Corvalus vs TGC, vilken för jerk? - Fiskesnack.com - För oss bakom flötet...

Allmänt meddelande

Collapse
No announcement yet.

Corvalus vs TGC, vilken för jerk?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Klockan
  • Visa
Clear All
new posts

  • #11
    TGCn var min första multirulle så den fick ett hårt liv men jag har inte lyckats ha ihjäl trots overruns med stumma flätlinor och vedträn på 1-2hekto. Så visst pallar dem men skall du fiska typ buster och sliders så behövs varken jerkbaitrulle eller jerkpinne.

    Kommentera


    • #12
      Ursprungligen postat av Monkey Visa inlägg
      men skall du fiska typ buster och sliders så behövs varken jerkbaitrulle eller jerkpinne.
      Rullen ska sitta på ett Berkley Lightning Shock 661 80-100g Jerk, vilken rulle skulle du ta?

      Kommentera


      • #13
        En som tar in bra med lina och "vev" jerka beten med mitt vanliga spinnspö. En ambassadeur med högre utväxling och inte 5.x som tar in 70cm+ en JB Hs sett att dem funnits för runt en tusing då och då.

        Kommentera


        • #14
          En ambassadeur jb är en riktigt bra rulle att börja med innan man vet vilka egenskaper man vill ha på en rulle .
          Den tål massor med stryk , lätt mekad , lätt att trimma , lätt att fiska med .
          Och priset är riktigt bra runt 1000 kr kan man hitta dom nya

          Kommentera


          • #15
            Med det spöt behöver du inte vev jerka de beten du talar om. TGC:n utväxling räcker bra! Men visst, en JB är ju strået vassare, men utifrån dina ängsliga försök att få stöd för Corvalus så känns det som om ekonomin är väldigt avgörande o då är väl JB inte aktuell... Om du inte kan nypa en på Tradera för ett bra pris. Läs igenom tråden ordentligt så ser du att det är ett par som har erfarenhet av Corvalus och som inte är särskilt entusiastiska.... Men desto fler som förespråkar TGC:n... Borde väl vara vägledning nog och jag vågar påstå att Amban är ett bra köp för dina ändamål!
            Gösta

            Kommentera


            • #16
              Jag förespråkar även TGC.

              Har använt en lite men inte så mycket. Men det är en bra rulle.

              Dock håller jag inte med om att utväxlingen räcker. Jag har försökt med utväxling 5,3:1 men det blir rätt många dubbeltag på veven för att få hem slacklina. Om det är mig det är fel på eller inte vet jag inte men det passar inte mig alls.

              Hade en Cardiff 300A som jag inte gillade alls. Den var helt värdelös. Och det är en "bättre" rulle än den du föreslår så med de erfarenheterna kan jag inte rekommendera Shimanon.

              TGC om du inte är orolig över utväxling
              En JB om du hellre är säker gällande utväxlingen.

              Har fiskat i alla tider med 4,7/5,3:1 men direkt när jag testade 6,8:1 så kände jag att det var helt rätt.
              7,1/2:1 är ok med men blir lite snabbt, men det fungerar.

              Heller för snabbt än för sakta enligt mig. Andra tycker tvärtom(Tex Gösta) men huvudsaken gällande det är att du ska bli nöjd.

              TGC håller nog utmärkt.
              Ingen fisk är chans för fisk.
              https://ingenvidarefiskeblogg.wordpress.com/

              Kolla gärna in min Youtube-Kanal. Finns en massa kul skit där.
              https://www.youtube.com/user/jurgenjons

              Kommentera


              • #17
                Hä hä! Man tager vad man haver... Av mina fiskerullar är det bara vertrullen som har hög utväxling. Så har jag en Promax av förra generationen också med utväxling över 6:1. Den använde jag 2014 till jiggfiske. I fjol bytte jag till en 1500 C och i år till en 25:a. Båda dessa har 4,7:1 i utväxling, men jag tycker inte att det är några problem. Inte heller att jerka med min äldre JB med den gamla utväxlingen. Jag vill påstå att det är en vanesak, precis som att köra ömsom vänster- ömsom högervevat.
                Det är dumt att stirra sig blind på utväxlingen. Bättre att se på övriga kvaliteter.
                Skit fiske!
                Gösta

                Kommentera


                • #18
                  Jag håller inte med Gösta se till rullen i detta fall en rund Ambis sedan är linintag(utväxlig) det viktigaste i just jerkbait rullen tillsammans med iar naturligtvis och en ok broms.

                  Det viktigaste vid gliders är att kunna kontrollera slacklina och det är mkt enklare med en "snabbare" rulle jag har jerkfiskat i flera år med en Tgc/Jb men jag kommer aldrig byta tillbaka till en långsam rulle igen om inte för långsamt vårfiske och då duger min Toro beast med sina 61cm (4.9:1) pervevtag utmärk.

                  Kommentera


                  • #19
                    Kan bara konstatera att smaken är som baken... För mig faller det sig naturligt att jerka med 5,3 - utväxling.

                    Kommentera


                    • #20
                      Ursprungligen postat av Gösta Visa inlägg
                      Kan inte uttala mig om Corvalus . //
                      Så mitt råd är tveklöst TGC!
                      Jag håller visserligen helt med om det du skriver men följande två meningar är lite underhållande att läsa i samma inlägg!

                      Men fiskar själv med en TGC och att påstå att den inte duger för lite tyngre gäddfiske tyder på okunskap.
                      Visst är det så, eller borde vara åtminstone...
                      Tyvärr råder det ingen större brist på "rullmördare" vid våra svenska vatten.
                      Vet man med sig om att man har en tendens att trasa sönder rullar är det nog bäst att satsa på en Pro Rocket, JB eller liknande till gäddfisket. Helt enkelt för säkerhets skull. Har haft hemma några relativt nya rullar (C3, C4) med slitage som inte "ska" kunna finnas, bland annat alustativ som släppt i nitningarna och/eller blivit sneda.

                      En TGC bör i rätt händer klara i stort sett allt utom det allra tyngsta jerkfisket. Har haft hemma tiotals TGC genom åren och har faktiskt aldrig varit med om några större fel.
                      Några slitna spollagringar och IAR-lager är väl allt men dessa delar slits även i en JB.

                      Jag har själv ägt en Corvalus och servat/reparerat några ytterligare.
                      Min upplevelse är att rullmodellen efter relativt kort tids fiske känns lite glapp och mer använd än den är. Möjligen var exemplaren jag hade hemma dåliga sådana men jag rekommenderar definitivt TGC före Corvalus till lite tyngre fiske.
                      TGC är enklare att skruva, delar är lätta att få tag i och slitdelar är fortfarande relativt billiga.

                      Kommentera

                      Foton

                      Collapse

                      Relaterat

                      Collapse

                      Ämnen Statistik Senaste inlägg
                      Startad av barnmorskan, 2013-06-20, 01:04
                      2 355 svar
                      273 769 visningar
                      0 gillar
                      Senaste inlägg engqvist  
                      Startad av Petterpike, 2015-05-09, 10:13
                      13 svar
                      2 913 visningar
                      0 gillar
                      Senaste inlägg Gädd-jos  
                      Startad av Gädd-jos, 2016-05-17, 14:40
                      39 svar
                      3 262 visningar
                      0 gillar
                      Senaste inlägg Mathias 70  
                      Startad av Monkey, 2016-10-12, 22:07
                      1 007 svar
                      152 734 visningar
                      18 gillar
                      Senaste inlägg Sepiahorse  
                      Startad av riggs, 2017-01-18, 18:03
                      1 055 svar
                      202 884 visningar
                      0 gillar
                      Senaste inlägg Bilbo
                      av Bilbo
                       
                      Arbetar...
                      X