Visa fullständig version : flundrafiske i norge
nån som har nåe om hur flundre fisket ska gå till? jag har tillgång till en liten roddbåt
Hej Jumpan! Är det mindre "flundror" dvs sandskädda, rödspätta etc. du ska fiska eller tänker du dig hälleflundra?
kenta_85
2005-07-21, 17:41
strömsatt, grunt, sandbotten, bottenmete med pärlor och sånt som attraktion och räka eller fiskbit som agn! Det är vad jag förstått ska vara bra för plattfisk!!
strömsatt, grunt, sandbotten, bottenmete med pärlor och sånt som attraktion och räka eller fiskbit som agn! Det är vad jag förstått ska vara bra för plattfisk!!
det kan nog stämma rätt bra..
det kan nog stämma rätt bra..
Kentas råd är bra. Bottenmeta med släp eller glidtackel med räka eller fiskbitar. Krok 2-6 är lagom, och nylontafs på 0,40 räcker bra. Ett sänke på 50-100 gram är lagom, beroende på om du driftfiskar eller ankrat upp.
Leta upp sandiga bottnar mellan 5 0ch 30 meter. Ofta hittar du dom inomskärs genom att kolla in sjökortet och hitta jämndjupa bottnar mellan öarna. Ett problem kan vara att dom bottnarna ibland frekventeras av större fisk som pigghaj och rocka, och då ryker plattfisktacklena och grövre tackel måste plockas fram med 0,80 nylon som tackellina och kraftigare krok.
Kör en DDpropeller framför så kommer kanske predatorinstinkerna fram :D
Powered by vBulletin® Version 4.1.12 Copyright © 2012 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.