handdator

Visa fullständig version : Elfel på båttrailer


PÅK
2007-09-02, 16:59
Jag har en bromsad båttrailer av 2003 års modell som fick nedslag på första besiktningen nyligen för att positionsljusen bak lyste för svagt. Lamporna var hela och besiktningskillen gav rådet att spraya kontakterna med kontaktspray. Det gjorde jag, efter att först ha sprayat dem med korrsionslösande spray. Nu är alla lampor på trailern stendöda förutom blinkers (de funkar son vanligt). Jag har nu skalat om alla sladdändar och petat bort synlig korrosion utan skillnad. Lamporna är svarta precis som jag känner mig i sinnet över detta förba... elfel. Är det någon elkunnig person här som har någon ide om vad som är felet?

Rospigg
2007-09-02, 17:15
Har Du kollat att Du har ström fram till själva lampsocklarna med en voltmätare och att lamporna funkar??

Har Du någon/några skarvar på kablarna så brukar det var en svag punkt skarva isf om, öppna även handsken som Du kopplar i bilen och kolla om något lossnat där och spruta på lite kontaktmedel på den när den ändå är öppnad.

Sen har jag inga fler ideer.

kan bara säga att jag vet hur frustrerad Du är då jag ägnade en hel dag åt att lokalisera och fixa elfel på min båt och det är så struligt :(

johanm
2007-09-02, 18:42
Prova även att spraya i uttaget på bilen,även där kan kontakterna ärja.Har själv haft dom problemen,lycka till:regn:

TAMTAM
2007-09-02, 19:49
Prova även att spraya i uttaget på bilen,även där kan kontakterna ärja.Har själv haft dom problemen,lycka till:regn:
Helt rätt börja där dränk kontakterna i 5-56 sätt i och dra ur ett antal gånger visar det sej att kontakterna är dåliga byt dem helt kostar inte mycket, kolla också alla evt jordningar, precis som piggen säger skaffa ett billigt multiinstrument för att ohma upp kretsar och kolla upp om 12 volt finns på plats.
Lycka till du löser det säkert

Stefannilsson73
2007-09-02, 20:35
hade problem med min trailer också. lyserna var som ett lotteri, ibland funkade allt kanon för att sedan inte funka dagen efter.

jag gjorde som du, rengjorde allt, sprayade 5-56 både i bil och trailer kontakten, inget hjälpte. Mätte upp kontakten på bilen, allt funkade kanon. Då såg jag felet. I kontakten på trailern har du stift och en del "hylsor". I mitt fall hade hylsorna delat på sig lite grann, inte mycket alls men nog för att få okontakt. Tryckte ihop dem lite och sen funkar allt perfekt.

Vet med mig att jag inte drar isär kontakterna genom att dra "rakt ut" utan jag "vickar" isär dem vilket har lett till detta problem.

TAMTAM
2007-09-02, 20:58
Om flera funktioner i belysningen är utslagna är kontakterna mellan bil och vagn var man börjar felsökningen, jordningar är också viktiga men återigen ju fler funktioner som inte funkar på samma gång desto längre bort söker man sej vid enstaka fel på lampor kollar man alltid kontaktytorna vid lampa ifråga eller om nödvändigt byt lampan se alltid till att kontaktytor är rena och blanka ingen korrision 5-56 är perfekt för detta ha alltid en flaska i bilen samt en mindre fil och något sandpapper för att slipa upp.
Vill du gå riktigt långt för att ha en problemlös kärra se till att täta alla kabelgenomföringar in till lamporna med tätmassa och liknande mvh

MeskMatte
2007-09-02, 21:13
Ursäkta om jag lånar denna tråd litegran!

Har nyss köpt båt och fick trailer med på köpet! Men det är inga ljus eller reflexer på trailern. Räknas det då som en upptagningsvagen eller 30 km/h trailer? Vad krävs för att man skall få köra en 30 trailer lagligt dygnet runt på vägarna?

Hoppas elfelet löser sig!

johanm
2007-09-02, 21:57
Om inte jag minns fel så får du under dagsljus med en LGF-skylt där bak på båten köra kärran på allmän väg i 30 km i timmen.Ska man ut i skymmning med kärran krävs ljus.Biltema har en hel ljusramp som man kan använda,längst ner på sidan 54.Man får förlänga sladden men är man lite händig så inga problem.:cheers:

bakos
2007-09-02, 22:16
som sagt kolla jordpunkterna/kablarna är de ok, mät kablarna om du har ström ut i dem öht.

kolla kopplingsdosan där fram, händer att man drar av kablarna där inne när man lossar från bilen etc

PÅK
2007-09-02, 23:22
Tack för alla bra tips. Ska köpa en voltmätare och försöka felsöka lite mer systematiskt. Ska även kolla stiften. Även jag jag brukar vicka ut kontakten, så visst kan de ha blivit särade. Jag skulle redan ha bytt ut hela dosan om den gått skruva bort, men den är nitad på plats.

poyboy
2007-09-02, 23:29
Tack för alla bra tips. Ska köpa en voltmätare och försöka felsöka lite mer systematiskt. Ska även kolla stiften. Även jag jag brukar vicka ut kontakten, så visst kan de ha blivit särade. Jag skulle redan ha bytt ut hela dosan om den gått skruva bort, men den är nitad på plats.

Försök att borra ur nitarna, så sätter du dit nya fräscha prylar, då vet du att du har bytt allt som du kan byta, förutom alla kablar!!