Ursprungligen postat av Jompe
Visa inlägg
Allmänt meddelande
Collapse
No announcement yet.
201B eller c4
Collapse
X
-
En Gäddmamma va ute o simmade med sin lille son. Då kom en Wobbler o vickade förbi o sonen frågade, Mamma vad e de där. De va den där jävla horan som drog i väg med far din.
-
Ursprungligen postat av ob Visa inläggFör att den är ful.
Jag har hellre en rulle utan synliga plastreglage för magnetbromsen.
Principen för en "mag-konvertering" finns i länken nedan. ELFA säljer magneter, sedan är det bara snickra lite, så har man en perfekt fungerande magnetbroms för nästan inga penger. nackdelen är att den inte går att justera utifrån, men det tycker jag inte heller behövs när den väl är injusterad.
http://www.japantackle.com/Tuning_pa...gnet_brake.htmVad skulle vi gjort utan havet? Skulle vi burit båten.... http://ghfk.se/
Kommentera
-
Hur många använder en BMW-kombi till att köra timmer? Om man vill fiska med jerkbeten, varför använder man en rulle som aldrig varit tänkt att klara den uppgiften annat än tillfälligtvis?
Är det jerkfiske med tunga träbitar man vill ägna sig åt och är det en Ambassadeur man siktar mot, så finns en modell, JB, som är byggd att möta kraven.
Är man tvungen att veva med högern så finns bättre modeller än dem där kullagren vimlar.Må vi alla ha ett intressant fiske!
Kommentera
-
Ursprungligen postat av BeBest Visa inläggHur många använder en BMW-kombi till att köra timmer? Om man vill fiska med jerkbeten, varför använder man en rulle som aldrig varit tänkt att klara den uppgiften annat än tillfälligtvis?
Är det jerkfiske med tunga träbitar man vill ägna sig åt och är det en Ambassadeur man siktar mot, så finns en modell, JB, som är byggd att möta kraven.
Är man tvungen att veva med högern så finns bättre modeller än dem där kullagren vimlar.Vad skulle vi gjort utan havet? Skulle vi burit båten.... http://ghfk.se/
Kommentera
-
Det blev väl mycket orelevant tjafs här. Men jag rekomenderar C4:an till ditt fiske.Vad skulle vi gjort utan havet? Skulle vi burit båten.... http://ghfk.se/
Kommentera
-
Ursprungligen postat av Wreckbender Visa inläggDet blev väl mycket orelevant tjafs här. Men jag rekomenderar C4:an till ditt fiske.Må vi alla ha ett intressant fiske!
Kommentera
-
Ursprungligen postat av Wreckbender Visa inläggDet blev väl mycket orelevant tjafs här. Men jag rekomenderar C4:an till ditt fiske.Fabrikör Stava rules...
Kommentera
-
Ursprungligen postat av Wreckbender Visa inläggNackdelen med magbromsen är att du har broms hela tiden, till skillnad från centrifugalbromsen som avtar med minskat varvtal dvs ju längre kastet går ju mindre broms på spolen.
Kommentera
-
Ursprungligen postat av ob Visa inläggDet är just det som jag tycker är fint med magbromsen. Jag har (nästan) aldrig haft trassel med magnetbromsen, till skillnad från centrifugalbromsen som börjar strula så fort man hänger på en lätt wobbler, kastar i motvind, eller om det kommer lite fukt på bromsbanorna.Vad skulle vi gjort utan havet? Skulle vi burit båten.... http://ghfk.se/
Kommentera
Foton
Collapse
-
Svar till Visa upp era ambassadeurerav DonosoLägger upp en bild på min 6500 Pro Rocket. Använde den tidigare till torskfiske i Öresund, men när det...1 Foto
-
Kanal: Allmänt om fiskeutrustning
2025-07-14, 15:30 -
-
av ToolazyTja.
har denna rullen fick den av en bekant för kanske 15år sedan
jag fick även med 2 flugspö...5 Foton-
Kanal: Allmänt om fiskeutrustning
2025-07-12, 09:00 -
-
Svar till Fråga om gammalt träspö.av Jimmbalaiah3 Foton
-
Kanal: Allmänt om fiskeutrustning
2025-05-16, 01:01 -
Relaterat
Collapse
Ämnen | Statistik | Senaste inlägg | ||
---|---|---|---|---|
Startad av MAW, 2014-11-12, 18:13
|
14 svar
2 005 visningar
0 gillar
|
Senaste inlägg
![]()
av engqvist
2025-05-11, 19:20
|
||
Startad av Plums, 2015-01-23, 12:11
|
6 svar
10 740 visningar
19 gillar
|
Senaste inlägg
![]() |
||
Startad av gabbu, 2015-12-04, 08:57
|
3 488 svar
246 708 visningar
12 gillar
|
Senaste inlägg
![]()
av Retroräven
Idag, 14:55
|
||
Startad av senzitivity, 2022-12-28, 20:41
|
109 svar
16 254 visningar
3 gillar
|
Senaste inlägg
![]()
av Stefanr72
2025-06-23, 13:04
|
||
Startad av Retroräven, 2023-05-05, 20:42
|
33 svar
3 987 visningar
9 gillar
|
Senaste inlägg
![]()
av Retroräven
2025-02-08, 16:23
|
Kommentera