Service Shimano Scorpion 1001xt - Fiskesnack.com - För oss bakom flötet...

Allmänt meddelande

Collapse
No announcement yet.

Service Shimano Scorpion 1001xt

Collapse
X
 
  • Filter
  • Klockan
  • Visa
Clear All
new posts

  • #21
    Har rullen extra backspärrshake? I så fall, kan det vara så att nållagret är slut? Detta lager sitter runt vev-/drivaxeln och ska bara kunna rotera ät ett håll. Om rulle inte har backspärrshake så är det antagligen inte nållagret för det hade resulterat i att du kunde veva bakåt.

    Jag brukar störa mig på det lilla glappet som alltid finns mellan spolens "piggar" och pinjongen. Detta glapp upplevs sällan på rullarna i butik men känns direkt med påspolad lina. Du kan alltid snurra spolen en millimeter även fast veven hålls still. På mina egna välservade rullar känner man även att spolen studsar fram och tillbaka i glappet, men det är inget man kan göra något åt.

    Kommentera


    • #22
      Det är svårt att förklara på i ord hur den glappar så jag gjorde en fantastisk bild Click image for larger version

Name:	glapp.JPG
Views:	1
Size:	50,7 KB
ID:	1785168
      Den glappar alltså inte störande mycket axiellt eller så att ja kan veva bakåt, där är den ganska stum. Så nållagret borde vara hyfsat fräscht tycker jag, osäker på om det sitter nån extra backspärr men den som vet vad den letar efter kan säkert se det på sprängskissen Tonyex la upp på förstasidan i tråden!

      Kommentera


      • #23
        ZPI lagren måste jag hålla högt likaså Hedgehog har även provat Bocca men tycker att orginallagren rengjorda och smorda med en droppe bra olja är bättre än Bocca
        Hade nästan glömt hur befriande det är att fiska, bra skit helt klart !!!

        Kommentera


        • #24
          Jag har en Curado 51E en Chronarch 51E samt Scorpion 1001XT och även min Scorpion har lite av det glappet du beskriver dock inte nån av dom andra.
          Hade nästan glömt hur befriande det är att fiska, bra skit helt klart !!!

          Kommentera

          Foton

          Collapse

          Relaterat

          Collapse

          Ämnen Statistik Senaste inlägg
          Klistrat: Rull-terminologi av Mooki
          Startad av Mooki, 2011-05-06, 09:17
          41 svar
          31 929 visningar
          18 gillar
          Senaste inlägg Micki.S
          av Micki.S
           
          Startad av gabbu, 2015-04-29, 22:32
          561 svar
          93 191 visningar
          38 gillar
          Senaste inlägg Koster
          av Koster
           
          Startad av JontaK, 2018-03-13, 01:54
          60 svar
          7 303 visningar
          0 gillar
          Senaste inlägg JontaK
          av JontaK
           
          Startad av joens, 2018-03-18, 19:55
          271 svar
          44 989 visningar
          0 gillar
          Senaste inlägg Herrlin
          av Herrlin
           
          Startad av Niklas_N, 2019-04-15, 14:24
          4 svar
          573 visningar
          1 gilla
          Senaste inlägg MathiasJK  
          Arbetar...