Ursprungligen postat av OjaOnej
Visa inlägg
Allmänt meddelande
Collapse
No announcement yet.
Utrustningstråden för haspelentusiaster
Collapse
X
-
Framförallt när man står där med frusna fingrar eller tjocka handskar så är en väl fungerande fighting drag guld värd.Ursprungligen postat av OjaOnej Visa inläggÄr det bara jag som tycker "fighting drag" är grymt? Hade det på en gammal shimano haspel. Verkar inte vara så vanligt idag?
Kommentera
-
Så höll man alltid spöt förr. Tanken med det främre korkgreppet var att man skulle hålla spöt i det när man vevade hem. Det fanns även då rullar som var så illa designade att bygeln kunde slå i knogen. På engelska kallas sådana rullar för knucklebusters.Ursprungligen postat av harlequine Visa inläggÄr det någon som håller spöt med handen så att alla fingrarna är framför rullfoten? Ser flera spön som har ok handtag om man klarar hålla så men jag som har små händer får bygeln att ta i fingrarna med denna handposition.
Kommentera
-
Intressant!
Jag som allitid varit haspelmotståndare har haft just dessa illa designade rullfästen som en av orsakerna. På spinnspöna jag fiskar tyngre beten med har alltid ett främre handtag som jag håller i. Det som för mig är en gåta att alla spötillverkare verkar tycka att haspelrullfästen är bra som dom är men ur svårt skulle det vara egentligen att få ett riktigt grepp att hålla i istället för plast, gängor och metall???
Kommentera
-
Det finns ett antal mer modernt designade handtag/rullfästen. Dessvärre verkar de som bestämmer hur spöna ska se ut (vilket nog ofta är marknadsavdelingen) sätta fröäckt/tekniskt utseende före funktion. Berkleys Skeletor är ett rysligt exempel...Ursprungligen postat av harlequine Visa inläggIntressant!
Jag som allitid varit haspelmotståndare har haft just dessa illa designade rullfästen som en av orsakerna. På spinnspöna jag fiskar tyngre beten med har alltid ett främre handtag som jag håller i. Det som för mig är en gåta att alla spötillverkare verkar tycka att haspelrullfästen är bra som dom är men ur svårt skulle det vara egentligen att få ett riktigt grepp att hålla i istället för plast, gängor och metall???
Eller så anser man att känslan av hugget och spöts förmåga att förmedla detta är det som fiskeupplevensel handlar om. Då är ju kork och annat dämpande material förkastligt. Ju hårdare och vassare det man grepar om desto bättre känns det...Senast ändrad av lausvik; 2017-12-16, 17:18.
Kommentera
-
Ett splitcane eller massivt glasfiberspö bli med nödvändighet framtungt. Även med en rejält tung rulle så hamnar balanspunkten ungefär där det främre greppet sitter. Dagens spöklingor väger nästan ingenting och därför kan man även vid hemtagning hålla kvar det grepp man kastade med.(och det även med tvåhandsspön på 9 fot eller längre).Ursprungligen postat av harlequine Visa inläggJag blir mer och mer nyfiken på hur ni haspelfiskare håller när ni fiskar. Delge gärna!!! Om detta är off topic får moderator starta en ny tråd om haspelrullfästen och optimalt grepp och klippa ur de inlägg som handlar om just detta!!!
Kommentera
-
fiskar jag haspel håller jag så rullfoten ligger mellan lill och ringfinger.....och så har jag hållit sedan jag fick min första haspelrulle i mitten på 60-talet...jag kan helt enkelt inte hålla på nåt annat sätt... känns bara helt fel med annan fattning...Ursprungligen postat av harlequine Visa inläggJag blir mer och mer nyfiken på hur ni haspelfiskare håller när ni fiskar. Delge gärna!!! Om detta är off topic får moderator starta en ny tråd om haspelrullfästen och optimalt grepp och klippa ur de inlägg som handlar om just detta!!!
Never let your memories be greater then your dreams...
I händerna på ett klantarsel blir även den dyraste utrustning förvandlad till odugligt skit...
Kommentera
Foton
Collapse
-
av NodittVet någon om var man kan köpa drev till den rullen så den blir lågutväxlad har en japansk 8.1 det är...2 Foton
-
Kanal: Spinnfiske - Utrustning
2026-01-09, 17:01 -
-
av Mathias 70Gav mig själv en julklapp i förtid. 5 nya cobbar från sporting och världens trevligaste Dansk.1 Foto
-
Kanal: Spinnfiske - Utrustning
2025-12-11, 16:20 -
-
av FlexKöpte ett Perchzilla Finesse Casting 2-12gr och parade ihop det med en Micro monster och hela ekipaget...3 Foton
-
Kanal: Spinnfiske - Utrustning
2025-04-25, 11:20 -
Relaterat
Collapse
| Ämnen | Statistik | Senaste inlägg | ||
|---|---|---|---|---|
|
Startad av barnmorskan, 2013-06-20, 01:04
|
2 355 svar
271 959 visningar
0 gillar
|
Senaste inlägg
av engqvist
2025-09-21, 16:38
|
||
|
Startad av Petterpike, 2015-05-09, 10:13
|
13 svar
2 866 visningar
0 gillar
|
Senaste inlägg
av Gädd-jos
2025-09-12, 20:08
|
||
|
Startad av Gädd-jos, 2016-05-17, 14:40
|
39 svar
3 189 visningar
0 gillar
|
Senaste inlägg
av Mathias 70
2025-12-07, 18:31
|
||
|
Startad av Monkey, 2016-10-12, 22:07
|
1 007 svar
151 607 visningar
18 gillar
|
Senaste inlägg
av Sepiahorse
2026-02-18, 11:52
|
||
|
Startad av riggs, 2017-01-18, 18:03
|
1 055 svar
201 673 visningar
0 gillar
|
Senaste inlägg
av Bilbo
2025-09-14, 21:13
|
Kommentera