Daiwa Prorex-spön - Fiskesnack.com - För oss bakom flötet...

Allmänt meddelande

Collapse
No announcement yet.

Daiwa Prorex-spön

Collapse
X
 
  • Filter
  • Klockan
  • Visa
Clear All
new posts

  • Forshaga
    replied
    Någon som provat båda dessa spöna?
    - Daiwa Prorex AGS Baitcast 8,3 fot >180g
    - Daiwa Exceler Spinnspö 8'6'' >150g.
    Fiskar nu med Daiwa Exceler spöet men tycker det för dålig ryggrad/vekt. Är det stor skillnad eller liten skillnad på de ovan nämnda spöna. Skiljer bara 30g i kastvikt men svårt att avgöra med bara kastvikten.

    Lämna en kommentar:


  • Kristofer_a
    replied
    Såg på Prorex sajt att det ska komma ett haspelspö upp till 84 gram och ca 8 fot. (PXAGS802XHFSAF). Ser på pappret ut som nästan exakt vad jag letar efter (haspel med ryggrad nog för att kroka fisk med offset och/eller spinnerbaits med, dvs lite grövre krokar).

    Vet tex Buster när det kommer i butik?

    Lämna en kommentar:


  • Mr0vation
    replied
    Tjena!
    Är det någon som använt sitt prorex till annat än gäddfiske? Så som havsfiske. Är lite sugen på att dra med det till Norge om ett par veckor och använda det för kummelfiske. Blandat jiggande och mete med hel sill på 60-100meters djup. Har ett HVF 150 gram.
    Senast ändrad av Mr0vation; 2017-10-26, 08:26.

    Lämna en kommentar:


  • RUSTY HOOK
    replied
    Ursprungligen postat av Jonez Visa inlägg
    Fick hem mitt Ags 120g igår. Rullfästet är vansinnigt skönt som Buster nämner. Finish och balans känns bra. Återkommer med rapport efter helgen kanske.
    God kväll, orkar du mäta hur långt det är längst fram på greppet innan trigger till ändbutt/ mvh

    Lämna en kommentar:


  • Utter
    replied
    Någon som har klämt på både Gumbait och AGS 120g? Ska så småningom ta mig till butiken, men är tacksam för andras subjektiva intryck. Det är i nuläge de två som jag har på radarn.
    /M

    Lämna en kommentar:


  • Jonez
    replied
    Ags 120 g är det skönaste gäddspö jag fiskat med. Enormt starkt och stabilt trots 160g vikt. Jag parar ihop med en Tatula 200 HD och vilken kastkanon jag skapat. Jag känner minsta stöt på betet och känner paddel på shaden på ett helt annats sätt än exempelvis xr 40-80. Kastar mina längsta kast någonsin med Dexter Jerk 100g och öser söderswimmer och Gator gum riktigt bra!
    Ska jag kasta tyngre kör jag med xr150g som är nästan lika skönt.

    Lämna en kommentar:


  • Jonez
    replied
    Fick hem mitt Ags 120g igår. Rullfästet är vansinnigt skönt som Buster nämner. Finish och balans känns bra. Återkommer med rapport efter helgen kanske.

    Lämna en kommentar:


  • Buster
    replied
    Notera oxå det nya zero gravity rullfäste, väldigt skönt!

    Lämna en kommentar:


  • shirunai
    replied
    Jag klämde på spöt i butiken (fiske.se), kände det var lite mjukare, problemet jag har är att 40-80spinnspöt inte gillade
    att kasta wingman downsizer utan vikt samt 15cm pig etc jag ville ha något som kändes bra för det.
    Det här spöt är nog kanon för havsöring, samt gäddfiske med skeddrag och mindre wobblers

    Lämna en kommentar:


  • Monkey
    replied
    Shirunai snabbheten är hur toppen arbetar medans powern eller ryggraden är hur kralligt klinga är dvs hur ditt spö kommer bete sig vid drillning eller andra kraftansträngningar tex ett bottenapp.

    Köper man ett 9fots spö klassat (mfs =medium fast. S'et vet jag ej vad det betyder) och upp till 50gram borde man förstå att hela spöt kommer att arbeta vid drillning av en gädda annars är det kralligt gäddspön som gäller tex. Ags 180grammare klassad xxxheavy fast lite överdrivet kanske extravheavy hade varit mer korrekt i mina ögon men ändå.

    Daiwa klassningar verkar var lite mer generella än tex St Croix som har olika klassningar beroende på vilken fisk spöt är tänkt till exempelvis är ett bass MH betydligt klenare än ett Musky MH osv.

    Tråkigt att spöt inte var som du ville men då kommer vi tillbaka till det vi alltid pratar om här på FS, känn och klämma innan för man får inte utall fakta av att läsa tråd på internet då tillverkarna inte klassar sina spön likadant.

    /Apan
    Senast ändrad av Monkey; 2017-10-08, 09:33.

    Lämna en kommentar:

Foton

Collapse

Relaterat

Collapse

Ämnen Statistik Senaste inlägg
Startad av barnmorskan, 2013-06-20, 01:04
2 354 svar
279 417 visningar
0 gillar
Senaste inlägg engqvist  
Startad av Gädd-jos, 2016-05-17, 14:40
39 svar
3 394 visningar
0 gillar
Senaste inlägg Mathias 70  
Startad av Monkey, 2016-10-12, 22:07
1 008 svar
155 718 visningar
18 gillar
Senaste inlägg Test005
av Test005
 
Startad av riggs, 2017-01-18, 18:03
1 057 svar
205 103 visningar
0 gillar
Senaste inlägg Bilbo
av Bilbo
 
Startad av Mankan G, 2017-02-01, 16:03
257 svar
82 245 visningar
0 gillar
Senaste inlägg harlequine  
Arbetar...
X