Toro eller inshore? - Fiskesnack.com - För oss bakom flötet...

Allmänt meddelande

Collapse
No announcement yet.

Toro eller inshore?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Klockan
  • Visa
Clear All
new posts

  • Toro eller inshore?

    Ska köpa en ny ambassadeur åt en vän i födelsedagspresent och har kollat lite på dessa två rullar, så nu tänkte jag höra vad ni som har dessa kan ge för tips.

    Rullen kommer användas för vanligt spinnfiske efetr havsöring / gädda/ gös , dvs bör kunna vräka iväg ett 18 grams öringdrag en bra bit och inte kasta större wobbler än typ 65 grams zalt.
    spontatnt känner jag själv att toron kanske är lite överdimensionerad men har oxå sett många som klagar på inshoren.

    så vad säger ni ?

  • #2
    Valde mellan dessa och slog till på Inshoren och ångrar mig inte en sekund en kalasrulle, kastar långt och har en superfin broms när det är dags att drilla, lägg inte på alltfrör tunn lina bara då det trasslar lättare speciellt om mottagaren är lite ovan vid multirullar.

    Kommentera


    • #3
      Inshoren är rätt liten ska man veta så det beror lite granna också på hur lång/tjock lina man tänker lägga på. Toron är som en vanlig Amba i storlekarna (5000/6000) och sväljer således mkt lina. Men som du säger är den också rätt stor. Ska du inte ha den till jerk tror jag du klarar dig med Inshore. Då kan du ju ha tunnare lina än till jerkrullen som jag personligen hade kört 0.30-0.40 på. Eftersom du inte behöver lika tjock lina till spinnfisket med de beten du anger så kan du nog lika gärna köra på den mindre av dom. Inshoren är ju i Xcräftic och klarar saltvattnet bra.

      Kommentera


      • #4
        Jag hade kört på inshoren, att kasta så pass lätta beten som 18gr med en Torro är inget nöje, och inshoren klarar lätt 65gr drag. titta lite på en Shimano currado 300 också, själv har jag ingen erfarenhet av den men det värkar va en riktigt bra rulle.

        Kommentera


        • #5
          Jag har båda och är grymt nöjd med dem.
          Använder min Inshore till "vanligt" spinnfiske och Toro till Jerk.

          Jag förutsätter att har ett lämpligt spö till uppgiften?
          Har han en kastvikt på typ klassiska 15-50gr för HÖ då klarar han sig gott med Inshoren, om han nu inte vill ha på massor med lina dvs..

          / Henke

          Kommentera


          • #6
            Klockrent! Då blir det inshore. Tack för hjälpen boys

            Kommentera

            Foton

            Collapse

            Relaterat

            Collapse

            Ämnen Statistik Senaste inlägg
            Startad av barnmorskan, 2013-06-20, 01:04
            2 355 svar
            279 517 visningar
            0 gillar
            Senaste inlägg engqvist  
            Startad av Gädd-jos, 2016-05-17, 14:40
            39 svar
            3 395 visningar
            0 gillar
            Senaste inlägg Mathias 70  
            Startad av Monkey, 2016-10-12, 22:07
            1 008 svar
            155 749 visningar
            18 gillar
            Senaste inlägg Test005
            av Test005
             
            Startad av riggs, 2017-01-18, 18:03
            1 057 svar
            205 125 visningar
            0 gillar
            Senaste inlägg Bilbo
            av Bilbo
             
            Startad av Mankan G, 2017-02-01, 16:03
            257 svar
            82 252 visningar
            0 gillar
            Senaste inlägg harlequine  
            Arbetar...
            X