Ursprungligen postat av Old Firehand
Allmänt meddelande
Collapse
No announcement yet.
Ismetekontroller
Collapse
X
-
Visst OF men du som jag vet att det det att det är inte så enkelt.Men menar att du som åldersman måste ta ditt ansvar.Du är som kanske Sveriges mest kända fiskare..i en unik sits. Kul att du som jag kan kan ändra åsikter...
-
Tack!
Jag blev lite oroad när jag läste Mikweds tvärsäkra uttalanden om att ismete med fler än ett spö var otillåtet. Jag praktiserar sedan 20 år C&R och har oavsett C&R-perspektivet svårt att förstå varför ismete med exempelvis tre spön skulle vara otillåtet när det i många fall knappast är effektivare än ett spinnspö under sommarhalvåret?
Jag är först och främst väldigt tacksam gentemot Limnos och Hemi och andra som seriöst använder sig av lagtexten och inte försöker begränsa fisket för andra fiskebröder (och systrar)! Hatten av för er!
Lämna en kommentar:
-
Tänker du på utredningen från Fiskelagsutredningen rörande bla det fria fisket?Ursprungligen postat av Old FirehandHej Snickare Hemi; Nu behöver många dragroddare och trollingfiskare din hjälp att snickra ihop något riktigt bra för framtiden! Det är ju en ny fiskestadga på gång har jag förstått. Eftersom du har mycket goda kontakter med Länsstyrelsen och fiskekonsulenter i Stockholm och kanske även i andra län ber jag dig om hjälp att få dragrodd och trolling att ingå i det fria handredskapsfisket. Vill du vänligen se till att frågan vidarebefordras till ansvariga beslutsfattare? Du vet att jag aldrig brukar gå som katten kring het gröt! Personligen ställer jag gärna upp som åldersman och bidrar med det lilla jag kan och vet på ett möte med berörda instanser och beslutsfattare, i avsikt att få dragrodd och trolling att ingå i det fria handredskapsfisket i Mälaren och Östersjöns skärgårdar. Det finns ingenting bra som inte kan göras lite bättre.
Nothing is for ever!
Old Firehand
www.trumman.com - där dina pengar räcker längst!Senast ändrad av sasse; 2009-01-29, 08:16.
Lämna en kommentar:
-
Hehe..nä inte alls fast juridiska spörsmål intresserar mig..Tillsammans med mycket annat kan tilläggas.Kunskap är viktigt..Kul att få nya..Ursprungligen postat av TAMTAM Visa inläggHaha det var som fan vem är är inte en simpel snickare här, jag också!
Sover du med lagtexten under kudden! mvh
Lämna en kommentar:
-
Haha det var som fan vem är är inte en simpel snickare här, jag också!Ursprungligen postat av Hemi Visa inläggInte alls bara en simpel snickare..går i skitiga blåkläder hela dagarna..
Sover du med lagtexten under kudden! mvh
Lämna en kommentar:
-
Inte alls bara en simpel snickare..går i skitiga blåkläder hela dagarna..Ursprungligen postat av TAMTAM Visa inläggHemi jag böjer mej som en vinkelhake, ibland undrar man om du är både åklagare domare och advokat samtidigt! mvh
Lämna en kommentar:
-
Hemi jag böjer mej som en vinkelhake, ibland undrar man om du är både åklagare domare och advokat samtidigt! mvhUrsprungligen postat av Hemi Visa inläggCivilrätt är typ avtal och affärsuppgörelser...straffrätt är det frågan om här. Vad jag pratar om är vad som ingår i det fria handredskapsfisket. Om det inte står att flerspöfiske ( helt likgiltigt hur folk tolkar singular och plural) är förbjudet är det inte det...utan tillåtet..Ingen domstol i Sverige kan döma folk för ett brott som inte finns beskrivet i lag. Det är emot grundlagen..den paragraf jag citerade i mitt förra inlägg.
Trolling och angelfiske ingår inte i det fria fisket vilket tydligt nämns och i och med att det inte nämns något om antal spön i övrigt är det tillåtet, ej straffbart, att använda flera.
För att ta det igen: Någon lag, regel eller förordning om förbud för flerspöfiske under det fria fisket existerar inte...Ingen fisktillsynsman, polis, kustbevakare eller åklagare kommer någonsin få en fiskare dömd för att använt flera spön inom det fria fisket, för ett "brott" som inte finns. Något utrymme, likgiligt av vem för diverse tolkningar existerar inte.:Vad det gäller övriga regler i kortvatten finns det olika bestämmelser..
Lämna en kommentar:
-
Förtjänar en upprepning, det här är grundbulten, grundlagen som hela rättsystemet bygger på:
2. Kap Regeringsformen
10 §. Straff eller annan brottspåföljd får icke åläggas för gärning som icke var belagd med brottspåföljd, när den förövades.
Själv trodde jag tidigare i min okunnighet att det var fritt för domstol att tolka lagar att tex gissa sig till vad lagstiftaren "egentligen" menade typ eftersom trolling och angelfiske inte är tillåtet inom det fria fisket" borde" flerspöfiske inte vara tillåtet. Trodde själv likt tex Mikwed att rätten kunde döma för flerspöfiske..Typ fabricera egna tolkningar under sittande rätt.Gissa sig till lagstiftarens" intentioner"
Så ere inte, vet jag nu. Rätten har att döma efter den befintliga lagtexten..är inte tex mete med flera spön tydligt förbjudet är det tillåtet. Lagen säger vad man INTE får göra..
Och ingen har någonsin blivit dömd för just flerspöfiske...och kommer inte heller att bli det med gällande lag..
10 § gäller...Grundbulten..Senast ändrad av Hemi; 2009-01-28, 18:09.
Lämna en kommentar:
-
Öga FÖR öga är bästa diskussionformen.
Ursprungligen postat av sasse Visa inläggPrecis. Tyvärr är det svårt att få fram och det är lätt att misstolka ens inlägg på nätet. Öga mot öga är den bästa diskutionsformen när man kan tyda kroppsspråk, tonfall mm.
Tittar gärna förbi och stör dig några minuter på sportfiskemässan. Kan köpa något så inte chefen blir tjurig/eller om du är din egen chef.
Lämna en kommentar:
Foton
Collapse
Det finns inga resultat som uppfyller dessa kriterier.
Relaterat
Collapse
Det finns inga resultat som uppfyller dessa kriterier.
Lämna en kommentar: