kastvikter lågprofilrullar - Fiskesnack.com - För oss bakom flötet...

Allmänt meddelande

Collapse
No announcement yet.

kastvikter lågprofilrullar

Collapse
X
 
  • Filter
  • Klockan
  • Visa
Clear All
new posts

  • #11
    Kör med en Curado 201E7 till lättare jerk upp till 60g men oftast buster jerk ll som väger 37g och den verkar hålla ihop än så länge, grymt skön rulle att fiska med hur som helst
    Hade nästan glömt hur befriande det är att fiska, bra skit helt klart !!!

    Kommentera


    • #12
      Får väll ta och dra en repa till söder sportfisk imorrn och pilla lite.

      Tack för infon grabbar, gjorde mig betydligt säkrare på vad jag letar efter.
      #OneFly
      http://vimeo.com/onefly
      http://facebook.com/oneflytorulethemall

      Kommentera


      • #13
        Ursprungligen postat av SimpZeN Visa inlägg
        helt rätt där Henke! Egna rullar väger ju tyngst, så ska väl bidra med vad jag har använt, Ingen låg profilare ännu men kanske blir en sen,
        I så fall, då ska du inte kommentera SimpZeN, HenkeW skriver om just sådana som du.

        mcuz:
        För sådana kastvikter är det toro eller curado 301 som gäller.
        Jag använder mina curado till följande kastvikter:
        curado 101d från 4 g til 30 g
        curado 201E från 7 g till 60 g
        curado 301E från 30 g till 100 g

        Häls /T

        PS: Ska hjälpa lite till:
        Curadon är olika stora och 301:an är störst på alla punkter.
        Toro 51 och 61 är lika "höga" 61 är bredare håller mer lina såklart.
        Senast ändrad av tonyex; 2011-10-19, 20:50.

        Kommentera


        • #14
          Tack tonyex,

          Tror jag sett en del trådar med Toro vs Curado -ish. Får kolla in dom igen. Men 301e verkar ju va ganska precis det jag söker.
          #OneFly
          http://vimeo.com/onefly
          http://facebook.com/oneflytorulethemall

          Kommentera


          • #15
            Jag har fått en lite konstig uppfattning om Torron, första är att dom plockat bort 60/61 modellen ur sortimentet kanske av någon anledning dom inte vill berätta? Jag var själv ute efter en i 50 storlek för något åt sedan men när jag frågade i butik fick jag bara ett svar typ GÅR ATT FISKA MED sedan började dom snacka andra rullar med mig så jag blev riktigt skeptisk till den. Inshoren har jag inte hört något negativt om, resten av ABU´s låg-profilare är för lätt spinn skulle nog tänka ett max på 25gr. Det kostade mig över 3000 kr att bli den erfarenheten rikare med 2 Revo S i soporna.

            Recordarna som nämndes här är riktigt trevliga rullar men inga lågprofil.

            Shimano har jag aldrig hört något negativt om, det positiva överlämnar jag till dom som har erfarenhet av rullarna.

            Kommentera


            • #16
              Ursprungligen postat av jorgen.mansson Visa inlägg
              Jag har fått en lite konstig uppfattning om Torron, första är att dom plockat bort 60/61 modellen ur sortimentet kanske av någon anledning dom inte vill berätta? Jag var själv ute efter en i 50 storlek för något åt sedan men när jag frågade i butik fick jag bara ett svar typ GÅR ATT FISKA MED sedan började dom snacka andra rullar med mig så jag blev riktigt skeptisk till den. Inshoren har jag inte hört något negativt om, resten av ABU´s låg-profilare är för lätt spinn skulle nog tänka ett max på 25gr. Det kostade mig över 3000 kr att bli den erfarenheten rikare med 2 Revo S i soporna.

              Recordarna som nämndes här är riktigt trevliga rullar men inga lågprofil.

              Shimano har jag aldrig hört något negativt om, det positiva överlämnar jag till dom som har erfarenhet av rullarna.
              Ursäkta en liten "näsvis" fråga men vad var det för butik som inte rekomenderade Revo Toro?
              Blir så fundersam varje gång du påpekar detta i trådar som behandlar Lågprofilare.. Rullen är lovordad av de absolut flesta på marknaden men denna butik du har varit till verkar ha en annan uppfattning !?

              De enklare kan jag förstå att det blir missförstånd och folk använder för tunga drag för rullen, men jag skulle gärna vilja veta vad det är för fel på Toro enligt dem! (kan du fråga dem kanske?)
              Har de inte sagt vad felet är då tycker inte jag du ska snacka ner rullen heller.. Vem vet, säljaren kanske inte får bra pris från Abu, han kanske är sur på säljaren eller kanske är avis på andra butiker som kan sälja den billigare = får inte sälja några själv !?

              mvh/ Henke

              Kommentera


              • #17
                Fiske och fiskar i Malmö, jag har handlat där i över 25år och av samma killar och tillhör väl den lilla gruppen kunder dom har som lägger ganska ordentliga summor på fiske varje år så dom säljer inte prylar till mig som dom har haft strul med.....

                Den ända rullen jag egentligen klagar på är Revo S Har du någon aning om varför Revo 60/61 var med en så kort tid innan dom plockade bort den från marknaden?? när dom plockar bort rullar brukar det va att dom har något tillverknings-problem med dom eller att ingen vill ha dom av någon annan anledning...

                Skall ställa frågan nästa gång jag kommer dit så vi får veta exakt vad som strular med rullarna.

                Kommentera


                • #18
                  Jag har inte erfarenhet av några andra lågprofilrullar än Revo Toro, men den är enligt mig helt fantastisk. Jag har en 51 HS på jerkspöt och en "vanlig" 51 på mitt spinnspö och kan inte annat än lovorda dem. För jerkfiske är den helt perfekt då man lätt får grepp om rullen och slipper få kramp i handen efter en dags fiske. Ja, jag har små händer.

                  Även jag har fått höra från en butik att Toron inte är bra, men butiken ifråga inger lika mycket förtroende som Håkan Juholt. Alla andra butiker som jag besökt har inte annat än lovordat rullen.

                  Kommentera


                  • #19
                    Förra året var 60 serien inte med om jag kommer ihåg rätt, gjorde en snabb koll i katalogen nu och allt är borta detta året utom 60 modellen så tydligen inga 61 och inga 51/51 rullar mer, ska dom bort ur sortimentet????

                    Kommentera


                    • #20
                      Jörgen..anledningen till att Toro 60 utgår är garanterat att den inte säljer särskiljt bra. Det är precis samma anledning till varför ex. Rocket i 45 storlek försvann..och det var väl ingen skitrulle, eller? Däremot var den inte lönsam för ABU eller dess återförsäljare. Du ser inte heller speciellt många Calcutta TE i Normarks katalog nuförtiden. Att direkt slå fast att borttagen produkt är lika med dålig kvalité mm är mao lite överilat. För att återgå till Toron så säljer den säkert kanonbra i 50 storlek till jerkfiskarna..och finns därmed kvar, får vi hoppas!

                      Kommentera

                      Foton

                      Collapse

                      Relaterat

                      Collapse

                      Ämnen Statistik Senaste inlägg
                      Startad av barnmorskan, 2013-06-20, 01:04
                      2 354 svar
                      279 004 visningar
                      0 gillar
                      Senaste inlägg engqvist  
                      Startad av Petterpike, 2015-05-09, 10:13
                      13 svar
                      3 005 visningar
                      0 gillar
                      Senaste inlägg Gädd-jos  
                      Startad av Gädd-jos, 2016-05-17, 14:40
                      39 svar
                      3 386 visningar
                      0 gillar
                      Senaste inlägg Mathias 70  
                      Startad av Monkey, 2016-10-12, 22:07
                      1 008 svar
                      155 486 visningar
                      18 gillar
                      Senaste inlägg Test005
                      av Test005
                       
                      Startad av riggs, 2017-01-18, 18:03
                      1 057 svar
                      204 900 visningar
                      0 gillar
                      Senaste inlägg Bilbo
                      av Bilbo
                       
                      Arbetar...
                      X