På tal om fiske och mobiler. För två år lovade min då blivande fru, hon som är min fru nu alltså, att om jag får en lax så ska hon göra en blåbärspaj. Då på måndag morgon 08.45 small det på en lax. När jag var säker på att den var ordentligt krokad så tar jag fram mobilen och försöker ringa på assiatans från kamraterna men inser att jag inte kan ringa dom då +46 inte är inprogramerat så skriver jag "lax" i tre sms och skickar. Dom sitter dock och äter frukost och märker inget. Efter det ringer jag min fru och säger åt henne att gå ut och plocka blåbär för jag drillar lax. Efter att ha pratat några minuter så inser hon att när man drillar lax, då gör man det just nu. Har drillat, då är man klar. Så det blev ett snabbt slut på det samtalet. Den laxen vägde 5,5kg och jag fick dra upp den helt själv.
Allmänt meddelande
Collapse
No announcement yet.
DT vs. WF
Collapse
X
-
A bad days fishing is better than a good day at work.
http://tenkarasverige.blogspot.com/
http://www.salmosalarfishing.se
-
Det kommer jag inte ihåg. Blir lite fundersam nu när du säger det. Har iaf en andra dotter på gång, kommer i juli så vi får väl se hur det blir med laxveckan i augusti.A bad days fishing is better than a good day at work.
http://tenkarasverige.blogspot.com/
http://www.salmosalarfishing.se
Kommentera
-
He he he Om du tror dig riskera att bli ansedd som en mossig snubbe av ditt val av flugfiskemusik så kan nog jag också med hög risk hamna i det facket. Ett bra val du gjort tycker jag.Ursprungligen postat av Jock Scott Visa inläggNej, vad fn har hårdrock och fiske med varandra att göra?! Eller Hip - Hop och techno med för den delen. Ska man promt ha musik? Ta något som skapar en lugn och till filmen passande stämning OCH svagt i bakgrunden! Finns ett antal klipp på Y.T. Där musiken överröstar den som ska berätta något.
Musik som denna tycker jag är passande till fiske filmer....Med risk för att bli ansedd för att vara en gammal, mossig snubbe. Men det tar jag gärna
Citat: Lasse Åberg sade en gång en rätt fyndig sak angående mobiltelefoner och att vara anträffbar dygnet runt. "Vad gjorde folk förr innan mobiltelefonen kom när de var ute? Sprang de till telefonautomaterna stup i kvarten?"#
Han är en klok man Lasse Å.
Minns ett gammalt avsnitt av Visst nappar det där Bengt Öster och några till flugfiskade i en vacker å. Då spelade man John Denvers låt Annie´s song. Så ska det vara.
Kommentera
-
-
Jag har inte fått pajen än.
A bad days fishing is better than a good day at work.
http://tenkarasverige.blogspot.com/
http://www.salmosalarfishing.se
Kommentera
-
Så idag har jag testat min nya DT lina Scientific Anglers Supra #5.
Vad har jag att säga om detta då???
Det enda jag har att säga är... I´m in love
Jag föredrar helt klart DT linan framför WF. Mycket lättare att rolla och göra bra och pricksäkra kast. Flöt som en dröm genom spöringarna. Inga problem att kasta hyfsat långt med den heller.
I vilket fall som helst så genererade dagen i två tappade fiskar, men den tredje hamnade i håven (kör med hulligfria krokar).
Tagen på våtflugan March Brown st 14
Kommentera
-
TackarUrsprungligen postat av Jock Scott Visa inläggHärligt och grattis till den nya och trevliga DT linan får man ju säga då.
Grann firre det där!
Nu blir jag ännu mer sugen på att testa min DT lina i P&T dammarna.
Ja nu blir det bara DT som gäller för min del. Kanske provar jag WF igen vid något tillfälle.
Men DT är nog linan för mig. Passar min personlighet och mitt sätt att fiska alldeles utmärkt.
Ja det var en grann och prima vildöring. Fart var det in den också. Tog den ovanför en forsnacke och den drog iväg och hoppade flera gånger i luften. Så det blev en liten fight. Men till slut fick jag in den i håven. Ca 33 cm
Naturligtvis fick den gå tillbaka. C&R är det som gäller för mig på det vilda beståndet.
Kommentera
Foton
Collapse
Det finns inga resultat som uppfyller dessa kriterier.
Relaterat
Collapse
| Ämnen | Statistik | Senaste inlägg | ||
|---|---|---|---|---|
|
Startad av Jansson00, 2026-02-10, 13:25
|
2 svar
163 visningar
0 gillar
|
Senaste inlägg
av Jansson00
2026-02-11, 14:48
|
||
|
Startad av PrN-Sweden, 2026-05-19, 08:09
|
1 svar
266 visningar
0 gillar
|
Senaste inlägg
av Backslag
2026-05-25, 19:22
|
||
|
Startad av Eckiseck, 2026-06-10, 15:51
|
0 svar
147 visningar
0 gillar
|
Senaste inlägg
av Eckiseck
2026-06-10, 15:51
|
Kommentera