Grundgående o stora softbaits? - Fiskesnack.com - För oss bakom flötet...

Allmänt meddelande

Collapse
No announcement yet.

Grundgående o stora softbaits?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Klockan
  • Visa
Clear All
new posts

  • #11
    Alien Eel Shallow kanske kan vara ett alternativ?
    Min fiskeblogg: http://mickesfiske.blogg.se/

    "If people concentrated on the really important things in life, there'd be a shortage of fishing poles." - Doug Larson

    Kommentera


    • #12
      Ursprungligen postat av Hörnan Visa inlägg
      Om du riggar dina shadar med jiggkrok utan blyhuvud kan du fiska dom som ytbete om du vill, funkar riktigt bra och oftas billigare en färdiga beten.
      En 6 tums Relax sjunker max 1 meter på 10 sekunder större shadar sjunker ungefär det samma, fiskar mina mellan 0-2 meters djup.
      Du kan se mer på min blogg http://mickes-fiske.blogspot.com/
      Vet att det funkar för mindre jiggar, men jag tycker fortfarande att de riktigt stora inte får nåt bra häng. Men kanske mest gäller de modeller som jag testat (riktigt stora curly tails). Att fiska dem nära ytan är inget problem men de sjunker för fort vid spinnstopp.
      Skulle vilja få in nån typ av luftkammare i riktigt stora gummibeten, så att de fortfarande är stora och tunga, men får avsevärt lägre densitet och bättre häng.

      Nån som sysslar med att gjuta gummibeten får gärna uttala sig om möjligheten - annars får man väl börja gjuta själv...
      Gädda, karp och sutare... all the way!


      Catch & Release Productions - Böcker, artiklar och filmer!

      Svenska karpklubben - En härlig samling karpgalningar

      Kommentera


      • #13
        Har ju inte provat riktigt stora beten med denna metoden men har haft lite funderingar som jag ännu inte hunnit prova.
        Om man borrar upp lite hål i övre delen på betet och stoppar in flytkulor och sen limmar lite över så borde det ju gå att få just det hänget man vill ha.
        Kulor finns ju i massor, här är några http://www.pandurohobby.se/pan/IboxS...IXS790&OPT=*NP
        Samma kulor går säkert att gjuta in i betet om man gör egna, bara dom kommer i mitten och inte flyter upp i formen...

        Kommentera


        • #14
          Spro swimbait är ett riktigt grymt bete!!

          Instagram: mattiasandersson90

          Bara ett kast till...

          Kommentera


          • #15
            Ursprungligen postat av grindpalm Visa inlägg
            Slänger ur mig en enkel undran om vad det finns för alternativ bland grundgående softbaits som ändå har lite kastvikt och storlek?

            Finns det några nästintill svävande alternativ??

            Tailbeten går ju att fixa i alla vikter, storlekar och sjunkhastigheter - men finns det vettiga alternativ bland större softbaits?

            Alla tips och funderingar mottages tacksamt.


            nu har jag just gett mig in i den undarbara världen av gummigjutning, men den uppfattning jag har skaffat mig så här långt är att det är det är svårt att få häng då det behövs lite viktning för att hålla betet på rätt köl. har provat en del varianter med knappt någon vikt som snurrar runt sin egen axel. visst man får ju fisk på det men det känns ju lite jinxat.
            jag och min partner in crime Holme får klura lite på det hela.

            Kommentera


            • #16
              Fluffern har helt klart ett godkänt häng. Själva betet saknar viktning och kan effektivt fiskas med en större trekrok vilket gör att det inte sjunker så snabbt. Lagom till fiske på metersdjupt vatten tycker jag.

              Fast ifall du är intresserad av riktigt überhäng så tror jag att du måste modda. Fyll ryggen på nåt softbait med något med riktigt hög flytkraft kanske? Eller bara kör en tail

              Kommentera


              • #17
                Ursprungligen postat av MastaPike Visa inlägg
                Fluffern har helt klart ett godkänt häng. Själva betet saknar viktning och kan effektivt fiskas med en större trekrok vilket gör att det inte sjunker så snabbt. Lagom till fiske på metersdjupt vatten tycker jag.

                Fast ifall du är intresserad av riktigt überhäng så tror jag att du måste modda. Fyll ryggen på nåt softbait med något med riktigt hög flytkraft kanske? Eller bara kör en tail
                Precis min tanke faktiskt. Vikta med mindre bly vid buken så att betet inte roterar och sen köra in nån typ av bärkraft högre upp längs ryggen...
                Detta borde ju gå att genomföra på de flesta större gummibetena.

                Men vissa låter riktigt intressanta som de är! Måste testa Boggs Paddle tail, fluffern och några till - de kanske inte behöver moddas alls.

                Men kläm till med fler tips om ni har några
                Gädda, karp och sutare... all the way!


                Catch & Release Productions - Böcker, artiklar och filmer!

                Svenska karpklubben - En härlig samling karpgalningar

                Kommentera

                Foton

                Collapse

                Relaterat

                Collapse

                Ämnen Statistik Senaste inlägg
                Startad av barnmorskan, 2013-06-20, 01:04
                2 355 svar
                281 548 visningar
                0 gillar
                Senaste inlägg engqvist  
                Startad av Gädd-jos, 2016-05-17, 14:40
                39 svar
                3 482 visningar
                0 gillar
                Senaste inlägg Mathias 70  
                Startad av Monkey, 2016-10-12, 22:07
                1 008 svar
                156 605 visningar
                18 gillar
                Senaste inlägg Test005
                av Test005
                 
                Startad av riggs, 2017-01-18, 18:03
                1 057 svar
                206 148 visningar
                0 gillar
                Senaste inlägg Bilbo
                av Bilbo
                 
                Startad av Mankan G, 2017-02-01, 16:03
                257 svar
                82 648 visningar
                0 gillar
                Senaste inlägg harlequine  
                Arbetar...
                X