Visa fullständig version : Fiska brax
Jag undrar vad det bästa sättet att fiska brax på är? Har braxar stora som "bladspad" i sjön och det tar aldrig slut på dom, enda sättet jag fått en brax på var då jag tursamt nog råkade kroka en brax i ryggen..
Tacksam för tips! :)
Bottenmete, med tex daggmask och majs.
NinjaLinus
2007-07-11, 18:25
och en massa mäsk!
Flodebanan
2007-07-11, 18:30
och en massa mäsk!
eller inget alls...
Lind5kog
2007-07-11, 23:42
Jag kör vanligt mete med flöte och deg ... PS. Har fått fina braxar på mitt ställe. 1.5kg +++++ Har inte vägt dom har nog fått på över 2kg
LordPike
2007-07-11, 23:52
jerkbait har visat sig vara en ypperlig metod enligt empiriska studier. :D men annars är det väl bara o meta på med bröd, brukar inte gå snett.
pikehunter666
2007-07-12, 00:32
jag provade idag med power bait nitro eggs flytande , och det funkade bra jag fick en braxen direkt.
Har hört mycket om att mäsk ska funka, men jag undrar.. vad exakt är det?
Man ska väl blanda en massa saker ?
Mäsk är olika blandningar av mat ..
Typ hönsfoder,kycklingoder,hampa osv osv..
Finns färdigt mäsk från Swebait som är riktigt bra.
Dom finns i olika sorter,sutarkung,rudakung,braxenkung och champion.
Kanske finns fler men dessa är mycket bra och kostar inte så mycket heller.
Testa dig fram vilket som funkar bäst och hur mycket du ska mäska .
Braxen är oerhört tacksam att mäska till sig, en kampanj där du mäskar några ggr, mycket ska det vara, då lär dom stå och vänta (tillsammans med en del andra arter..) när du börjar fiska. Lycka till och rapportera gärna hur det gick.
TelgeKroken
2007-07-12, 12:05
Jag bottenmetade här om dagen i Pålsundet oh fick en feting på närmare 4 kg då använde jag medium metmask, 2 st på kroken, mycket sprattel. :winner:
tack för tipsen allihopa! Testade blanda ihop en mäsk på vatten,knäckebröd o mjöl bara för att testa.. det lyckades faktiskt! fick första braxen någonsin i vår sjö på 2kg, alltid kul att få något nytt för en gångs skull :) man börjar bli less på bara gädda o abborre.. Blir att jaga imorgon också, bara vädret håller i sig :)
Testa annars ströbröd med majs i - billigt och enkelt. Blanda inte i för mycket vatten bara, mäsket ska vara fuktigt, inte blött!
Edit; Om du vill vidareutveckla ditt mete så är det bara att söka på forumet, finns massor med bra tips!
lånar tråden lite ^^
kan man flötmeta också eller måste man bottenmeta? tycker de är så tråkigt och sen har jag aldrig fått något på det heller (har ioförsig bara testat 2 ggr :P )
Flötmete fungerar utmärkt. Det kan vara en fördel att tackla upp så att betet hamnar nära botten dock
Då frågar jag, vilken tid på dygnet är bäst för braxfiske?
Själv har jag fiskat flera gången på ett ställe på eftermiddagen fram tills det blir kol svart.
Sen en dag provade jag att fiska från förmiddag fram tills kol svart och det märktes att dom var mycket aktivare på dagen.
NinjaLinus
2007-10-23, 16:25
när dom e aktiva beror enligt mina erfarenheter mycket på dels årstid och dels vilket vatten man fiskar i! Jag gillar vår och sen kväll eller natt!
När jag har fiskat brax så tycker jag mig märka tydligt att stimmet rör på sig rätt kraftigt. Det har resulterat i intensiva huggperioder fördelade på hela dagen. När det har blivit riktigt mörkt så verkar huggen komma mer jämnt fördelade men totalt sätt helt klart mer sällan. Hade man kört en ordentlig mäskkampanj så märker man nog inte de här perioderna dock - problemet är att brax går i stora stim och är rätt stora fiskar vilket betyder att man måste mäska så in i helvetes mycket för att det ska vara lönt (om man vill hålla kvar dem). Själv brukar jag bara slänga ut mäskbollar med jämna mellanrum för att få dem att äta ordentligt.
Black Bee
2008-02-04, 21:04
Vid en allmäning hemma kunde man nästan ta tid på när braxen skulle komma.
Finns gott om dem några matar dem lite längre bort typ 300m, kan ju bero på det:oj: Såg en riktig bjäsen en dag ca 3-4kg.
Dem som funderar på om flygfisk finns skulle set dem här braxarna när dem matade dem hehe :fiska1:
om man vill. fiska abramis brama är maggotslarver bäst. tycker jag
magnus_isaksson
2008-02-19, 09:52
Testa annars ströbröd med majs i - billigt och enkelt. Blanda inte i för mycket vatten bara, mäsket ska vara fuktigt, inte blött!
Edit; Om du vill vidareutveckla ditt mete så är det bara att söka på forumet, finns massor med bra tips!
Det blir ju blött när det är i vattnet... Trodde jag... eller... tja, det är ju bara tisdag ;)
Det blir ju blött när det är i vattnet... Trodde jag... eller... tja, det är ju bara tisdag ;)
>.< Du fattar vad jag menar? Man vill ju inte att mäsket ska ligga som en stenhård boll på botten iaf?
Jag undrar vad det bästa sättet att fiska brax på är? Har braxar stora som "bladspad" i sjön och det tar aldrig slut på dom, enda sättet jag fått en brax på var då jag tursamt nog råkade kroka en brax i ryggen..
Tacksam för tips! :)
Det finns många sätt att fiska brax. Vill du vara riktigt säker på att få in brallarna så förmäska. Det behövs inga mängder med mäsk men det är en stor fördel att ha i mycket "beten" typ majs, vete, hampa, brödbitar, pellets eller vad man nu har. De äter det mesta.
Feeder (öppen nät) är effektiv. Stoppa feedern full med majs, maggot och/eller klippt mask. Plugga med fuktat ströbröd. Kasta om minst vart 5:e minut.
På kroken tycker jag mask funkar bäst. En bunt med maggots funkar också tidvis riktigt bra. Majs, om den är hård och fast, är också en höjdare.
GöseFeskern
2008-02-22, 00:48
Har ett eget brax program som har funkat vart jag än vart (än så länge)
förmeska med majs och maggot på eftermidagen dagen innan du ska ut. Näst dag vara ute tidigt som bara den hälst så fort solen slår igenom vattenytan. ha med dig en burk mask och maggot.
sen så måste du vara lugn låt braxen gå in i mäsk stället och observera vart den rör sig sen brukar braxen lämmna mäskstället i ca 20 minuter då mäskar du litte till och slänger ut ett bete med ca 3 maskar på försök forma dom som en boll den ska ligga ca 10 centimeter ovanför botten hälst sen är det bara å vänta om du inte får nåt meta upp en mört och (detta kan låta ohumant men är för effectivt för att inte nämna) sätt ett mörtöga på kroken tillsammans med mask det är alltid ett säker kort... detta är ialafall mitt sätt som är värt att testa men det är en klar fördel om du kan se var braxen går det underlättar ditt brax fiske.
vBulletin® v3.7.3, Copyright ©2000-2008, Jelsoft Enterprises Ltd.