Klassik jerkpinne? - Fiskesnack.com - För oss bakom flötet...

Allmänt meddelande

Collapse
No announcement yet.

Klassik jerkpinne?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Klockan
  • Visa
Clear All
new posts

  • Klassik jerkpinne?

    Hej

    Hade tänkt hjälpa kompisen att köpa ett jerkspö, han pillade lite på mitt bulldawg men han tyckte det var förlångt. Han är ute efter ngt i 6fot längden. Då jag inte vet så mycket om spön eller liknande så tittade han på ett Esox Lucius Casting Jerk 6,3 250g Fanns för 1000kr Är detta ett bra köp? Han har en 5601c predator. Skulle detta spö fungera bra för att dänga iväg de vanliga betena såsom buster jerk, the pig aliens stora jiggar etc på 150-200g ? Eller har ni något annat att rekommendera han vill ha något som är prisvärt och fungerar allt ifrån små jerkbaits till stora tunga gummibeten.

    Tack på förhand.

  • #2
    Okej, hur står sig esox spöt emot de andra? Tänkte är ju ganska billigt med en kastvikt upp emot 250g?

    Kommentera


    • #3
      Hej serts! Det där Esox Lucius-spöet är ganska så najs, men däremot kraftigt överklassat. Några 250-gramsbeten lämpar det sig definitivt inte för, utan snarare helt vanliga jerks som Buster och liknande. Har ett själv som reserv i garderoben och plockar fram det när jag behöver ett jerkspö som tar liten plats (det är ju tvådelat på mitten).

      Kommentera


      • #4
        Ofasen, tack för heads up Barramundi. Så det är egentligen klassat max 150g då alltså? Känns som man blir lurad om man köper det då med tanke på ett bft jerk stiff 6 150g finns för 600kr

        Kommentera


        • #5
          Ursprungligen postat av serts Visa inlägg
          Ofasen, tack för heads up Barramundi. Så det är egentligen klassat max 150g då alltså? Känns som man blir lurad om man köper det då med tanke på ett bft jerk stiff 6 150g finns för 600kr
          Beror på vad du är ute efter. Skulle säga att Esox Lucius är ett bättre spö än Buster Stiffen, med bättre känsla, men att de passar till samma typ av beten.

          Till rent jerkfiske tycker jag personligen inte att det finns någon poäng att använda sig av beten på mer än 100 gram, och det fixar de flesta jerkspön på marknaden.

          Vill du däremot kasta stora gummibeten på 200 gram eller mer bör du ha ett både kraftigare och längre spö än de ovan nämnda.

          Kommentera


          • #6
            Du har nog rätt Barramundi, som sagt vet inte mycket om spön blir nog ett Esox han har snöat in sig på designen ser väldigt stilrent ut. Får kanske bli att han får ha 2 separata spön ett för jerk & ett för tungtspinn. Tack för hjälpen i alla fall.

            Skitfiske på er.

            Kommentera


            • #7
              Skippa dom där tunga betena krävs så kraftiga spön att en 2 kg gädda är lika spännande att veva in som en plastpåse .
              Lundgrens tycker jag är bäst på spön i sverige .

              Runt 100 gram större beten är rätt onödigt dessutom pajar rullen fortare .

              /Fredrik

              Kommentera


              • #8
                Om man tänker beten upp till 150g hur tror ni det fungerar det lucius spöt? Kommer det kännas svampigt? Har fått många olika svar ifrån folk där vissa säger att det är bra, bra ryggrad fina mothugg och följsamt, andra säger att det är precis så det klarar vanliga bj drag. Vet inte riktigt vad man skall tro.

                Kommentera

                Foton

                Collapse

                Relaterat

                Collapse

                Ämnen Statistik Senaste inlägg
                Startad av barnmorskan, 2013-06-20, 01:04
                2 355 svar
                274 053 visningar
                0 gillar
                Senaste inlägg engqvist  
                Startad av Petterpike, 2015-05-09, 10:13
                13 svar
                2 917 visningar
                0 gillar
                Senaste inlägg Gädd-jos  
                Startad av Gädd-jos, 2016-05-17, 14:40
                39 svar
                3 271 visningar
                0 gillar
                Senaste inlägg Mathias 70  
                Startad av Monkey, 2016-10-12, 22:07
                1 007 svar
                152 944 visningar
                18 gillar
                Senaste inlägg Sepiahorse  
                Startad av riggs, 2017-01-18, 18:03
                1 055 svar
                203 057 visningar
                0 gillar
                Senaste inlägg Bilbo
                av Bilbo
                 
                Arbetar...
                X