Visa fullständig version : Trollingmast, TL masten från Ohlssons Fiske??
Polarn håller på och utrustar sin nya trollingbåt och håller nu på och letar mast och har hittat TL-masten från Ohlssons fiske någon som vet hur den är? Alla kommentarer om den är intressanta. Masten kommer att användas till laxtrolling i Blekinge :headbang: :winner: :fisk:
Allringer
2006-03-20, 12:55
Jag har olssons billiga varaiant på trolingmast. Har inte haft några som helst problem me den, fungerar utmärkt.
Jag använder den til gäddtrolling i bla. Siljan. Men ska ni utanför blekinge å fiska lax är frågan om inte den masten är lite för klen. Ring och hör med olsson dom har sten koll på hur mycke mastena tål osv.
team char
2006-03-20, 18:38
Staga masten ordentligt så är det nog inga problem.
Har köpt grejor tillverkade av TL i Jönköping tidigare, kan säga på en gång inte imponerad av kvaliteten direkt, har krävt mycket eget arbete för att fungera bra, hans Power Planer är bra dock med lite modifikation har ett par ca 4-5 år gamla har blivit otroligt knöliga!! i skrovet med tiden pga av nån flytmassa han tillsatte vid tillverkningen aldrig sett nåt liknande faktiskt på glasfiber produkter trots allt de funkar som de ska faktiskt riktigt nöjd med dem efter egna modifikationer, drar allt man kastar på utan snack, vill man köra tungt på planer boards kan de varmt rekommenderas, om någon är intresserad har jag bilder på mina egna modifikationer gör dem betydligt lättare att köra och hantera, inbegriper bla ett handtag för att få dem ur sjön samt förstärkning av original infästning för draglinan som är helt värdelös en mässings genomföring som slits ut direkt annorlunda köl som gör att de drar lättare i sjön också bara låta mej veta.
I vissa båtar fyllde dom en del utrymmen med flytskum men det skummet sög åt sig vtten och båtarna blev fuktskadade med bl.a blåsor som följd...
Flodebanan
2006-03-22, 01:04
Flode bilden mvh
Tackar, skall försäöka framföra detta så får vi se vad som händer:)
Hej!
Jag har också powerplanner. Dom drar verkligen hårt. kan du maila bilder på dina förbättringar?
thomas.andersson.fronas@home.se
MVH THOMAS
Jonas 37
2006-12-28, 09:04
Har en fiskebekant i värmland som köpte en TL-mast han var oerhört besviken på fästet till masten.Han svetsade ett nytt fäste i rostfritt.
det bästa är ju om man kan bygga en egen i rostfritt förstås!
om man bara letar efter en mast för insjötrolling efter gädda/gös så räcker väl 160cm(+båthöjden på ca 60cm). menar, då kan man ha TL-masten infäld och då borde den ju upplevas mindre "ranglig" eller? hur hågt upp bör man MINST fästa stöden?
Visst för mindre insjötrolling räcker det med kort mast, men då kan man ju lika gärna köra spöparavaner, onödigt med en mast i såna fall, tycker iaf jag.
En bra regel är att mastlinan ska gå över spötopparna, slipper man problemet med att spöna tar stryk och i värsta fall åker överbord. Bara min åsikt.
vBulletin® v3.7.4, Copyright ©2000-2008, Jelsoft Enterprises Ltd.