Visa fullständig version : Motor till Linder 440
zigge555
2007-08-23, 08:52
Undrar hur långsamt det går att trolla med en 4-5hk motor? Hyrde en 440 med
en Yamaha 4hk i sommras och den gick inte långsammare än 4km/h med 3
vuxna o två barn i båten enligt min gps. Dock så kunde jag inte köra riktigt på
tomgång för då dog den hela tiden.
Funderar på att köpa en men blir lite fundersam vad jag ska ha för storlek på motorn. Man vill ju gärna ha en skaplig motor men det får inte gå för fort vid trolling med 2 personer i.
Undrar också vilket motormärke som har bäst rykte
Leta dig en annan båt som inte driver med vinden för minsta lilla och inte är så rank eller rörlig. En encylindrig motor är inget att trolla med. Går inte att få ned för lågt på tomgång. Då stannar den eller sotar igen. Minst en 2-cylindrig är vad som gäller vid trolling. Snackar du fyrtakt är Yamaha, Suzuki, eller tohatsu bra. Gäller för tvåtakt också.
grindpalm
2007-08-23, 09:57
En elmotor i rätt storlek duger fint på många båtar...
zigge555
2007-08-23, 15:36
En elmotor kan nog vara helt ok men jag är nog fortfarande mest
inne på en bensinare. Men ska det vara en 2-cylindrig så hittar jag bara
Honda 6hk i lämplig storlek men den kostar 18000 spänn. Är inte kunnig
på motorer o undrar varför 2-cylindriga är o föredra framför 1-cylindriga?
En elmotor kan nog vara helt ok men jag är nog fortfarande mest
inne på en bensinare. Men ska det vara en 2-cylindrig så hittar jag bara
Honda 6hk i lämplig storlek men den kostar 18000 spänn. Är inte kunnig
på motorer o undrar varför 2-cylindriga är o föredra framför 1-cylindriga?
Dem 2 cyl. går jämnare, tystare, har bättre tomgångskörnings egenskaper samt mycket mindre vibrationer så det är bara fördelar med 2 cyl om man bortser från den något högre vikten men se det som lite extra styrketräning att släpa på dem kilona extra :winner:
Stefannilsson73
2007-08-23, 15:59
de finns på marknaden en del gamla honda motorer kvar, som är märkta med Volvo penta.
De är alltså en honda fyrtaktare som såldes under volvo pentas namn. Hade själv en 10 hk, 2 cylindrig som gick perfekt, som jag har för mig att jag gav en 4-5000 kr för och fick lika mycket när jag sålde den efter några år.
Värt att kolla om du vill ha fyrtakt och inte betala så mycket. Men de är nog rätt gamla så skick får gå före lågt pris, att renovera är säkert hur dyrt som helst om de ens finns reservdelar.
Hibbahubba
2007-08-23, 17:02
...är å leta upp en gammal tvåcylindrig Johnson tvåtaktare på Blocket. Går perfekt å ha till trolling, är lätt, å en begagnad 4 hk borde du hitta för alla summor upp till 3500 kr beroende på årsmodell.
christer
2007-08-23, 18:13
jag har en linder 410 och kör med en 2,5hk suzuki 4-takt. går i ca 5 knop med 2 pers och prylar. när vi trollar,framförallt gös måste man nästan ha drivankare för att få ner farten riktigt lågt.
vBulletin® v3.7.4, Copyright ©2000-2008, Jelsoft Enterprises Ltd.