Revo toro smörjning ? - Fiskesnack.com - För oss bakom flötet...

Allmänt meddelande

Collapse
No announcement yet.

Revo toro smörjning ?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Klockan
  • Visa
Clear All
new posts

  • #31
    men allt måste ju underhållas och då blir ju sakerna insmorda..
    Delar som är lätta att komma åt ex. linspridare och spollager jan få sig en droppe olja när du känner det behövs medan saker inne i gavlarna som skall fettas borde klara sig med en gång om året... fet är en kladdig massa som inte försvinner i första taget utan måste tvättas bort med kemikalier.

    Kommentera


    • #32
      Ursprungligen postat av gurreb Visa inlägg
      Det jag fundera på var snarare vilken sorts fett det skulle vara på resp del men nu kör jliquid grease och cal universal fett på drev enligt mookis beskrivning . Eller har någon ett bättre förslag? När det gäller smörjning är helt klart för mycket fett/olja fel men allt måste ju underhållas och då blir ju sakerna insmorda..
      Jag tror du blir nöjd med resultatet, å visst ska allt underhållas så fortsätt med det..
      Felet många gör är att tro att allt som är rörligt ska smörjas, vilket är det som ställer till problem.
      Mycket idag är underhållsfritt å ska inte skötas på annat sätt än med rengöring å torkning, å all form av smörjning enbart förkortar livslängden eller ställer till problem.

      Å jag vidhåller att en rulle som fungerar perfekt ska man inte öppna i onödan, vänta istället tills "problem" uppstår, och/eller följ service-anvisningarna som fabrikanten har tagit fram..

      Öppnade en gammal uttjänt Okuma haspelrulle av den vanligt förekommande plastkroppsmodellen som aldrig varit öppnad tidigare, å den var helt ren å välsmord, trots att den använts under flera år utan annan service än yttre rengöring å torkning..
      Den var helt enkelt utsliten å hade inte överlevt utan byte av de flesta slitdelarna.., men vem kostar på en renovering av gammal enkel plastrulle, när en ny likvärdig plastrulle bara kostar några 100-lappar...

      Kommentera


      • #33
        Alldeles rätt uppköparn, men vissa delar måste smörjas med fett/olja för att funka optimalt! Men givet viss inte för mycket då detta får den mottsata effekten! Det är precis dom fetterna/oljan jag kör med men vart ska man ha liquid grease ? På alla dellar som ska smörjas men inte på dreven? Eller vart är liquid grease tänkt att användas ?

        Kommentera


        • #34
          Ursprungligen postat av gurreb Visa inlägg
          Alldeles rätt uppköparn, men vissa delar måste smörjas med fett/olja för att funka optimalt! Men givet viss inte för mycket då detta får den mottsata effekten! Det är precis dom fetterna/oljan jag kör med men vart ska man ha liquid grease ? På alla dellar som ska smörjas men inte på dreven? Eller vart är liquid grease tänkt att användas ?
          Enligt: http://shop.lundgrensfiske.com/product.asp?product=9959

          Flytande fett för evighetsskruv och knivbult på multiplikatorrullar. Ger överlägsna smörjegenskaper, minimalt motstånd och bästa möjliga korrosionskydd även vid saltvattensfiske. Torkar inte eller försvinner efter en tids användning.
          ------
          Fast fett på kugghjul, flytande enligt ovanstående..

          Kommentera

          Foton

          Collapse

          Relaterat

          Collapse

          Ämnen Statistik Senaste inlägg
          Klistrat: Rull-terminologi av Mooki
          Startad av Mooki, 2011-05-06, 09:17
          41 svar
          32 242 visningar
          18 gillar
          Senaste inlägg Micki.S
          av Micki.S
           
          Startad av lausvik, 2013-01-29, 08:46
          231 svar
          31 470 visningar
          0 gillar
          Senaste inlägg Gösalf
          av Gösalf
           
          Startad av gabbu, 2015-04-29, 22:32
          561 svar
          94 248 visningar
          38 gillar
          Senaste inlägg Koster
          av Koster
           
          Startad av houser, 2016-06-19, 14:11
          22 svar
          10 380 visningar
          0 gillar
          Senaste inlägg Äldre Id  
          Startad av joens, 2018-03-18, 19:55
          271 svar
          46 407 visningar
          0 gillar
          Senaste inlägg Herrlin
          av Herrlin
           
          Arbetar...
          X