grundvattens jerkbaits - Fiskesnack.com - För oss bakom flötet...

Allmänt meddelande

Collapse
No announcement yet.

grundvattens jerkbaits

Collapse
X
 
  • Filter
  • Klockan
  • Visa
Clear All
new posts

  • bidus
    replied
    jag har en stalker som är väldigt svävande efter det att jag bytt krokar. den flöt iofs sakta när jag hade köpt den först. prova något sådant. vill du fiska riktigt grunt är Ace Joystick mycket bra till just detta. sen har jag förassten en liten buster som är suspending som inget annat med orginalkrokar. då har jag inte så tung tafs.

    Lämna en kommentar:


  • johne13
    replied
    tack för svaren.. men ingen som har något tips på någon jerk som är väldigt svävande(suspending) eller hur man kan byta krokar på nån jerk för att få den de?

    Lämna en kommentar:


  • Morta
    replied
    Kan inte låta bli...

    Att fiska i grundvattnet är tämligen svårt...

    Lämna en kommentar:


  • piiliip
    replied
    Vilka är de bästa jerkbetena för lite djupare fiske (1,5-4 m) då?
    Gillar själv Hellhound och vanlig buster med oversized krokar.

    Lämna en kommentar:


  • Nilsson
    replied
    Pig jr suspending, Salmo slider (flytande), BJ shallow, Nixon är dom betena jag använder på grunt fiske.

    Lämna en kommentar:


  • DavidL
    replied
    Attitude shad, sjunker, men med hæcken først. Lyfter i vattnet nær man tar hem den. Låter man den landa på strækt lina, så den inte hinner sjunka ner i botten, och fiskar hem den direkt ær den grym till riktigt grunt fiske!

    Lämna en kommentar:


  • piiliip
    replied
    Pirayan är ett superbete på riktigt grunt vatten! Går precis under ytan, så du kan fiska den där det är så grunt som 25 cm!!!

    Lämna en kommentar:


  • DavidL
    replied
    Ursprungligen postat av Rudan Visa inlägg
    Baby Wabull, Cobbs Redneck eller Slimboy. För det riktigt grunda skulle jag testa en mb79-moddad Hellhound.

    //Stefan
    Frågan ær vad man menar med riktigt grunt? 30cm? Då går alla betena du ræknat upp i botten..?

    Lämna en kommentar:


  • Rudan
    replied
    Baby Wabull, Cobbs Redneck eller Slimboy. För det riktigt grunda skulle jag testa en mb79-moddad Hellhound.

    //Stefan

    Lämna en kommentar:


  • Push-Up
    replied
    Busterjerken överdimensionerar du bukkroken på alternativt lite större även bak, beroende på tafsvalet, men djupgåendet blir det ganska samma. INte speciellt klockren på grunt vatten under en meter.

    Annars är Davids tips ett vinnande koncept du finner överallt. Attitude Devil blev jag annars förtjust i för det där grunda fisket.

    Lämna en kommentar:

Foton

Collapse

Relaterat

Collapse

Ämnen Statistik Senaste inlägg
Startad av barnmorskan, 2013-06-20, 01:04
2 355 svar
276 796 visningar
0 gillar
Senaste inlägg engqvist  
Startad av Petterpike, 2015-05-09, 10:13
13 svar
2 976 visningar
0 gillar
Senaste inlägg Gädd-jos  
Startad av Gädd-jos, 2016-05-17, 14:40
39 svar
3 339 visningar
0 gillar
Senaste inlägg Mathias 70  
Startad av Monkey, 2016-10-12, 22:07
1 008 svar
154 491 visningar
18 gillar
Senaste inlägg Test005
av Test005
 
Startad av riggs, 2017-01-18, 18:03
1 055 svar
203 824 visningar
0 gillar
Senaste inlägg Bilbo
av Bilbo
 
Arbetar...
X