Allmänt meddelande
Collapse
No announcement yet.
Import och entusiastprylar!
Collapse
X
-
Du JontaK, varför inte en T3 SV, 1016 eller T3 MX med 3D Mag? Lär bli en raritet om den gått ut produktion... Jag har den senaste med originalspole, meningen var att sätta dit en SV-spole för lite lättare fiske men jag har redan en Exsence så originalspolen lever än...En SV lär klara de kastviktskriterier du har riktigt bra, snygg dessutom (tycker jag), kan nog hittas beg till rimligt pris..
-
Alpha ser fin ut och rymmer ju lina så jag ska klara mig. Frågan är bara om jag vill frångå shimano
Lämna en kommentar:
-
Skalle på 7 gram innebär i nästan samtliga fall en totalvikt på över 10 gram.
Det klarar i stort sett varenda modern, lite mindre lågprofilare så det är egentligen bara välja och vraka.
Jag ska ju ha en rulle till ett liknande fiske men med snäppet lägre vikt (cirka 6-18 gram) och får nog erkänna att jag snöar
in mig mer och mer på Daiwa Alphas SV. Den bör ha både kastprestanda, slirbroms och linkapacitet som räcker till.
Dessutom är det en ganska billig rulle.
Men visst, 10-25 gram klarar min oldschool Conquest 100 fantastiskt bra och den kostade inte särskilt många slantar. Dock väldigt lätt begagnad, från Japan.
Lämna en kommentar:
-
Ingen lägsta vikt, kör sällan skallar under 7g. Har inget riktigt behov för de lättaste prylarna. Till haspelspöt har jag en stradic c14 som jag är väldigt nöjd med, men nu vill jag ha ett multikit också :-)
Lämna en kommentar:
-
Ska du jiggfiska upp till 25 gram finns många kul rullar att välja på i den prisklassen!Ursprungligen postat av Cryfish Visa inläggBreniousen hade onekligen varit kul att testa, dock vill jag få på lite mer lina. Får leta vidare efter nått kul runt 1500-2000kr
Har du någon lägsta betesvikt som rullen måste kunna hantera?
Lämna en kommentar:
-
Breniousen hade onekligen varit kul att testa, dock vill jag få på lite mer lina. Får leta vidare efter nått kul runt 1500-2000kr
Lämna en kommentar:
-
Jag åker till staterna efter jul och då ska diverse fiskeartiklar inhandlas. Det bästa är att man bor granne med bass pro shops så blir en del häng där. Har kikat in Raymarine wi-fish. Ett ekolod likt vexilar sonarphone där man får upp själva bilden på sin mobilen eller surfplatta. Man ska också kunna se en realtids bild under ytan. Allt detta får man för 199dollar inkl. givare.
Får bli en liten uppdatering när man testat det!
//Calle
Lämna en kommentar:
-
Visst är det så! Allt man läser påverkar oss.
Skulle de på TT hade inte haft några problem med att kasta riktiga BFS beten , då är jag säker på att vi hade inte haft denna konversation och det kan bero på att varken du eller jag är intresserade av några sub-4-gram-rullar.Ursprungligen postat av JontaK Visa inläggKapabel är den säkerligen, frågan är bara i vilket register.
Det är lite grann det jag var ute efter tidigare. Man behöver oftast ha flera olika vinklar för att bilda sig en uppfattning om en fiskerulle, som i det här fallet. Att vissa testare inte lyckas med att få ut det mesta av en fiskerulle betyder inte att rullen är inte kapabel till lite mer än vad det står i en recension. Rullen klarar "BFS beten" helt ok och det är svårt att använda rullen till annat fiske, för att rullens syfte har sina begränsningar. Att rullen kastar fint har jag fått bekräftat från folk som fiskar med rullen. "Fysiken" för att kasta riktigt lätta beten finns där, så denna rulle måste vara ett bra köp, om man nu skulle behöva en sådan rulle. Man ska inte glömma att rullen kan hittas ny under 200 USD "här och där", så det blir mkt rulle för pengarna. Det är min uppfattning efter att jag har samlat på lite info om rullen.Ursprungligen postat av JontaK Visa inläggHur man upplever fiskeutrustning är otroligt individuellt och recensioner blir lätt väldigt abstrakta.
Om man nu lyckas få 60 meter av någon tunn åttatrådig JDM lina på spolen, då kan denna rulle användas till att fiska abborre, gös och gädda med lätta beten utan några som helst problem. Det jag kan tänka mig är att denna rulle kan kasta 5 till 20 grams beten riktigt stabilt och tillräckligt långt. Andra tänkbara användningsområden är: dropshot med multi, fjällfiske med mutil , osv
//TSenast ändrad av tonyex; 2015-12-15, 18:58.
Lämna en kommentar:
-
Kapabel är den säkerligen, frågan är bara i vilket register.Ursprungligen postat av tonyex Visa inläggBrenious är klart intressant. Den en mkt kapabelt liten rulle.
Har du själv haft förmånen att prova den? Det hade onekligen varit kul med åsikter från något som
använt rullen här i landet.
Jag tror inte att någon luras överhuvudtaget faktiskt.Ursprungligen postat av tonyex Visa inläggFrågan är: vem är som lurar vem här?
Hur man upplever fiskeutrustning är otroligt individuellt och recensioner blir lätt väldigt abstrakta.
Jag tror så är fallet här, att skribenten i tråden du länkar verkligen har provat rullens BFS-kapabilitet medan Tackle Tour-recensionen handlar om praktiskt användande.
Jaja, det är bara min personliga teori. Själv har jag absolut ingen användning för en rulle som kastar under 4 gram.
Just det, reagerade lite på viktangivelserna på betena i TT-tråden. Jag tror Yamamoto Ika är tyngre än 1 gram vilket en totalvikt på 2.7 gram ihop med en 1/16oz-skalle skulle innebära.
Petigt, ja, men ska man verkligen testa BFS bör man räkna på decimalerna.
Lämna en kommentar:
-
Brenious är klart intressant. Den en mkt kapabelt liten rulle. Pojkarna på TT har jag blivit besviken på sistone. Ibland undrar jag lite vad de håller på med.
Den här kille har en annan uppfattning och jag tycker att han förstår sig på rullen bättre än dom: http://forums.tackletour.com/viewtopic.php?f=24&t=60111 Frågan är: vem är som lurar vem här?
En CQ 50 med en avail spole är den bästa finess-rulle jag har haft i mina händer, så jag kan varmt rekommendera den.
//TSenast ändrad av tonyex; 2015-12-14, 17:32.
Lämna en kommentar:
Foton
Collapse
-
av NodittVet någon om var man kan köpa drev till den rullen så den blir lågutväxlad har en japansk 8.1 det är...2 Foton
-
Kanal: Spinnfiske - Utrustning
2026-01-09, 17:01 -
-
av Mathias 70Gav mig själv en julklapp i förtid. 5 nya cobbar från sporting och världens trevligaste Dansk.1 Foto
-
Kanal: Spinnfiske - Utrustning
2025-12-11, 16:20 -
-
av FlexKöpte ett Perchzilla Finesse Casting 2-12gr och parade ihop det med en Micro monster och hela ekipaget...3 Foton
-
Kanal: Spinnfiske - Utrustning
2025-04-25, 11:20 -
Relaterat
Collapse
| Ämnen | Statistik | Senaste inlägg | ||
|---|---|---|---|---|
|
Startad av barnmorskan, 2013-06-20, 01:04
|
2 355 svar
271 924 visningar
0 gillar
|
Senaste inlägg
av engqvist
2025-09-21, 16:38
|
||
|
Startad av Petterpike, 2015-05-09, 10:13
|
13 svar
2 861 visningar
0 gillar
|
Senaste inlägg
av Gädd-jos
2025-09-12, 20:08
|
||
|
Startad av Gädd-jos, 2016-05-17, 14:40
|
39 svar
3 182 visningar
0 gillar
|
Senaste inlägg
av Mathias 70
2025-12-07, 18:31
|
||
|
Startad av Monkey, 2016-10-12, 22:07
|
1 007 svar
151 569 visningar
18 gillar
|
Senaste inlägg
av Sepiahorse
2026-02-18, 11:52
|
||
|
Startad av riggs, 2017-01-18, 18:03
|
1 055 svar
201 640 visningar
0 gillar
|
Senaste inlägg
av Bilbo
2025-09-14, 21:13
|
Lämna en kommentar: