Visa fullständig version : Ny båttrailer, vilken är prisvärd?
Flodström
2010-06-25, 20:02
Skall byta trailer men till vad? max tot. vikt ca 2,3-2,5 ton.
Båten väger mellan 1650 och 1700 kg och jag hade en plan om en tot. vikt på ca 2,2-2,3 ton.
Frågan är som sagt, vilken är prisvärd och OK att traila båt land och rike runt med?
Flodström
2010-07-04, 00:07
Hittade inget annat än Bålsta-släpet som kan passa. En REG2700-FV blir det antagligen. En mycket lättare trailer än konkurrenternas och tar mer båt då man har en maxvikt att förhålla sig till. Men den är ju inte billig tyvärr. Men kanske kvaliteten och anv. vänligheten uppväger priset? Vad säger ni som har testat/har Bålsa-släp?
pigpusher
2010-08-16, 10:10
Jag har ett Bålstasläp -10 sedan i våras med "V" vaggan, den självjusterande. Jag är väldigt nöjd och hittills har jag inte märkt något att anmärka på alls.
Visserligen lite dyrare än konkurrenterna men det har man ju igen den dagen man vill sälja släpet pga stor efterfrågan på begagnade Bålsta släp.
Största skillnaderna jag märkt mellan mina tidigare släp är:
-Båten hamnar alltid rakt
-Båten rullar av släpet bättre (pga de stora lagrade kölrullarna)
Powered by vBulletin® Version 4.1.12 Copyright © 2012 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.