01-09, 17:01 -
-
av Mathias 70Gav mig själv en julklapp i förtid. 5 nya cobbar från sporting och världens trevligaste Dansk.1 Foto
-
Kanal: Spinnfiske - Utrustning
2025-12-11, 16:20 -
-
av FlexKöpte ett Perchzilla Finesse Casting 2-12gr och parade ihop det med en Micro monster och hela ekipaget...3 Foton
-
Kanal: Spinnfiske - Utrustning
2025-04-25, 11:20 -
Relaterat
Collapse
| Ämnen | Statistik | Senaste inlägg | ||
|---|---|---|---|---|
|
Startad av barnmorskan, 2013-06-20, 01:04
|
2 355 svar
271 906 visningar
0 gillar
|
Senaste inlägg
av engqvist
2025-09-21, 16:38
|
||
|
Startad av Petterpike, 2015-05-09, 10:13
|
13 svar
2 856 visningar
0 gillar
|
Senaste inlägg
av Gädd-jos
2025-09-12, 20:08
|
||
|
Startad av Gädd-jos, 2016-05-17, 14:40
|
39 svar
3 181 visningar
0 gillar
|
Senaste inlägg
av Mathias 70
2025-12-07, 18:31
|
||
|
Startad av Monkey, 2016-10-12, 22:07
|
1 007 svar
151 526 visningar
18 gillar
|
Senaste inlägg
av Sepiahorse
2026-02-18, 11:52
|
||
|
Startad av riggs, 2017-01-18, 18:03
|
1 055 svar
201 608 visningar
0 gillar
|
Senaste inlägg
av Bilbo
2025-09-14, 21:13
|
Lämna en kommentar: