Svivlo, ny svensk multirulle med Alphabrake kastbroms - Fiskesnack.com - För oss bakom flötet...

Allmänt meddelande

Collapse
No announcement yet.

Svivlo, ny svensk multirulle med Alphabrake kastbroms

Collapse
X
 
  • Filter
  • Klockan
  • Visa
Clear All
new posts

  • Classe69
    replied
    Vi kastade med den på Mässan och där å då var vi imponerade av kastbromsen, längmässigt märkte jag direkt att jag kastar längre med mina trimmade Ambor.

    Men väl hemma började vi fundera på den där kastbromsen, vi började laborera med våra magnetbromsar i Amborna och efter några finjusreringar var vi där :-)

    Kast utan att använda Tummen var inga problem och kastlängderna vart inte kortare mer än max 4-5m om det ens vart det :-)

    Så min och polarens bedömning är att denna rulle är en Superrulle för dom som är Nybörjare/handikappad tumme (se det ironiska i det) och Barn som vill lära sig kasta med multi :-)

    Så denna rulle är inget för mig :-) men säkert för någon annan

    Själva id'en är ju i princip den samma som en Magnetbroms i mi värld :-)

    Mvh
    Classe

    Lämna en kommentar:


  • barnmorskan
    replied
    Ja, det är ju inte som att det framstår som en firma som fylld av "goodwill" eller mån om kundrelationer. Känns ju inte som att man är sugen på att ta en reklamationsdiskussion mot bakgrund av de vi hittills sett från Svivlo, vilket inte direkt imponerat när det kommer till kundvård...

    Jag tror som sagt att Patrik Zander har lite för svårt att separera produkten han försöker sälja, från minnet av sin far. Det enda som rimligtvis skulle kunna förklara alla distanslösa känslostormar så fort ett uns av även konstruktiv kritik framförs. Hade han varit smart, eller lite mindre känslomässigt engagerad i en fiskerulle, hade han ställt nyfikna frågor och kanske lärt sig något. Han kommer nog tillbaks när det blir för tråkigt på kontoret. Jag är i alla fall trygg med att han är tillräckligt känslomässigt engagerad i diskussionen här för att komma tillbaks och läsa detta...

    Lämna en kommentar:


  • JontaK
    replied
    Följt tråden på avstånd en tid, främst i väntan på att faktiskt få hem ett testexemplar av rullen i fråga.
    Har inte lyckats med det än men känner mig tvungen att skriva några rader trots det.

    Tråkigt att en tråd om denna potentiellt stora innovation inom fisket ska behöva förvandlas till någon form av internetdrama, än mer tråkigt att det (enligt min personliga åsikt) främst orsakats av ägaren själv samt dennes oförmåga/ovilja att dels svara på frågor och kritik, dels verka känna sig "påhoppad" av sagda frågor och kritik.

    Visst, några av oss har eldat på här och annorstädes.
    För mig personligen är det kritiska förhållningssättet inte på något vis enbart riktat mot Svivlo eller personer anslutna till företaget.
    Ni som vet vem jag är vet att jag i många herrans år kritiserad tiotals, eller snarare hundratals, rullmodeller. Försöker hålla kritiken kring det jag kan bäst; rullars hållbarhet över tid, eventuella svagheter hållbarhetsmässigt samt deras faktiska tillämpning.

    Min kritik handlar i dagsläget relativt lite om kastbromsen, även om jag är nyfiken (och något tveksam) kring kastlängder samt bromsens faktiska målgrupp, istället fokuseras den på vilken/vilka rullar Svivlo valt att använda sig av.
    Jag tycker det fortfarande finns många frågor utan svar, därför är Svivlos bortfall i tråden tråkigt.
    Risk finns att attityden inklusive raderandet av svar potentiellt ger ledtrådar om hur eventuellt agerande/kundbemötande vid service- och garantiärenden kommer se ut i framtiden...

    Lämna en kommentar:


  • Julle68
    replied
    Synd, var intresserad av att köpa och testa en Svivlo rulle. Men med en sådan inställning till kundservice, lär de inte vara kvar länge.

    Lämna en kommentar:


  • Storborre
    replied
    Märkligt att Svivlo raderat alla sina svar??? Har han/dom även hoppat ur FS helt å hållet?
    Tråkigt agerande av Svivlo och tyvärr kommer sånt att straffa sig i längden i nästan vilken bransch som helst. Kunden är ändå alltid viktigast för dom betalar din lön.

    Lämna en kommentar:


  • Sundström76
    replied
    Anar ett mönster när svaren raderas när det inte är inlägg som passar - har fått äldsta grabben(12år) att andvända lågprofilare till både abborre och gädda i sommar och det är inga jätteskatbon där heller trots att han är ny på det så att rullen löser ett problem som egentligen inte finns är rätt uppenbart

    Lämna en kommentar:


  • barnmorskan
    replied
    Ursprungligen postat av svivlo


    Vi vet inte ens var vi ska börja med att svara på ditt inlägg, men vi vet var vi ska sluta.
    Sjukt drygt svar, på seriös kritik. Om det är så Svivlo tänker bemöta sina kunder önskar jag lycka till!
    Jag förstår att det är svårt att bemöta kritiken utifrån den begränsade kunskap vi hittills sett prov på. Men i fall du någon gång har lite mer distans till produkten och inte tolkar all kritik som ett personangrepp, finns det säkert en del vettiga synpunkter här att samla in. Som producent kan man inte räkna med unison hyllning och om du visste vikten av den samlade kompetens som ifrågasätter din beskrivning av verkligheten, skulle du kanske vara lite mer blygsam.

    Det är inte din pappa vi kritiserar, eller ens hans uppfinning. Så ta det piano och lyssna istället för att förklara för de som vet bättre!

    Lämna en kommentar:


  • Storborre
    replied
    Superkul med nya innovationer och speciellt när det kommer från Sverige.

    Har följt tråden och Svivlos utveckling. Tyvärr känner jag att Svivlos bemötande är lite dryg när det kommer kritik eller frågor som inte bara berömmer allt. Tråkigt att det blir försvarsposition istället för bra "kundservice"

    Håller fullt med Benajmin S svar på "För att du kommer att ha draget längre i vattnet"
    Det håller inte för många potentiella köpare av rullen. Med det argumentet inriktar man sig till "nybörjare" eller fiskare som oftast inte har tiden, intresset att lära sig mera av sitt intresse. Erfarenheten av den kundgruppen är att dom heller inte är villiga att lägga mycket pengar på utrustningen eller fisket. Har jobbat inom sportfiske branschen och medveten om hur den ser ut.

    Viktigaste är att skapa bra relation till branschen, trevligt bemötande och få kunder(fiskare) att tala väl om din produkt, speciellt dom som är entusiaster till sitt fiske. Ser, hör folk fiskare som är kunniga och kan fiska och dom använder eller talar väl om dina prylar får man bra skjuts för sin vara.

    Branschen är hård och svår så man behöver verkligen använda alla hjälpmedel för att lyckas.
    Nu känns det som Svivlo rullen är en Porsche som man inte kan köra mer än 120km samt att inte kunna använda hälften av funktionerna bilen är avsedd för MEN du kan köra längre än med original Porschen, Skämt åsido.

    För mig har multirullen just det jag vill ha möjligheten att kunna laborera och justera efter mina behov. Har jag problem med skatbon är det bara att dra åt kastbromsen lite men även lossa på kastbromsen vid behov eller bara för skojs skull för att det är roligare. En av dom viktigaste aspekterna med multi för min del är inte att maximera kastlängden. Olika fisksituationer kräver olika inställd kastbroms beroende på jag kan kasta på den aktuella platsen. Kontrollen med multirullens inställningar och möjligheter är det som lockar.
    Vill jag bara dänga iväg betet så långt som möjligt och bara hålla i spöt köper jag hellre haspelrulle och för priset av multirullen blir det flera haspelrullar och ev ett spö också för samma pris

    Bara my point of view.

    Lämna en kommentar:


  • Benjamin S
    replied
    Ursprungligen postat av svivlo

    För att du kommer ha draget längre tid i vattnet.
    Jag köper inte det här argumentet faktiskt. Jag är van vid multirullar och får sällan overruns. Det vill säga, jag har betet i vattnet precis lika ofta som jag skulle ha med eran rulle. Så, finns det något ytterligare argument för mig som är säker på multirulle. Kastar jag längre än mina perfekt inställda Daiwa Alphas CT SV, Zillion SV TW eller mina UT-trimmade Ambassadeurer? Jag är väldigt nyfiken på bromsen, men måste få klart för mig vad den skulle bidra till för mig.

    Jag försöker inte vara överkritisk alls, men det är en genuin fråga som jag tror många entusiaster gärna vill ha svar på. Jag tycker att det är häftigt att det kommer nya teknologier. Det gynnar jag gärna i sig, men jag gillar att göra mycket research så att jag kan få en omfattande uppfattning om vad jag köper för något.

    Lämna en kommentar:


  • Nila
    replied
    Nu tillhör jag också den generation som bromsar med tummen. Men det kommer nya fiskare som nog gärna ser en innovation som gör fisket enklare. Hoppas det i alla fall. Min dröm som tonåring på det unga 80-talet var en röda Amba, när sparat ihop till den blev jag grymt besviken då den inte gick att använda som en haspelrulle.
    ​​​​

    Undrar om det var samma muttrande när Ambassadeur 5000 såg dagens ljus och gjorde kasten enklare relativt tidigare konstruktioner? Eller de (högprisade) DC-rullarna, som väl har datorstyrd kastbroms?

    Fortsätt Svivlo, håll er fana högt för kommande generationer sportfiskare! Vi gamla uvar verkar vara fast i våra inkörda spår.

    Lämna en kommentar:

Foton

Collapse

Relaterat

Collapse

Ämnen Statistik Senaste inlägg
Startad av lausvik, 2013-01-29, 08:46
231 svar
32 412 visningar
0 gillar
Senaste inlägg Gösalf
av Gösalf
 
Startad av houser, 2016-06-19, 14:11
22 svar
11 551 visningar
0 gillar
Senaste inlägg Äldre Id  
Startad av RogerBengtsson, 2025-08-26, 16:45
5 svar
613 visningar
0 gillar
Senaste inlägg Sir Fish-a-lot  
Startad av Gösalf, 2025-09-03, 06:27
5 svar
346 visningar
0 gillar
Senaste inlägg barnmorskan  
Startad av Robalm, 2025-09-14, 20:10
17 svar
846 visningar
0 gillar
Senaste inlägg HarpoonMan  
Arbetar...
X