Skillnad på Daiwa Luna 253 och 300 - Fiskesnack.com - För oss bakom flötet...

Allmänt meddelande

Collapse
No announcement yet.

Skillnad på Daiwa Luna 253 och 300

Collapse
X
 
  • Filter
  • Klockan
  • Visa
Clear All
new posts

  • Skillnad på Daiwa Luna 253 och 300

    Är det någon som skulle kunna säga lite kort vad det är för skillnad på Daiwa Luna 253 mot en Daiwa Luna 300? Någon som har klämt och känt på båda och kan nämna några fördelar eller nackdelar med de olika modellerna.
    Min fiskeblogg Skvalp
    +FishEco

  • #2
    253 = magnetbroms, 300 = centrifugalbroms, 300 = knarr. Det är väl de största skillnaderna förutom storleken.

    Jag har själv en 300L, den är stor som en amba 6000, men med mer nedsänkt rullfot, så det är inga problem att hålla runt rullen under fiske.
    Jag valde bort 253 pga bristen av knarr, jag använder den även till trolling, samt att jag har ganska stora händer, så storleken hade ingen betydelse för spinnfisket.

    Kan hittills bara säga: KÖP! Det svider lite i lädret, men jag tycker det är värt det! Kanske den skönaste rullen på marknaden just nu (har inte känt på nya Pluton etc.)
    Team El-Ge Småland
    http://nizzeofredde.blogspot.com

    Kommentera


    • #3
      Har Daiwa Luna 253, en helt underbar rulle.
      Visst den kostar en slant, men den är värd sin vikt i guld.

      Tror inte du kommer bli missnöjd.

      Trevlig valborg

      //H

      Kommentera


      • #4
        300 = synkroniserad linspridare, något jag värdesätter, 253ans står still vid kast.

        Kommentera


        • #5
          Ursprungligen postat av snOrdanger Visa inlägg
          300 = synkroniserad linspridare, något jag värdesätter, 253ans står still vid kast.
          Den viktigaste skillnaden! Jag har haft en 253:a....sålde den då det inte är optimalt med osynkad linspridare i kombination med flätlina....lätt att det kinkar och linlagren skär ner i varandra.

          Senast ändrad av Långåmjukis; 2010-05-01, 10:44.
          Medlem i GGG-U
          Griniga Gamla Gubbar - Ungdomssektionen

          Kommentera


          • #6
            kör med båda storlekarna,, upplever att det inte finns några nackdelar. ( inte för mig i alla fall,)

            Kommentera


            • #7
              Ursprungligen postat av Långåmjukis Visa inlägg
              Den viktigaste skillnaden! Jag har haft en 253:a....sålde den då det inte är optimalt med osynkad linspridare i kombination med flätlina....lätt att det kinkar och linlagren skär ner i varandra.

              Hej Doktor Krall; Nackdelarna med att linspridaren står still vid utkastet och avsaknaden av knarr på många Daiwa multirullar kommer man över efter en tids fiske, när man lägger kastlängd, slirbromsens jämnhet, den låga servicefaktorn och hög kvalitet i fördelarnas vågskål.

              Om linspridaren står still vid utkastet kan du före nästa kast frikoppla rullen, dra ut några dm lina, koppla in rullen, veva lite, frikoppla och dra ut lina några gånger tills du får revspridaren att stå exakt mitt i rullen med lagom linlängd ute mellan spötopp och bete före kastet. Tar du detta för vana att på dina Daiwa multirullar alltid fixera revspridaren till evighetsskruvens mittpunkt före utkastet, då är problemet med osynkroniserad revspridare betydligt mindre.

              Själv har jag fiskat bekymmersfritt i cirka trettio år med flera Daiwa Magforce lågprofils multirullar som exempelvis den mest långkastande multirulle jag äger en Daiwa Procaster PMA35, de otroligt slitstarka jerkbaitrullarna Daiwa Procaster PR35SH med 7,1:1 i utväxling och mina göstrollingrullar med i nattmörkret ljudlig knarrsignal Daiwa Procaster Magforce PMF55H och PMF53H.
              Nobody & Nothing is for ever!

              Old Firehand


              www.trumman.com - där dina pengar räcker längst!
              Senast ändrad av Old Firehand; 2010-05-01, 15:52.

              Kommentera

              Foton

              Collapse

              Relaterat

              Collapse

              Ämnen Statistik Senaste inlägg
              Startad av barnmorskan, 2013-06-20, 01:04
              2 355 svar
              272 570 visningar
              0 gillar
              Senaste inlägg engqvist  
              Startad av Petterpike, 2015-05-09, 10:13
              13 svar
              2 871 visningar
              0 gillar
              Senaste inlägg Gädd-jos  
              Startad av Gädd-jos, 2016-05-17, 14:40
              39 svar
              3 193 visningar
              0 gillar
              Senaste inlägg Mathias 70  
              Startad av Monkey, 2016-10-12, 22:07
              1 007 svar
              151 942 visningar
              18 gillar
              Senaste inlägg Sepiahorse  
              Startad av riggs, 2017-01-18, 18:03
              1 055 svar
              201 982 visningar
              0 gillar
              Senaste inlägg Bilbo
              av Bilbo
               
              Arbetar...
              X