Visa fullständig version : Färg på bete i olika vatten
Tjena.
Skulle vilja veta lite vad för olika färger man ska ha på beten i olika vatten.
Hur är det i Västernorrland där vattnet är ganska mörkt? Det är bara sötvatten där.
Vad ska det vara för färg på betet då?
Tack på förhand
pluppen_2
2008-03-05, 20:41
Skulle vara bra och veta då fisket snart är igång.
tja, reglen är ju igentligen färgglada beten i grumligt vatten och dova färger till klart vatten. Men det finns ju undantag.
Jag tycker att du ska prova dig fram.
andreas9
2008-03-05, 20:52
En grundregel är att skrikiga och ljudliga beten (med rasselkammare exv) passar bättre i vatten med sämre sikt. Ju klarare vattnet är desto anonymare kan betesvalet bli.
På natten och för ytbeten brukar man säga att svart fungerar bäst.
Jim Saric (tror jag det är) på Musky hunter television säger att man bara skall kunna urskilja betets konturer om du har betet en bit under ytan.
Edit: på denna lilla filmsnutt ger han bra tips ang färgval (http://www.muskyhunter.com/videotips/colorselection.html)
DrMussla
2008-03-05, 21:22
Ljusa beten i ljusa förhållanden, mörka beten när det är mörkt ute. Papegoj färger används oftast som trigger alltså ska reta fisken till hugg, men det är klart att de även syns mycket bättre i grumligt vatten. Det är vad jag förstått grundreglerna. Men som sagt inga regler utan undantag men kör man med de där grundprinciperna kommer man långt.
vBulletin® v3.7.3, Copyright ©2000-2008, Jelsoft Enterprises Ltd.