Ursprungligen postat av Magnus (Sthlm)
Visa inlägg
Allmänt meddelande
Collapse
No announcement yet.
Downsize:ad gäddutrustning...
Collapse
X
-
Sjukt bra bete! Jag nöp säkert någonstans mellan 30 och 40 gäddor på den gäddfärgade förra året. Ålandsfärgen har också levererat bra. Ett tips är dock att byta krokarna med en gång. VMC krokarna som sitter på krokar fint men är alldeles för tunna och mjuka, så man rätar dom lätt med en lite större gädda.
-
Har testat båda .
Westin mini jerk är OK men Buster 2:or tycker jag har en bättre gång .
Wolf JR är trevliga men lite väl små , hade ett gäng som jag sålde pga storleken . Mc Mio gillar jag skarpt .
Ursprungligen postat av Magnus (Sthlm) Visa inläggNågon som testat Westin Mini Jerk, 100mm, 32g, suspending? Såg fin ut när jag kikade in hos Söders idag. Även Wolftail Jr. är jag sugen på.
http://www.sportfiskeprylar.se/sv/ar...mini-jerk.html
Lämna en kommentar:
-
Den är riktigt fin. Har en sån i "Peppermint Rock"-färgen, alltså klassiskt röd/vit. Har fått rätt bra på den. Fin gång och precis som storebror går den alldeles utmärkt att bara spinna hem.Ursprungligen postat av Magnus (Sthlm) Visa inläggNågon som testat Westin Mini Jerk, 100mm, 32g, suspending? Såg fin ut när jag kikade in hos Söders idag. Även Wolftail Jr. är jag sugen på.
http://www.sportfiskeprylar.se/sv/ar...mini-jerk.html
Lämna en kommentar:
-
Man kan säga mycket om ABU:s "klassiska" indelning av fiskeutrustningar i Fiske 1, 2, 3 resp 4 men att de gäddor vi har i svenska vatten lämpligast fiskas med Fiske 2-utrustning, det hade ABU alldeles rätt i. Fiske 2 var spön för betesvikter 10-30 gram och en medelstor rulle (Amba 5000/Abumatic 170/Cardinal 66) med nylonlina i dimensioner 0,30-0,40 mm. Jag vill minnas att en smedmangädda var själva symbolen för det som kallades Fiske 2. Jag tror inte att gäddorna tagit något evolutionärt språng utan de som nappar idag är varken större eller mer stridbara än de som högg på svenska sportfiskares beten för några decennier sedan. Med dagens superlinor kan man snarare downsizea i förhållande till ABU:s gamla rekommendation än välja grövre don. Tex tycks mig en liten lågprofilrulle med ca 0,15 lina fastskrivad på ett 6 fots basspö för upp till 1 oz vara en trevlig och ändamålsenlig gäddspinnutrustning.
Lämna en kommentar:
-
Själv kör ja med daiwa lexa 100hl med 0,19 pp s8s på ett beastmaster light jerk upp till 50g till buster 2, MD tnt-jerk, mcmy å lite ytgående beten. men även lite klassiker som utö å lite mindre wobbler. skitskoj :-)
Lämna en kommentar:
-
Någon som testat Westin Mini Jerk, 100mm, 32g, suspending? Såg fin ut när jag kikade in hos Söders idag. Även Wolftail Jr. är jag sugen på.
http://www.sportfiskeprylar.se/sv/ar...mini-jerk.html
Lämna en kommentar:
-
Har börjat titta på lättare grejer & mindre beten .
Har testat Bertox jerk bete i en mindre stl 50-60 gram som har en riktigt bra gång & Apell Decoy Junior .
Lämna en kommentar:
-
Mitt foxrage v-jig cast och min revo MGX kommer få jobba hårt med pigga sommargäddor i vassen i sommar
Tänkt att kasta bluefox buzzer och den lilla Dahlberg grodan
så beten upp till 22gram ungefär
Lämna en kommentar:
-
Rätt!!...att så inte var fallet.....Ursprungligen postat av lausvik Visa inläggDet var väl vad jag trodde. Men menar du alltså att det råder någon slags begränsning för utifrån vilka aspekter det är tillåtet att diskutera ämnet? Jag trodde, i min uppenbara enfald, att diskussionen handlade just om för- respektive nackdelar med att fiska gädda med en, i förhållande till gängse sk jerkutrustning, downsizead i bemmärkelsen lättare uyrustning. Så var tydligen inte fallet. Men vad är det då som ska diskuteras?
Vet att du kan läsa Herman....och här kommer delar av första inlägget i tråden som jag tror besvarar din fråga rätt bra:
Edit: Så Herman....nu finns en tråd där det är fritt fram att komma med för och nackdelar med Downsizing.....så go ahead and shoot!Ursprungligen postat av Magnus (Sthlm) Visa inläggNågon mer än jag som kommer satsa på lättare utrustning till gäddfisket denna säsong? I denna tråd tänkte jag att vi kan diskutera utrustning som passar till det lättare gäddfisket och ge tips på rullar, spön, linor, beten m.m.....
/SSenast ändrad av Silverbågen; 2014-02-12, 23:12.
Lämna en kommentar:
-
Min "normala" utrustning
LF Cobra ~45 gram med en Revo Rocket
Dragon millenium 6 fot ~60 gram(överklassat spö) med en C3 5400
SG Butch light 7 fot ~42 gram med en Mitchell Mag Premier storlek 2000
I år köpte jag faktiskt en tyngre påk, ett Dragon guide select skinner ~80 gram som jag ska ha min CL Rocket 5600 till(rullen lite för stor)
Lämna en kommentar:
Foton
Collapse
-
av GammelfarGod lördag alla.
Jag har i hela mitt liv fiskat med haspel och har för något år sedan hittat min...1 Foto-
Kanal: Spinnfiske - Utrustning
2026-04-11, 14:50 -
-
av NodittVet någon om var man kan köpa drev till den rullen så den blir lågutväxlad har en japansk 8.1 det är...2 Foton
-
Kanal: Spinnfiske - Utrustning
2026-01-09, 17:01 -
-
av Mathias 70Gav mig själv en julklapp i förtid. 5 nya cobbar från sporting och världens trevligaste Dansk.1 Foto
-
Kanal: Spinnfiske - Utrustning
2025-12-11, 16:20 -
Relaterat
Collapse
| Ämnen | Statistik | Senaste inlägg | ||
|---|---|---|---|---|
|
Startad av barnmorskan, 2013-06-20, 01:04
|
2 354 svar
277 539 visningar
0 gillar
|
Senaste inlägg
av engqvist
2025-09-21, 16:38
|
||
|
Startad av Petterpike, 2015-05-09, 10:13
|
13 svar
2 994 visningar
0 gillar
|
Senaste inlägg
av Gädd-jos
2025-09-12, 20:08
|
||
|
Startad av Gädd-jos, 2016-05-17, 14:40
|
39 svar
3 364 visningar
0 gillar
|
Senaste inlägg
av Mathias 70
2025-12-07, 18:31
|
||
|
Startad av Monkey, 2016-10-12, 22:07
|
1 008 svar
154 828 visningar
18 gillar
|
Senaste inlägg
av Test005
2026-06-05, 09:13
|
||
|
Startad av riggs, 2017-01-18, 18:03
|
1 057 svar
204 304 visningar
0 gillar
|
Senaste inlägg
av Bilbo
2026-08-15, 23:06
|
Lämna en kommentar: