handdator

Visa fullständig version : Läs om conrad



oringen
2002-11-28, 18:50
Har aldrig provat conrad wobblern och kommer nog inte göra det i heller efter att läst deta.
http://www.outdoor.se/nordin/online/

Innan har man hört mycket bra om dom, kan det va av guider som får litte gratis wobblers kanske

cico
2002-11-29, 15:37
Originally posted by oringen
Har aldrig provat conrad wobblern och kommer nog inte göra det i heller efter att läst deta.
http://www.outdoor.se/nordin/online/

Innan har man hört mycket bra om dom, kan det va av guider som får litte gratis wobblers kanske

Det stämmer nog till viss del det där med spons. Men man bör även beakta att guiderna har än jävla rullning på grejerna, samt att de ofta fiskar man folk som är totalt odugliga fiskare. Detta ställer särskilt höga krav på hållbarheten. Det är robusta grejer som gäller om inte alla ska paja direkt om man ska hårddra det.

Ett lagom pris på Conrad är väl det som COOP har, nämligen 40 spänn. Det du betalar för hos din lokale hökare är ett bredare sortiment av färger som butiken kanske hjälpt till att att fram. Tyvärr har de inte gjort detsamma med finishen :(

//K

Kiwi
2002-11-29, 15:44
Min Funkade bra innan jag tappa den igår

Kiwi
2002-11-29, 15:59
Jobigt

cico
2002-11-29, 16:00
Originally posted by NEO
Min Conrad gick av på mitten när jag skulle lyfta upp en gädda.
Gäddan försvann ner i djupet med ena halvan av vobblern :(

Lyfte du den i vobblern?

//K

Foppa
2002-11-29, 17:28
man kanske får fisk på den men den håller så djävla låg kvalitet, köp en bomber 16A istället, samma sak fast orginalet !

yoxler
2002-12-02, 13:56
trist när dragen håller dålig kvalite. Själv har jag haft dålig otur med Zalt, kan man förresten ha ngt annat än dålig otur? :)

Färgen försvan och skalades av när krokarna fastnade i linan under utkasten. Den skalades av helt runt de ställena som kroken satt o skavde mot draget.

Bara jag som fått en sådan Zalt?

yoxler
2002-12-02, 14:23
Oki då är det inte bara jag ;o)

Får ta o lacka dom själv en gång först innan de används ;)