Visa fullständig version : Idpass nr: 4
Quivertip
2003-03-31, 16:45
Pass nummer 3 blev ett blankpass. Dagens pass nummer 4. Blev bättre 3 st på 1370, 1400, 1670g Jag fiskade från 04:00 - 06:30 sen iväg till jobbet. Vist är det underbart att gå upp tidigt. :headbang:
beundrar dig för du orkar gå upp så tidigt o fiska, och efter gå till jobbet!!!
Vet knappt hur en ID ser ut men det låter som man måste fiska på udda tider om man läser dina rapporter. :)
Några foton på firrarna ?
Hehe, en id är som en jättemört... jag fiskar mest efter dem på sommaren med ul-spö i gunda dyvikar mitt på dan, det blir inga stora.. största på 1.3 med ul-spö och microjigg, 0.10 nylon.. men jag har fått på nästan 2 kg med wobbler vid gäddfiske
Foppa, ok ... skön smiley du la in ! Den ska nog in bland de ordinarie ... :)
Quivertip
2003-04-01, 08:15
Iden trivs bäst när det är mörkt och då bäst i gryning/skymning. Nästa pass blir i skymningen. Iden nappar bra innan leken. Jag har fått samma fisk flera gånger. Ni som har Id i era åar testa i mynningen just nu. Det är ett perfekt tillfälle för början på metesässongen.
Originally posted by Bergman
Foppa, ok ... skön smiley du la in ! Den ska nog in bland de ordinarie ... :)
jag har några fler...
..... (det här räknas väl inte som spam? :S... bergman.. du kan ta bort de här inläggen sen, så tar det inte så stor plats)
Quivertip
2003-04-01, 10:27
Originally posted by Bergman
Vet knappt hur en ID ser ut men det låter som man måste fiska på udda tider om man läser dina rapporter. :)
Några foton på firrarna ?
Nej inga foton ännu men det kommer framöver.
David Ståhlman
2003-04-02, 12:09
Hur klassar man en id storlekmässigt? jag har fått några bifångster på gäddfisketurer som vägde ca 2 kg. Är det stort?
2 kg är stort.. rekordet ligger någonstans vid 3.3 har jag för mig...
Quivertip
2003-04-03, 13:34
Jag är inte säker men jag tror att storfiskegränsen går vid Ca: 2,6 kg. En tvåkilos är en finpjäs.
Quivertip
2003-04-03, 16:41
I kväll skall idpass nummer 5 läggas. Jag är stenhårt på hugget. Hoppas att firrarna fattar det oxå.
Låter skoj ! Du får sukta oss med lite fina fångster sen. :)
David Ståhlman
2003-04-09, 14:46
Originally posted by Quivertip
Jag är inte säker men jag tror att storfiskegränsen går vid Ca: 2,6 kg. En tvåkilos är en finpjäs. Oj , då har jag haft tur med idarna!
Quivertip
2003-04-09, 15:33
Storlek ???
vBulletin® v3.7.4, Copyright ©2000-2008, Jelsoft Enterprises Ltd.