Jag vet inte. Men vi har sagt att vi vill ha bägge rullarna i sortimentet, givetvis så fort som möjligt. Dock tror jag det i bästa fall blir till hösten. Ni vet ju prisbilden nu för tiden typ samma i hela Europa nu för tiden samt typ som USA. Vet ej exakt prisbild ännu.
Allmänt meddelande
Collapse
No announcement yet.
Daiwa Millionaire CT & Daiwa Alphas CT!
Collapse
X
-
Här har vi knäckfrågorna!Ursprungligen postat av F Sjöborg Visa inlägg
Kommer något av detta att landa i svedala i år? Och kommer prisbilden vara sådär jätteöverprisad?
Med tanke på att olika Millionairer från grundmodellen CV-Z till mer specialiserade versioner som Bay Casting och SW kostade cirka
35 000 yen till 45 000 yen medan gamla Ryogan ungefär samtidigt (2008, då både BC och SW fortfarande fanns på marknaden) kostade 51 000 i Japan borde den nya Millionaire åtminstone
vara billigare än nya Ryoga. (Bortser från rena specialare som Monoblock, Ringa och IZE Light som var dyrare.)
Om Daiwa Scandinavia delar min logik är dock tveksamt...
Kommentera
-
Intressant!Ursprungligen postat av Buster Visa inläggJodå! Vi har samma prissättning som övriga världen, då vi köper till samma priser som de andra. Som ni vet har ju oxå Daiwa oftast fasta priser på olika namn, typ att en zillion kostar mer än en tatula osv.
Då bör min logik ändå kunna stämma om japanerna fortfarande ser samma skillnad mellan Ryoga och Millionaire som tidigare.
Något jag då däremot undrar är hur Daiwa Tatula CT Type R verkar ha haft ett riktpris i Sverige på 1995 och Alphas SV legat på 3995 när Tatulan i Japan bara var cirka 20-25% billigare än Alphas SV (cirka 23-24 000 yen mot 30 000 yen).
Är ganska säker på att nämnda priserna var japanska riktpriser då båda rullarna såldes nya i Japan, skillnaden var åtminstone långt från den dubbla.
Sätter Japan helt andra priser för världsmarknaden än för den inhemska, alltså då det gäller relationen i pris mellan olika modellserier?
Kommentera
-
Det talar ju lite för att det är en rulle för de gamla daiwa kunderna. Vet att daiwa vunnit många nya kunder genom alla sina tekniska detaljer och lösningar men många av oss gamla fans ser bara dem som ondo och helt bojkottat de nya rullarna. Kan kanske komma utan massa onödigt för att locka tillbaka dem kanske? Precis som sv103 var en fjäsk rulle för de amerikanska kunderna när den kom.Ursprungligen postat av Buster Visa inläggJag har sett specarna å ingen magseal i rullen. Dock mycket annat gott som än så länge är hemligt
- Gillar 1
Kommentera
-
MYCKET intressant information, tack för den!Ursprungligen postat av Buster Visa inläggYapp tyvärr är det så att domestic rullar har lite straffskatta om vi inte kommer upp i minimum antal från fabrik
Kommentera
-
Instämmer. Man undrar rätt ofta om vi i sverige får skitpriser från andrahansleverantörer. Om GM i sverige/europa är giriga och överprissätter saker. Eller vad som nu kan va orsaken till vissa priser.Ursprungligen postat av JontaK Visa inläggMYCKET intressant information, tack för den!
- Gillar 1
Kommentera
-
Näää inte på Daiwa. Daiwa har inga mellanhänder längre utan alla generalagenturer är borta. Vi köper saker till samma priser från fabrik oavsett från vart i världen vi kommer. Vissa varor som vi däremot inte kan sälja i större antal får vi köpa in från andras lager. Och då kan priserna bli lite högre då de vill ha betalt för extra frakt, lagerhållning osv. Dock oftast överkomligt. Oftast gäller detta dyrare rullar som tillverkas i mindre serier. Dock påverkas slutpriser av saker som moms samt butikernas påslag som vi inte kan påverka. Kom ihåg oxå att handel bedrivs på olika sätt på olika platser i välden vilket påverkar butikernas marginaler.
Kommentera
-
https://www.youtube.com/watch?v=vlWgz36CMKs lite om Daiwas nya rullar för 2019, Tyvärr förstår jag inte ett ord
Kommentera
Foton
Collapse
Relaterat
Collapse
| Ämnen | Statistik | Senaste inlägg | ||
|---|---|---|---|---|
|
Startad av Mooki, 2011-05-06, 09:17
|
41 svar
32 332 visningar
18 gillar
|
Senaste inlägg
av Micki.S
2025-04-06, 21:10
|
||
|
Startad av lausvik, 2013-01-29, 08:46
|
231 svar
31 555 visningar
0 gillar
|
Senaste inlägg
av Gösalf
2025-09-14, 07:55
|
||
|
Startad av gabbu, 2015-04-29, 22:32
|
561 svar
94 617 visningar
38 gillar
|
Senaste inlägg
av Koster
2025-06-10, 10:27
|
||
|
Startad av houser, 2016-06-19, 14:11
|
22 svar
10 507 visningar
0 gillar
|
Senaste inlägg
av Äldre Id
2025-11-29, 00:22
|
||
|
Startad av joens, 2018-03-18, 19:55
|
271 svar
46 670 visningar
0 gillar
|
Senaste inlägg
av Herrlin
2025-07-06, 21:34
|
Kommentera