Har inte orkat läsa igenom alla trådarna och kanske har "krokproblemet" nämnts. Har köpt vissa Zaltar, även äldre, som haft grövre krokar än andra i motsvarande storlek. Ett byte till tunnare krok (ibland bara av bukkroken) har gett bättre gång...mao verkar wobblern vara extremt känslig för vikt och var vikten fördelas.
Allmänt meddelande
Collapse
No announcement yet.
varför suger "nya" zalt?
Collapse
X
-
"mao verkar wobblern vara extremt känslig för vikt och var vikten fördelas."
precis som du då!achilles
Brokeback Fishing Team
http://gaydogpikehonkeys.spaces.live.com/photos/
--------------------------------------------------
\m/
Kommentera
-
Ursprungligen postat av KrumelurJa fast Zalt lär ju minskat sin försäljning väldigt mycket de sista åren, massa butiker som inte ens tar in dem längre för att det är så mycket reklamationer.
Tror att tillverkare och företag biter sig själva i svansen när de vill pressa priserna till varje pris....
absolut!!, håller med dig. Jag menade inte att jag tycker att tillverkarna av Zalt har varit särskilt smarta... snarare hur jag tror att de tänker/tänkte
Kommentera
-
som skötte zalt?Ursprungligen postat av pasi75Och jag som trodde det var din pappa som skötte allt
naj due!
Keep talking about me, You are just making me famous..
MainlineTeamSweden http://www.sportfiskecenter.nu/sida....d=67&urubID=29
www.Sk-fiskpinnen.com
Kommentera
-
Att skylla på kineserna e inte helt rättvist. Dom tillverkar bara på specifikation enligt kund, precis som polacker och svenskar. Det är oftast beställarna som säger att det inte får kosta mer än si och så och då haltar kvaliten oavsett var den tillverkas
Kommentera
-
Jo visst e det så de tänker. ALLA (Fabriker, grossister, butiker, och kunder), vill alltid pressa priser, men tror att de är kortsiktigt att tänka så...kvalité lönar sig alltid i längden...Ursprungligen postat av Everflowabsolut!!, håller med dig. Jag menade inte att jag tycker att tillverkarna av Zalt har varit särskilt smarta... snarare hur jag tror att de tänker/tänkte
Föresten tror jag att det var ni som vann över oss i Fryken i höstas i C´nR klassen, fast ni blev ju bara näst sist...
Kommentera
-
Håller med KG? värtan zalten 2005 e grym, tyvärr ha jag kastat bort min.. om jag inte kommer ihåg fel så var det en tysk specialfärg.
Men e det någonting som jag har haft problem med så e det Zam 22, har haft fyra ex. utav ålandsfärgen, o alla ha tagit in vatten då jag prövat dem första gången!!!I come from a small drinking island, with a fishingproblem.
Kommentera
-
Kan bara hålla med om att zalten har blivit sämre. Är nu 19 bast och det första farsan köpte när vi skulle ut och fiska gädda var just en zalt (papegoj). Tyvärr är dessa nu bortkastade, alla utom 1, fast då en 14 cm firetiger. Den simmar sjukt bra om man jämför med de nya som jag köpt in. Den flytande varianten har en bra och fin gång medans den sjunkande ser lite "trög" ut.
Tror inte heller att man kan skylla på kineserna eftersom Zamen är så grym, å den kom väl ut för 4 år sedan om jag inte minns fel. Men även där är jag inte helt nöjd. Har två 16 cm (papegoj flyt och geting sjunk) och två 22 cm (PLO och färg 04 båda sväv). Köpta i år så de har inte testats mer än från bryggan. Papegojen har tagit massvis med gädda (även den största som kommit upp i båten, 115 cm) och har en mycket fin gång medans den sjunkande måste ha mer fart för att få samma gång. De större ser mycket heta, fast dom är inte så mycket svävande, snarare sakta flytande. Men jag kommer ändå att köpa nya exemplar, så länge de fångar fisk få dom gärna ha samma gång som en ballong.
Kommentera
Foton
Collapse
-
Svar till Import och entusiastprylar!av engqvistVäcker liv I denna tråd igen. Länge varit sugen att testa Daiwa Black Label spön. Som sägs vara precis...1 Foto
-
Kanal: Spinnfiske - Utrustning
2026-09-18, 19:44 -
-
av GammelfarGod lördag alla.
Jag har i hela mitt liv fiskat med haspel och har för något år sedan hittat min...1 Foto-
Kanal: Spinnfiske - Utrustning
2026-04-11, 14:50 -
-
av NodittVet någon om var man kan köpa drev till den rullen så den blir lågutväxlad har en japansk 8.1 det är...2 Foton
-
Kanal: Spinnfiske - Utrustning
2026-01-09, 17:01 -
Relaterat
Collapse
| Ämnen | Statistik | Senaste inlägg | ||
|---|---|---|---|---|
|
Startad av barnmorskan, 2013-06-20, 01:04
|
2 355 svar
280 267 visningar
0 gillar
|
Senaste inlägg
av engqvist
2026-09-18, 19:44
|
||
|
Startad av Gädd-jos, 2016-05-17, 14:40
|
39 svar
3 420 visningar
0 gillar
|
Senaste inlägg
av Mathias 70
2025-12-07, 18:31
|
||
|
Startad av Monkey, 2016-10-12, 22:07
|
1 008 svar
155 969 visningar
18 gillar
|
Senaste inlägg
av Test005
2026-06-05, 09:13
|
||
|
Startad av riggs, 2017-01-18, 18:03
|
1 057 svar
205 370 visningar
0 gillar
|
Senaste inlägg
av Bilbo
2026-08-15, 23:06
|
||
|
Startad av Mankan G, 2017-02-01, 16:03
|
257 svar
82 323 visningar
0 gillar
|
Senaste inlägg
av harlequine
2025-12-28, 19:25
|
men jag har större zaltgädda än dig
..skämt åt sido..
Kommentera