Ursprungligen postat av _viktor
Visa inlägg
Allmänt meddelande
Collapse
No announcement yet.
Visa upp era ambassadeurer
Collapse
X
-
du skär bort den lilla låsklacken av plast på toppen av drevet , du kan putsa lite lätt på insidan där stiftet gå igenom, sen en droppe yellow label på stiftet och till sist låser du drevet med en spårryttare. har testat med lagrade drev och lättade drev men jag upplever att det är total overkill med normala betessvikter. drevmodden är allt som behövs.
- Gillar 1
-
Hur får jag loss det drevet eller ska jag skära det på plats? Och spårryttare, menar du en ”hästsko” för att hålla fast drevet?Ursprungligen postat av Kolnej Visa inlägg
du skär bort den lilla låsklacken av plast på toppen av drevet , du kan putsa lite lätt på insidan där stiftet gå igenom, sen en droppe yellow label på stiftet och till sist låser du drevet med en spårryttare. har testat med lagrade drev och lättade drev men jag upplever att det är total overkill med normala betessvikter. drevmodden är allt som behövs.
Kommentera
-
Skär försiktigt på plats, annars får du inte loss mellandrevet, och Ja, hästskobricka = spårryttare :-)Ursprungligen postat av _viktor Visa inlägg
Hur får jag loss det drevet eller ska jag skära det på plats? Och spårryttare, menar du en ”hästsko” för att hålla fast drevet?Du får inte mer fisk för att du har dyra grejor
Flugfiske är en Livs-stil
2016 har jag blivit Multifrälst
- Gillar 1
Kommentera
-
Ja, passa på att beställa några stycken då dom bara kostar 15-20:- st. Men beställ mer saker från Abu annars torskar du på det. Frakt + Postförskott blir dyra spårryttare :-) bor du i närheten av en fiskeaffär kanske dom har någon liggande, men inte säkert :-)Ursprungligen postat av _viktor Visa inläggClasse69 super! Tack. Spårryttaren beställs enklast från Abu?Du får inte mer fisk för att du har dyra grejor
Flugfiske är en Livs-stil
2016 har jag blivit Multifrälst
Kommentera
-
Jag gjorde en chansning idag och köpte standard spårryttare på mekonomen, inte rostfria dock.Ursprungligen postat av _viktor Visa inläggClasse69 super! Tack. Spårryttaren beställs enklast från Abu?
1kr/st.
Ska testa att montera ikväll.
Om du nu inte hade mer att beställa av mästarna i Svängsta.
Kommentera
-
Har lite annat att beställa så det blir hanterbara priser på dem.Ursprungligen postat av Solhagen Visa inlägg
Jag gjorde en chansning idag och köpte standard spårryttare på mekonomen, inte rostfria dock.
1kr/st.
Ska testa att montera ikväll.
Om du nu inte hade mer att beställa av mästarna i Svängsta.
spole, kullagrade delar och lite annat.
Hade hoppats att min 5500 PRO rocket skulle dyka upp idag men den dyker väl upp imorgon eller onsdag.
Var ute i helgen med en kompis och han testade min 5600 svartzonker med pike performance-kitt. Han sa att han var skeptisk men jag tror ett litet frö planterades eftersom det har börjat komma frågor om exotiska färger och vad sifferkombinationen betyder.
som den goda kompis jag är så tänker jag numera börja hålla koll efter en 5601, så han kan få en bra grund att bygga på och köpa trim eller andra delar allt eftersom.
om någon vet något så lyssnar jag gärna.
- Gillar 1
Kommentera
-
Testat med gott resultat!Ursprungligen postat av Piscantur stercore
Det skulle man väl utan vidare kunna kalla prisvärt! Såvida nu inte kvaliten är i paritet med priset…Återkom gärna med info om hur det gick med chansningen, och hur du upplever kvaliten på dom.
ø3,2 mm spårryttare från Mekonomen (1kr/st) är nästintill identisk med original, nu jämförde jag med en äldre rostfri som satt på huvuddrevsaxeln och håller veven på plats på min 2500 c.
Gissar att det kan vara anledningen till att original gick på lite, lite lättare än den nya.
Ingen märkbar skillnad i glapp eller liknande, original vevmuttern gick på utan problem!
Skadar ju inte att ha några slit och släng ryttare i fiskelådan om någon mot förmodan skulle tappas bort under fisket.
Samma fast i rostfritt ser ut att finnas tillgänglig på tex Ahlsell men har längre dit och enligt webben säljs dem per 1000st vilket kändes overkill :-D
1 Foto
- Gillar 2
Kommentera
Foton
Collapse
-
Svar till Visa upp era ambassadeurerav Rune45600C4 med ny vev1 Foto
-
Kanal: Allmänt om fiskeutrustning
2026-08-21, 06:02 -
-
Svar till Vad är detta för märke och modell?av byggarnTyckte väl jag kände igen den... Men hittade en lös bara så mysteriet kvarstår vad den heter...1 Foto
-
Kanal: Allmänt om fiskeutrustning
2026-08-15, 15:26 -
-
av Peter BTillhör begåvningsreserven sen ngr år , bidrar med denna devis.
Peter b1 Foto-
Kanal: Allmänt om fiskeutrustning
2026-07-02, 20:28 -
Relaterat
Collapse
| Ämnen | Statistik | Senaste inlägg | ||
|---|---|---|---|---|
|
Startad av Ambassadeur5000, 2007-04-14, 22:00
|
24 svar
2 559 visningar
0 gillar
|
Senaste inlägg
av lsjonsson
2025-12-21, 13:53
|
||
|
Startad av gabbu, 2015-12-04, 08:57
|
3 592 svar
266 142 visningar
12 gillar
|
Senaste inlägg
av Thorns
2026-09-12, 20:55
|
||
|
Startad av metspö, 2016-08-10, 09:18
|
32 svar
4 058 visningar
1 gilla
|
Senaste inlägg
|
||
|
Startad av JontaK, 2019-03-28, 21:01
|
97 svar
11 932 visningar
5 gillar
|
Senaste inlägg
av JontaK
2025-10-14, 14:05
|
||
|
Startad av senzitivity, 2022-12-28, 20:41
|
110 svar
17 301 visningar
4 gillar
|
Senaste inlägg
av Robalm
2025-10-07, 01:13
|
Kommentera